Motyle monarchy zostały dodane do Międzynarodowej Listy Zagrożonych Gatunków

Wędrujący motyl monarcha trzepotał o krok bliżej do wyginięcia w czwartek, gdy naukowcy umieścili kultowego pomarańczowego i czarnego owada. Międzynarodowa lista zagrożonych Ze względu na szybko malejącą liczbę.

„To tylko dewastujący spadek” – powiedział Stuart Beam, ekolog z Duke University, który nie brał udziału w nowej liście. „To jeden z najsłynniejszych motyli na świecie”.

W 2016 roku motyl monarcha został oznaczony jako zagrożony przez Komitet ds. Statusu Zagrożonej Przyrody Kanady.

już teraz , Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody Po raz pierwszy dodała wędrownego motyla monarcha do „czerwonej listy” zagrożonych gatunków i sklasyfikowała go jako „zagrożona” – dwa kroki od jego wyginięcia.

Grupa szacuje, że liczba motyli monarchów w Ameryce Północnej spadła o od 22 do 72 procent w ciągu 10 lat, w zależności od metody pomiaru.

„Niepokoi nas tempo spadku” — powiedział Nick Haddad, biolog zajmujący się ochroną przyrody z Michigan State University. „Bardzo łatwo sobie wyobrazić, jak szybko ten motyl może stać się bardziej wrażliwy”.

Haddad, który nie był bezpośrednio związany z listą, szacuje, że liczba motyli monarchów, które bada we wschodnich Stanach Zjednoczonych, od lat 90. spadła o 85–95 procent.

„To, co dzieje się z królami, jest jak umieranie z tysiącem cięć” – powiedziała Karen Oberhauser, amerykańska biolog, która specjalizuje się w motylach monarchów.

„Wiemy, że w ciągu ostatnich 30 lat liczba monarchów spadała, początkowo bardzo gwałtownie przez około 15 lat, a następnie wolniej, ze znacznymi rocznymi wahaniami z roku na rok”.

Najdłuższa migracja gatunków owadów

W Ameryce Północnej miliony motyli monarchów dokonują najdłuższej migracji ze wszystkich znanych nauce gatunków owadów.

READ  Oczekuje się, że Macron wygra drugą kadencję jako prezydent Francji

Po zimowaniu w górach środkowego Meksyku motyle migrują na północ, rozmnażając po drodze wiele pokoleń przez tysiące kilometrów. Potomstwo przybywające do południowej Kanady pod koniec lata rozpoczyna swoją podróż powrotną do Meksyku.

Rośliny, takie jak trojeść, przedstawione tutaj z królem, są ważne dla utrzymania cyklu życia motyli monarchów. Owady są zagrożone wyginięciem z powodu utraty siedlisk, stosowania herbicydów i pestycydów oraz zmiany klimatu. (Michael Charles Cole/CBC)

„To prawdziwy widok i bardzo onieśmielający” – powiedziała Anna Walker, biolog z New Mexico Biopark Association, która była zaangażowana w definiowanie nowej listy.

Mniejsza grupa spędza zimę na wybrzeżu Kalifornii, a wiosną i latem rozprzestrzenia się w kilku stanach na zachód od Gór Skalistych Stanów Zjednoczonych. Populacja ta doświadczyła poważniejszego spadku niż monarchowie wschodni, chociaż ostatniej zimy nastąpiło lekkie odbicie.

Emma Bilton z organizacji non-profit Xerces Association, która monitoruje zachodnie motyle, powiedziała, że ​​motyle są zagrożone z powodu utraty siedlisk i zwiększonego stosowania herbicydów i pestycydów w rolnictwie, a także zmiany klimatu.

„Są rzeczy, które ludzie mogą zrobić, aby pomóc”, powiedziała, w tym sadzenie mleczu, rośliny, od której zależą gąsienice.

Niemigrujące motyle monarchy Ameryki Środkowej i Południowej nie są klasyfikowane jako krytycznie zagrożone.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top