Moody’s mówi, że Rosja może być w stanie niewypłacalności

Londyn –

Moody’s powiedział, że Rosja może być w stanie niewypłacalności, próbując obsłużyć swoje dolarowe obligacje w rublach, co byłoby jedną z najsilniejszych dotychczas konsekwencji wykluczenia Moskwy z zachodniego systemu finansowego od czasu inwazji prezydenta Władimira Putina na Ukrainę.

Jeśli Moskwa zostanie ogłoszona niewypłacalnością, byłaby to pierwsza poważna niewypłacalność Rosji w zakresie obligacji zagranicznych od lat po rewolucji bolszewickiej w 1917 r., chociaż Kreml twierdzi, że Zachód narzuca niewypłacalność poprzez paraliżujące sankcje.

Rosja dokonała 4 kwietnia płatności za obligacje państwowe – wymagalne w 2022 i 2042 – w rublach, a nie w dolarach, do których zapłaty była upoważniona zgodnie z warunkami papierów wartościowych.

W czwartkowym oświadczeniu Moody’s powiedział, że Rosja „można zatem uznać za niewypłacalność zgodnie z definicją Modiego, jeśli nie zostanie naprawiona do 4 maja, czyli do końca okresu karencji”.

Kontrakty na obligacje nie zawierają postanowień dotyczących płatności w jakiejkolwiek innej walucie niż dolar.

Agencja Moody’s stwierdziła, że ​​podczas gdy niektóre rosyjskie euroobligacje wyemitowane po 2018 r. pozwalają na spłatę w rublach pod pewnymi warunkami, te wyemitowane przed 2018 r. – takie jak te, które zapadają w 2022 i 2042 r. – już nie.

„Pogląd Moody jest taki, że inwestorzy nie otrzymali umownej obietnicy wymiany walut w terminie płatności”, powiedział Moody’s.

Rosyjskie Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało w piątek na prośbę o komentarz. Minister finansów Anton Siluanov powiedział gazecie Izvestia na początku tego miesiąca, że ​​jeśli Rosja będzie musiała zbankrutować, podejmie kroki prawne.

Przed złożeniem 24 lutego prośby Putina o to, co określił jako specjalną operację wojskową na Ukrainie, Rosja została sklasyfikowana jako klasa inwestycyjna. Ale jego obligacje suwerenne stały się celem tego, co według Kremla jest wojną gospodarczą toczoną przez Stany Zjednoczone.

W 1998 roku za prezydentury Borysa Jelcyna Rosja nie wywiązała się ze spłaty 40 miliardów dolarów długu krajowego i zdewaluowała rubla, ponieważ skutecznie zbankrutowała po azjatyckim kryzysie zadłużenia i spadku cen ropy, co podkopało zaufanie do jej krótkoterminowego długu w rublach.

READ  Ukraińskie zdobycze pod Kijowem grożą odcięciem rosyjskich jednostek

W 1918 r. bolszewiccy rewolucjoniści pod wodzą Władimira Lenina porzucili carski dług, który zszokował światowe rynki długu, ponieważ w tym czasie Rosja cierpiała z powodu jednej z największych na świecie stosów zadłużenia zagranicznego.

Tym razem Rosja ma pieniądze, ale nie może zapłacić, ponieważ rezerwy – czwarte co do wielkości na świecie – które Putin kazał zbudować na taki kryzys, zostały zamrożone przez USA, UE, Wielką Brytanię i Kanadę.

hipotetyczny

Ponieważ teraz Rosja nie może i nie będzie pożyczać, bankructwo będzie w dużej mierze symboliczne, oznaczając burzliwy koniec jej postzimnowojennej próby integracji ze strukturą finansową Zachodu.

Podczas gdy Rosja ma tylko 40 miliardów dolarów w międzynarodowych obligacjach zapadających w ramach 15 emisji denominowanych w dolarach lub euro, jej firmy zgromadziły znacznie większe zadłużenie zewnętrzne.

Departament Skarbu USA zawiesił w tym miesiącu możliwość wykorzystania przez Rosję rezerw walutowych posiadanych przez rosyjski bank centralny w amerykańskich instytucjach finansowych do spłaty zadłużenia.

Kreml twierdzi, że Zachód już opóźnił swoje zobowiązania wobec Rosji poprzez zamrożenie swoich rezerw i chce nowego systemu, który zastąpi strukturę finansową Bretton Woods ustanowioną przez mocarstwa zachodnie w 1944 roku.

Standard & Poor’s na początku tego miesiąca obniżył ratingi rosyjskiej waluty do „selektywnej niewypłacalności” ze względu na zwiększone ryzyko, że Moskwa nie będzie w stanie i nie będzie chciała wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec zewnętrznych posiadaczy długu.

Rosyjska gospodarka zmierza w kierunku największego skurczu od lat po upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku, przy wysokiej inflacji i ucieczce kapitału.


(Sprawozdawczość Jaya Faulconbridge; Edytowanie przez Kim Coogle i Frances Kerry)

___


pozostajemy w kontakcie


Masz pytania dotyczące ataku na Ukrainę? e-mail [email protected]

  • Podaj swoje imię i nazwisko, lokalizację i dane kontaktowe, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem z CTV News.
  • Twoje komentarze mogą zostać wykorzystane w historii CTVNews.ca.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top