Monsun w Arizonie powoduje, że wykluwają się uśpione jaja „prehistorycznych krewetek”

Monsun w Arizonie powoduje uśpione jaja o trzech oczach

Być może słyszałeś już o Triops, ale pod inną nazwą. Z jajami, które mogą leżeć w uśpieniu przez dziesięciolecia i są w stanie przetrwać w trudnych warunkach, często sprzedawane są w opakowaniach przeznaczonych dla dzieci, które są zachęcane do Włóż jajka do wody I patrz, jak stworzenia rosną.

Często opisywane jako „prehistoryczne stworzenia morskie”, nowe zwierzęta w akwariach mają troje oczu i mogą osiągnąć 1 cm, gdy są w pełni dorosłe. Wyglądają trochę jak kijanki, ale z pozaziemskim akcentem.

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zHmUvUre72ECbRSboWsGK3-1024-80.jpg.webp

https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/zHmUvUre72ECbRSboWsGK3-1024-80.jpg.webp

*Jeden z trio, które pojawiło się podczas lipcowej burzy. (L. Carter/NPS) przez Nauka na żywo

Powrót w lipcu, monsun Hit Flagstaff, Arizona, obszar, który zwykle otrzymuje około 230 mm deszczu rocznie. Ale w ciągu około 10 dni spadło 127 mm, co wystarczyło do nawodnienia uśpionych jaj Triopów.

W ciągu tygodnia młode dojrzały, wynurzając się w tymczasowym basenie, który uformował się na boisku z piłeczkami w Wopatke National Monument, donosi LiveScience. Widzenie Triops to rzadkość i początkowo pracownicy parku nie byli pewni, co robić.

Triopy zwykle składają jaja na pustyni, gdzie pozostają, dopóki nie zgromadzą wystarczającej ilości deszczu, aby się wykluć, tworząc kolejne pokolenie skorupiaków, które będą składać więcej jaj.

Żyją zwykle do 90 dni, ale tymczasowe jezioro przetrwało około miesiąca. Lokalna przyroda wkrótce zauważyła nowy dodatek do stawu, gdy ptaki rzuciły się, by ucztować na stworzeniach. Nie jest jasne, czy któryś z Triopów jest w stanie złożyć jaja, zanim woda wyparuje.

Triopy można znaleźć w Afryce, Australii, Azji, Ameryce Południowej, Europie i Ameryce Północnej i zwykle zamieszkują tymczasowe baseny. Często zalicza się je do kategorii „prehistorycznych”, ponieważ ich przodkowie wyewoluowali między 419 a 359 milionami lat temu – na długo przed pojawieniem się dinozaurów około 252 milionów lat temu.

READ  Naukowcy ostrzegają, że topnienie lodowców z powodu globalnego ocieplenia powoduje niewielkie zniekształcenie skorupy ziemskiej

Chociaż wygląd Triopów nie zmienił się zbytnio przez ten czas, ewoluowały, przez co przydomek „prehistoryczny” jest nieco niedokładny.

Triops może pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa Zachodniego Nilu, ponieważ zjadają larwy komarów, które rozprzestrzeniają chorobę. W Japonii Triopy można czasem spotkać na polach ryżowych, gdzie jedzą chwasty.

Miniaturowy rysunek autorstwa Cheryl Santa Maria. Zdjęcie dzięki uprzejmości: Getty Images.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top