Mistrz olimpijski Peres Jepshireshire, Evans Chebet, ukończył wyścig Kenii w maratonie bostońskim

Panująca mistrzyni olimpijska Pierce Gepshireshire ukoronowała obchody półwiecza kobiet w maratonie bostońskim, kończąc na ich wszystkich.

28-letni Kenijczyk wygrał w poniedziałek wyścig na trapezie na dystansie, kiedy najstarszy i najbardziej prestiżowy maraton na świecie powrócił do swojego tradycyjnego startu wiosną po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa.

W 50. rocznicę pierwszego oficjalnego wyścigu kobiet, Gebshireshire zamieniło się miejscami z Ababil Yeshaneh z Etiopii osiem razy na ostatnim kilometrze, po czym kontynuowało bieg na Boylston Street i ukończyło w 2 godziny 21 minut i jedną sekundę.

„Czułem się silny. Zapłaciła za to” – powiedziała Jepshire, która otrzymała 150 000 dolarów i pozłacany wieniec oliwny, aby pasował do jej złotego medalu olimpijskiego i tytułu w maratonie nowojorskim w 2021 roku. – Zostałem w tyle. Ale nie straciłem nadziei.

Malindi Elmore z Kelowna w Kolumbii Brytyjskiej, rekordzistka Kanadyjskiego Maratonu Kobiet, zajęła 11. miejsce. 42-latek uzyskał czas 2:27,58 pod kryterium kwalifikacji do Mistrzostw Świata.

Surrey, BC, Natasha Woodak, która biegła u boku Elmore w maratonie kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, w poniedziałek zajęła 19. miejsce z czasem 2:35:08.

OBEJRZYJ l Jepchirchir wygrywa Maraton Bostoński po zdobyciu złota w Tokio:

Pierce Jepschershire wygrywa maraton bostoński po zdobyciu złota w Tokio

Kenijczyk pokonał Ababeel Yeshaneh z Etiopii i wygrał wyścig kobiet z czasem 2:21:01. 1:11

Evans Chibet ukończył kenijski wyścig, oddalając się od Gabriela Gee o około cztery mile, aby skrócić czas 2:06:51 i odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w maratonie. Zwycięzca z 2019 roku Lawrence Chirono zajął drugie miejsce, 30 sekund później, obrońca tytułu Benson Kipruto zajął trzecie miejsce, a Gee spadła na czwarte.

Trevor Hoffbauer był najlepszym Kanadyjczykiem w wyścigu mężczyzn, zajmując 15. miejsce z czasem 2:10.52. 30-latek z Calgary w swoim ostatnim czasie poślizgnął się pod standardem wejścia na Mistrzostwa Świata.

Daniel Romanchuk z Champaign w stanie Illinois zdobył swój drugi tytuł zawodowy na wózku inwalidzkim w czasie 1:26:58. Szwajcarka Manuela Scheer zdobyła swój drugi z rzędu tytuł w Bostonie i czwarty w klasyfikacji generalnej, kończąc wyścig z czasem 1:41:08.

Dzielenie się weekendem z okazji Dnia Patriotów Wraz z otwarciem domu Red Sox – kolejna wiosenna pogoda sportowa w mieście – ponad 28 000 biegaczy powróciło na ulice z Hopkinton do Copley Square sześć miesięcy po mniejszym i społecznie dystansującym wydarzeniu, które było jedynym jesiennym wyścigiem w 126 roku swojej historii.

READ  Seattle Kraken wypuszcza Shane'a Wrighta na Mistrzostwa Świata Juniorów

OBEJRZYJ l Chebet wygrywa w Bostonie o 30 sekund:

Evans Chippett wygrywa maraton bostoński o 30 sekund

Kenijczyk dobiegł do mety w poniedziałek o 2:06:51 1:07

Wsparcie dla Ukrainy

Kibice machali ukraińskimi flagami na poparcie biegaczy, których 26,2-milowy bieg w poniedziałek był najłatwiejszą częścią ich wyprawy. Czterdziestu czterech ukraińskich obywateli strzeliło w wyścigu; Rozpoczęło się tylko 11 i wszyscy skończyli.

„Postanowiłem tu przyjechać i pokazać, że Ukraińcy są silni, walczymy i mamy nadzieję, że wkrótce nadejdzie pokój” – powiedział Dmytro Mołczanow, Ukrainiec mieszkający w Nowym Jorku.

„To naprawdę trudne, być tutaj, podczas gdy cała moja rodzina, przyjaciele i Ukraińcy walczą o pokój w moim kraju, w Europie i ogólnie na świecie” – powiedział Mołczanow, który zakończył mecz o 2:39:20. „Kiedy było naprawdę ciężko, starałem się nie poddawać i próbowałem naciskać, walcząc ze sobą tak, jak Ukraińcy walczą teraz z Rosją”.

Sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni w odpowiedzi na inwazję. Ukraińcom, którzy nie mogli dotrzeć do Bostonu, zaproponowano odroczenie lub zwrot pieniędzy.

„Cokolwiek chcą zrobić, mogą zrobić” – powiedział prezes Boston Athletics Association, Tom Grelick. „Biegnij w tym roku, biegnij w przyszłym. Chcesz szczeniaka? Nieważne. Nie ma grupy, w której chcielibyśmy być bardziej pomocni”.

Ukrainiec Igor Kretsak wznosi flagę swojego kraju, przekraczając w poniedziałek linię mety. (Joseph Prezioso/AFP przez Getty Images)

Gubshirshire Weishaneh, który zeszłej jesieni zajął trzecie miejsce w Nowym Jorku, większość poranka spędził na bieganiu ramię w ramię – a nawet bliżej: po 25-kilometrowym znaku Etiopczycy zbłądzili z toru i powędrowali do Gubshire.

Yang wyciągnął rękę, by przeprosić, i obaj splatali się za ramiona i szli dalej.

„Podczas biegu rozumiemy się i może jedno z nas przyszło i wpadło, ale jest w porządku” – powiedział Jepschershire. To nie była rywalizacja, to był wypadek.

Po uderzeniu Yeshanh skończył cztery sekundy z powrotem. Mary Ngogi z Kenii po raz drugi w ciągu sześciu miesięcy zajęła trzecie miejsce, po podium w październiku po przełożeniu, odwołaniu i ponownym przełożeniu 125. wyścigu.

READ  Jared Gordon odpowiada na kontrowersyjną stratę z Buddy Pemblettem: „Zostałem okradziony”
Kenijski Perez Gepshireshire (po lewej) i Ababil Yeshaneh z Etiopii rywalizują w poniedziałek w 126. maratonie bostońskim na Brooklynie w stanie Massachusetts. (Jennifer McDermott/The Associated Press)

Około 20 mężczyzn pozostało razem – z Amerykaninem CJ Albertsonem na czele – zanim Chebet i Geay rozeszli się z Heartbreak Hill. Chebet odjechał po kilku milach.

„Skontaktowaliśmy się wcześniej, wszyscy. Chcieliśmy dalej biec jako grupa”, powiedział Chipett, który jesienią ubiegłego roku zajął czwarte miejsce w Londynie. „Zauważyłem, że moi rówieśnicy nie byli blisko mnie, co dało mi motywację”.

Ten wyścig upamiętnia 50. rocznicę zwycięstwa Niny Kochik w jej pierwszym oficjalnym wyścigu kobiet. (Ale nie jest pierwszą kobietą, która skończyła: ten zaszczyt pochodzi od Bobby’ego Gibba, który po raz pierwszy biegał w 1966 roku wśród zwykłych biegaczy znanych jako bandyci.)

W Wellesley College, żeńskiej szkole blisko półmetka, słynny „Screaming Tunnel” powraca po nieobecności spowodowanej epidemią – i jest głośniejszy niż kiedykolwiek. Widz w Wellesley niósł tabliczkę z napisem „50 Years Women Running Boston” z nazwiskami ośmiu osób, które przełamały barierę płci w 1972 roku.

Powrót pionierów do świętowania

Pięciu pierwotnych pionierów powraca w tym roku, by świętować, w tym Valery Rogochsky, który zajął szóste miejsce w 1972 roku; Służyła jako honorowy starter Elite Women’s Square i wzięła udział w wyścigu z córkami, które po minięciu mety trzymały transparenty z okazji ich rocznicy.

Nosząc numer startowy z 1972 roku, Rogochesky powiedziała na starcie, że 50 lat temu planowała ukryć się w krzakach i biegać jak gang, dopóki kobiety nie dostały zielonego światła na kilka tygodni przed wyścigiem.

„To przypomnienie, że to bardzo łatwe” – powiedział zwycięzca 2018 Des Linden, który w poniedziałek zajął 13. miejsce. „Pięćdziesiąt lat temu przełamywali bariery i wykonywali najtrudniejszą część.

Powiedziała: „Tak naprawdę nie straciłam z oczu faktu, że istnieje tu 126 lat historii wyścigów, a my jesteśmy „Rah! Rah!” 50 lat. „Ale nie możesz patrzeć wstecz, patrzysz w przyszłość”.