Misja Insightlander NASA dobiega końca

Ta strona może zarabiać prowizje partnerskie z linków na tej stronie. Instrukcja użycia.

Lądownik InSight NASA dotarł na powierzchnię Marsa pod koniec 2018 roku i został zaprojektowany do eksploracji wnętrza Czerwonej Planety po raz pierwszy. Chociaż niektórych aspektów misji nie zaplanowano, sonda w ekstremalnych warunkach przetrwała dłużej niż oczekiwano. Jednak nic nie może trwać wiecznie, a teraz NASA mówi, że misja jest. Dobiega końca jeszcze w tym roku. Za kilka tygodni rozpocznie wyłączanie narzędzi oszczędzania energii InSight.

NASA początkowo miała nadzieję, że InSight będzie działać przez dwa lata, co już dawno minęło. Z sondą nie ma nic złego, ale w przeciwieństwie do pozornie wiecznego łazika Curiosity, InSight jest stabilny i zasilany jest dwoma panelami słonecznymi o długości 7 stóp. Atmosfera Marsa jest pełna pyłu, a na płytach zgromadziła się warstwa cząstek (patrz wyżej). Dzięki niskim rezerwom mocy InSight wkrótce zniknie z rynku na dobre.

InSight dotarł do Marsa 26 listopada 2018 roku, a w kolejnych tygodniach przeszedł do historii, rozmieszczając pierwszy czujnik sejsmiczny na innej planecie. Instrument ten pozwolił naukowcom zmierzyć trzęsienia ziemi, z których większość była niewiele więcej niż niskimi dudnieniami w porównaniu do trzęsień ziemi na Ziemi. Jednak wstrząsy pozwoliły NASA rozpoznać wnętrze planety jak nigdy dotąd. W tym momencie panele słoneczne InSight były w stanie generować 5000 watogodzin każdego dnia na Marsie, ale teraz liczba ta spadła do zaledwie 10%.

NASA wiedziała, że ​​ten dzień nadchodzi, ale utrudnił koniec zeszłego roku, kiedy użyła łopat pełnych piasku, aby zeskrobać trochę drobnego pyłu z talerzy. Jednak Mars zbliża się teraz do długiej zimy, podczas której światło słoneczne jest słabe, co jeszcze bardziej zmniejsza wydajność paneli słonecznych. Jest pewna nadzieja, że ​​wiatry będą w stanie usunąć kurz z paneli słonecznych, co robili w przeszłości z łodziami Spirit i Opportunity. Jeśli kurz zostanie usunięty z 25 procent paneli, statek będzie mógł kontynuować naukę, ale przy obecnym tempie spadku NASA planuje wyłączyć niesejsmiczne oprzyrządowanie Insight pod koniec maja.

READ  Beyond Local: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie mapować atmosfery egzoplanet

Z pewnymi modyfikacjami, InSight powinien nadal działać w ograniczonym zakresie do końca 2022 roku. NASA odwróci sejsmometr w nocy, gdy wiatry są słabe, a instrument ułatwi wykrywanie trzęsień ziemi, ale to też stanie się nie do zniesienia jeszcze tego lata. Nadal będzie mógł się od czasu do czasu budzić, aby przesłać dane pogodowe i obrazy, ale nawet to nie będzie możliwe do grudnia. Mniej więcej w tym czasie zespół spodziewa się, że InSight zaśnie i już nigdy się nie obudzi, ale uzyskane przez niego dane będą interesujące przez wiele lat.

Czytaj teraz:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top