Minister spraw zagranicznych Iranu rozmawia z prezydentem Syrii Basharem al-Assadem | Aktualności

Podczas wizyty w Damaszku irański minister spraw zagranicznych powtórzył swoje poparcie dla Syrii i oczekiwania dotyczące porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Teheran, Iran – Minister spraw zagranicznych Iranu Hossein Amirabad Lahian przeprowadził w Damaszku rozmowy na temat stosunków dwustronnych i rozwoju sytuacji w regionie z prezydentem Syrii Basharem al-Assadem.

Poza sposobami wzmocnienia dwustronnych stosunków gospodarczych i politycznych obie strony omówiły w sobotę ostatnie wydarzenia w Syrii, Afganistanie, Jemenie i Iraku, zgodnie z oświadczeniem wydanym przez irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Amirbad Allahian powiedział, że atmosfera dyplomatyczna na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w zeszłym miesiącu pokazała, że ​​„warunki zmieniły się na korzyść Syrii”.

Podczas gdy wysocy urzędnicy talibów i przedstawiciele USA prowadzili w sobotę rozmowy w Katarze, w których Iran nie uczestniczył ze względu na obecność USA, minister spraw zagranicznych powiedział również, że Teheran „jest w kontakcie ze wszystkimi partiami w Afganistanie, w tym z talibami” i nadal je zaprasza. stworzyć inkluzywny rząd.

Według irańskiego MSZ al-Assad powiedział, że ostatnie wydarzenia w Syrii, w tym wybory prezydenckie, które zapewniły mu kolejną kadencję, oprócz amerykańskiego wycofania się z Afganistanu, wskazują na „wzrost nowej osi i upadek oś zachodnia”.

Irański minister spraw zagranicznych powiedział także prezydentowi Syrii, że administracja prezydenta Ebrahima Raisi w Teheranie przewidziała „plan zrównoważonego rozwoju gospodarczego”, który zostanie wdrożony bez względu na to, czy nadal obowiązują sankcje USA.

Nowe umowy

Krótko po przybyciu do Damaszku Amir Lahian powiedział dziennikarzom, że Iran i Syria niedawno osiągnęły porozumienia w celu wzmocnienia więzi gospodarczych, handlowych i turystycznych, które wkrótce zostaną wdrożone, bez podawania dalszych szczegółów.

Amirbadollahian powiedział Assadowi, że Iran wróci do Wiednia, aby wkrótce wznowić rozmowy o przywróceniu porozumienia nuklearnego z mocarstwami światowymi z 2015 r., ale będzie starał się „zweryfikować” zniesienie sankcji i „niezbędne gwarancje”, które tym razem wdrożą mocarstwa zachodnie. w pełni.

READ  Buntownik wcześniej znany jako „Quunun Shaman” przyznaje się do winy ataku na Kapitol – National

Stany Zjednoczone jednostronnie zrezygnowały z porozumienia w 2018 r., a Iran twierdzi, że Europa jest również współwinna, ponieważ zastosowała się do sankcji Waszyngtonu, które czasami utrudniały nawet handel humanitarny.

To trzeci etap regionalnej trasy Amirbad Allahyan po wizycie w Rosji i Libanie w celu rozmów na wysokim szczeblu.

W Moskwie spotkał się w środę ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, który powiedział, że Iran ma nadzieję, że doprowadzi do „wielkiego skoku” w stosunkach, ponieważ oba kraje studiują mapę drogową długoterminowej współpracy.

Podczas dwudniowej wizyty w Libanie spotkał się z prezydentem Michelem Aounem, a także wyższymi urzędnikami nowej administracji i powiedział, że Iran jest zaangażowany we wspieranie Libanu w przełamaniu „niesprawiedliwej blokady”, przed którą stoi pod presją amerykańskich sankcji.

Amir Rabid Al-Lahyan spotkał się także z przywódcą Hezbollahu Hassanem Nasrallahem i przywódcami palestyńskiego ruchu oporu w Libanie.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top