Minister mówi, że Polska jest gotowa na rosyjskie embargo na ropę

WARSZAWA, 29 grudnia (Reuters) – Polska jest gotowa zakazać Rosji sprzedaży ropy do krajów, które egzekwują pułapy cenowe, powiedział w czwartek minister pogody. Arabia Saudyjska.

Grupa Siedmiu (G7) i sojusznicy, w tym Polska, zgodzili się w tym miesiącu na cenę 60 USD za baryłkę rosyjskiej ropy naftowej na morzu. W odpowiedzi prezydent Władimir Putin podpisał we wtorek dekret zakazujący dostaw ropy naftowej i produktów ropopochodnych do krajów objętych embargiem przez pięć miesięcy, począwszy od 1 lutego.

Polska stopniowo ograniczała zużycie rosyjskiej ropy i przestała kupować rosyjską ropę drogą morską po wybuchu wojny na Ukrainie, poinformował czołowy rafiner PKN Arlen. Firma twierdzi, że zapewniła alternatywne dostawy ropy dzięki partnerstwu z Saudi Aramco.

„Jesteśmy gotowi przetwarzać wszystkie rodzaje ropy naftowej, to jest nasza przewaga” – powiedziała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Moskwa wyraziła również nadzieję, że następny pakiet sankcji UE będzie zawierał decyzję o zakazie rosyjskiej ropy.

Polska zabiega o poparcie Niemiec w nałożeniu unijnych sankcji na polsko-niemiecki odcinek ropociągu Przyjaźń, aby Warszawa mogła zrezygnować z kupna rosyjskiej ropy w przyszłym roku bez płacenia kar, poinformowały Reutera w listopadzie dwa źródła zaznajomione z negocjacjami.

Polska i Niemcy zobowiązały się wiosną do podjęcia próby zaprzestania importu rosyjskiej ropy przez północną część Trużpy do końca roku.

„Uważamy, że następny pakiet sankcji będzie zawierał decyzję w sprawie ropy” – powiedziała Moskwa. „Sankcje unieważniają kontrakt z Tatneft”.

Relacja Marka Strzeleckiego; Przez Alana Charlisha; Montaż przez Johna Harveya

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Kolejnym finalistą Szansy Na Sukces jest Aleksander Maląg – escYOUnited

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top