Minimalne płatności kartami kredytowymi w Quebecu rosną od poniedziałku

W poniedziałek wchodzi w życie poważna zmiana zasad dokonywania minimalnej płatności z salda karty kredytowej.

Osoby, które posiadały kartę kredytową przed 1 sierpnia 2019 r. i których minimalny procent miesięcznych płatności ustalono na mniej niż 3,5 procent, muszą teraz dokonywać miesięcznej płatności równej 3,5 procent zaległego salda wskazanego na wyciągu.

Ta zmiana obowiązuje do 31 lipca 2023 r. i nastąpi kilka innych zmian.

Urząd Ochrony Konsumenta Quebecu (OPCQ) poinformował, że od 1 sierpnia 2023 r. wystawca karty kredytowej musi wymagać minimalnej płatności w wysokości co najmniej 4 procent należnej kwoty. Odsetek ten wzrośnie do 4,5 proc. po roku 1 sierpnia 2024 r. i do 5 proc. 1 sierpnia 2025 r.

OPCQ wskazuje, że ustawa o ochronie konsumentów określa procent minimalnej płatności, która może być wymagana. W rzeczywistości osoby, które miały umowę o kartę kredytową od 1 sierpnia 2019 r., mają już minimalną spłatę każdego miesiąca, która musi odpowiadać co najmniej 5 procentom zaległego salda.

Z drugiej strony wystawca karty kredytowej ma prawo zażądać minimalnej płatności w wysokości ponad 3,5 procent salda, jeśli umowa już to przewiduje. Wydawca nie może jednak tego zrobić, jeśli umowa zostanie zmieniona bez zgody posiadacza karty, aby przekroczyć 3,5 proc.

Biuro Ochrony Konsumentów informuje, że zawsze warto co miesiąc spłacać saldo na karcie kredytowej, aby zaoszczędzić na opłatach kredytowych. Płacenie minimalnej spłaty każdego miesiąca utrzymuje spłatę zadłużenia na niskim poziomie.

Na przykład, jeśli ktoś dokonał zakupu za 1000 USD kartą kredytową z oprocentowaniem 19,90 procent i dokonał minimalnej miesięcznej płatności w wysokości 3,5 procent zaległego salda, opłata kredytowa wyniesie 927,95 USD. Spłata tego wszystkiego zajmie dziewięć lat i dziewięć miesięcy.

W czerwcu ubiegłego roku raport firmy Equifax Canada zajmujący się analizą kredytową wskazał, że konsumenci kanadyjscy coraz częściej korzystają z kart kredytowych. Średnie miesięczne wydatki na karty kredytowe wzrosły o 17,5 procent w pierwszym kwartale 2022 roku w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Największy wzrost wydatków na karty kredytowe, 20,4 procent, miał miejsce w Ontario, a następnie w Quebecu, gdzie wydatki wzrosły o 18,4 procent.

READ  Tesla wycofuje ponad 5000 pojazdów Model 3 i Model Y z powodu problemów z pasami bezpieczeństwa

Ogólnie rzecz biorąc, najmłodsi konsumenci zwiększyli swoje wydatki na karcie kredytowej.

Equifax Canada zauważył również, że wolumen nowych kart wzrósł o 31,2 procent w porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 roku.


Ten raport został po raz pierwszy opublikowany przez The Canadian Press w języku francuskim 1 sierpnia 2022 r.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top