Miliony szczepionek na COVID-19, które zostały udostępnione przez bogate kraje, poszły na marne. czemu? – Krajowy

co najmniej 100 milionów Covid-19 szczepionki Wysyłanie ich do biednych krajów musiało zostać odrzucone w zeszłym miesiącu – nie dlatego, że kraje ich nie chciały, według urzędnika UNICEF.

Zamiast tego, bogatsze kraje dostarczyły szczepionki zbyt blisko daty ważności i w ilościach zbyt dużych, aby kraje-biorcy mogły je zgromadzić, powiedziała w czwartek prawodawcom w Parlamencie Europejskim Etliva Kadeli, dyrektor ds. zaopatrzenia w UNICEF ONZ.

„W samym grudniu odrzucono ponad 100 milionów”, powiedział Kadili, Według Reutersa.

Czytaj więcej:

Omicron FAQ: Wszystko, co musisz wiedzieć o wariancie COVID-19

Ale eksperci zdrowia publicznego i bioetycy twierdzą, że szczepienie świata jest kluczem do uniknięcia tworzenia nowych wariantów. Więc co się stało z tym dawkowaniem i jak możemy upewnić się, że to się nigdy więcej nie powtórzy?

Historia toczy się dalej pod reklamą

Dostarczono prawie przeterminowane dawki COVID-19

Qadeli powiedział w czwartek europejskim prawodawcom, że dawki dostarczane przez bogate kraje zbliżają się do wygaśnięcia, dając biednym krajom mniej czasu na zastrzyk.

„Jeśli codziennie dostarczam ci butelkę mleka i codziennie dostarczam ci butelkę mleka, wypiłeś tę butelkę mleka” – powiedział dr Peter Singer, konsultant Światowej Organizacji Zdrowia w wywiadzie dla Global News: Jakiekolwiek ostrzeżenie, gdy w środku nocy wygaśnie 100 butelek mleka, nie będziesz mógł go wypić..

– I dokładnie to się tutaj wydarzyło.


Kliknij, aby odtworzyć wideo:COVID-19: WHO twierdzi, że 70% objęcia szczepionkami do 2022 r. może pomóc zakończyć „ostrą fazę” pandemii


COVID-19: WHO twierdzi, że 70% objęcia szczepionkami do 2022 r. może pomóc zakończyć „ostrą fazę” pandemii – 29 grudnia 2021 r.

Keri Bowman dwukrotnie w ciągu ostatnich pięciu miesięcy podróżowała do Jemenu, kraju o wskaźniku szczepień wynoszącym 0,5 procent. W miarę jak problemy z nierównością w szczepionkach stają się coraz bardziej widoczne, mówi, że konfrontuje się z większą liczbą osób za granicą, które wierzą, że Kanada „nie tworzy godnych szacunku globalnych partnerstw”.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„Jest to rodzaj lekceważącego kraju o wysokich dochodach —„ damy wam szczepionki, których nie chcemy, a które wkrótce się skończą ”, zamiast „zamierzamy dostroić się do partnerstwa dla dobrobyt nas wszystkich jako istot ludzkich.

Trwałość dawek to nie jedyny problem.

Czytaj więcej:

Wraz z rozprzestrzenianiem się leku Omicron zwalnia się szczepienia dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Eksperci twierdzą, że to musi się zmienić

Według Tinglong Dai, naukowca z Johns Hopkins University, który specjalizuje się w logistyce opieki zdrowotnej, istnieje wiele kroków, które pojawiają się między podaniem dawek szczepionki a faktycznym wbiciem igieł w ramiona.

„To, czego potrzeba, aby zaszczepić ludzi, włożyć mikstury w ramiona ludzi, to właściwie… sposób, o wiele trudniejszy” – powiedział Day.

Na przykład stany potrzebują urządzeń chłodniczych i magazynowych w dniu przyjazdu, powiedział Day. Następnie muszą być w stanie przetransportować szczepionki – co oznacza, że ​​potrzebują ludzi do ich transportu, ciężarówek, pociągów lub samolotów oraz dróg. Ludzie muszą również mieć możliwość dotarcia do miejsca szczepień.

Potrzebujesz także „profesjonalistów”, aby wstrzykiwać szczepionki do broni, monitorować jakość samych szczepionek i przekształcać „surowce”, które otrzymują kraje, w rzeczywiste szczepionki, powiedział Day.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Otrzymanie „milionu dawek szczepionki”, powiedział Day, „nic nie znaczy, chyba że mają możliwość przekształcenia ich w rzeczywiste szczepionki”.

Rozwiązanie problemu kapitałowego szczepionki przeciw COVID-19

Jedną z głównych rzeczy, które kraje takie jak Kanada mogą zrobić, aby zapewnić, że szczepionki nie zostaną zmarnowane, jest zapewnienie „przewidywalnej podaży”.

Kanada zobowiązała się do udostępnienia 200 milionów szczepionek za pośrednictwem COVAX Global Vaccine Sharing Initiative i dostarczyła do tej pory prawie 100 milionów z nich, według Global Affairs.

Jednak liczby, które są dystrybuowane Może się znacznie różnić z dnia na dzień – Bangladesz otrzymał 2,2 miliona dawek tylko 19 grudnia, a dwa dni później ponad 470 000 dawek dotarło do Rwandy.

„To naprawdę ważne, aby mieć przewidywalną podaż i nie wykorzystywać wąskich gardeł w dystrybucji… jako wymówki do ograniczenia podaży” – powiedział Singer.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Bowman obawiał się, że ostatnie nagłówki o szczepionkach, które pozostają niewykorzystane, mogą również wpłynąć na podaż.

„Jedną z pierwszych rzeczy, które mnie martwi, jest to, że ludzie mówią:„ Cóż, nie ma sensu wysyłać tych rzeczy do krajów o niskich dochodach, ponieważ nie będą w stanie sobie z tym poradzić ”- powiedział Bowman.

„To jest całkowicie błędne.”


Kliknij, aby odtworzyć wideo:Zakończenie pandemii Covid-19


Zakończenie pandemii COVID-19 – 6 stycznia 2022 r.

Singer powiedział, że wąskie gardła zdarzają się „w każdym kraju na świecie”.

W Kanadzie wojsko pomaga w dystrybucji szczepionek w Quebecu. Nie ogranicza się to do krajów o niskich i niższych średnich dochodach. Każdy kraj cierpi z powodu wąskich gardeł w dystrybucji.

Day powiedział, że po zabezpieczeniu dostaw bogatsze kraje mogą również pomóc w zapewnieniu, że te kraje rzeczywiście mają zdolność do ich rozmieszczenia.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Światowi eksperci ds. zdrowia powiedzieli, że można to osiągnąć, dzieląc się badaniami nad szczepionkami, a także przekazując materiały, takie jak lodówki, wysyłając specjalistów, którzy mogą pomóc w dystrybucji, dostarczaniu i wstrzykiwaniu szczepionek, lub zwiększając fundusze, aby kraje mogły to zrobić. sami.

Powiedział, że to trochę przypomina składanie mebli.

Dai wyjaśnił: „Jeśli ktoś nie ma mebli (i) po prostu wręczasz mu pięć pudełek z meblami IKEA, może to mu nie pomóc, ponieważ nie każdy ma możliwość złożenia mebli z IKEA”.

„W tym przypadku to tak, jakbyś upuszczał meble IKEA na czyjeś drzwi” – ​​dodał i „mogą powiedzieć nie”.

Czytaj więcej:

Śledzenie szczepionki i dawki przypominającej COVID-19: Ilu Kanadyjczyków jest zaszczepionych?

Kanada może również pomóc, dzieląc się badaniami i rozwojem szczepionek – lub Nakłanianie firm farmaceutycznych do rezygnacji z patentów na szczepionki – Aby kraje mogły same wytwarzać szczepionki, dodał Singer, w swoich granicach.

„Myślę, że większość Kanadyjczyków prawdopodobnie nie wie, że jeden z głównych składników szczepionki mRNA – nanocząsteczki lipidowe, który w rzeczywistości jest metodą dostarczania szczepionki – został opracowany w Kanadzie” – powiedział Singer.

„Tak więc Kanada ma duży potencjał badawczo-rozwojowy. Gdy odbudowujemy nasz krajowy przemysł szczepionek, możemy również współpracować z krajami na całym świecie, aby pomóc im odbudować lokalną produkcję”.

Historia toczy się dalej pod reklamą

To stworzyłoby „znacznie bardziej odporną przyszłość” – powiedział Singer.

Co już robi Kanada?

Według rzecznika Global Affairs Canada, Kanada stara się pomóc w walce z nierównością w zakresie szczepionek, przekazując darowiznę na rzecz globalnej inicjatywy wymiany szczepionek, COVAX.

„Dzięki wkładom finansowym i podarowanym nadwyżce, Kanada udostępniła COVAX 98,8 miliona dawek z 200 milionów zadeklarowanych dawek”, napisała Patricia Skinner w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną.

Dodała, że ​​Kanada robi wszystko, aby dawki nie zostały zmarnowane.

„Nie ma pustych dawek; szczepionki są rozprowadzane do krajów otrzymujących tak szybko, jak to możliwe. W wyjątkowych okolicznościach Kanada może w razie potrzeby zbadać inne opcje darowizn, w tym darowizny dwustronne, aby uniknąć marnotrawstwa” – powiedział Skinner.


Kliknij, aby odtworzyć wideo:Lider techniczny WHO mówi, że kraje potrzebują możliwości zakupu szczepionek na COVID-19


Lider techniczny WHO mówi, że kraje potrzebują możliwości zakupu szczepionek COVID-19 – 5 grudnia 2021 r.

Rząd przyznał również 70 milionów dolarów na COVAX Advance Market Commitment, który pozwala krajom uczestniczącym ubiegać się o fundusze na wsparcie dostarczania i dystrybucji szczepionek w ich kraju oraz współpracuje z UNICEF, aby dopasować darowizny od Kanadyjczyków z funduszem #GiveaVax w dolarach za- dolarów.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„Fundusze umożliwiają UNICEF pokrycie indywidualnych kosztów transportu szczepionek do krajów docelowych, utrzymanie ich rentowności poprzez ochronę łańcucha chłodniczego podczas lotu i szkolenie pracowników służby zdrowia w zakresie skutecznego zarządzania szczepionkami oraz bezpiecznego usuwania igieł i odpadów” – powiedział Skinnera.

„Dzięki hojnemu wkładowi osób z Kanady pełna kwota 1 935 857 USD (całkowita liczba darowizn i dopasowanie) pokryje koszty zaszczepienia ponad 3,8 miliona osób na całym świecie”.

Czytaj więcej:

Kanada przekazała firmie COVAX ponad 4 miliony szczepionek Moderna COVID-19. Dziś w Egipcie wylądowało 784 tys.

Jednak Bowman powiedział, że Kanada musi przyspieszyć w przyszłym roku.

„Kanada dostała dodatkowe środki na infrastrukturę opieki zdrowotnej, ale teraz w 2022 r. musimy zarobić znacznie więcej” – powiedział.

Według rzecznika ministra rozwoju międzynarodowego Harjita Sagana jest to kwestia, o której Kanada rozmawia z innymi krajami na całym świecie.

„Sekretarz Sagan podniósł wartość szczepionek i potrzebę zapewnienia terminowej dostawy szczepionek na Globalne Południe podczas spotkań ze swoimi odpowiednikami i partnerami” – powiedział Todd Lane, rzecznik Sagana.

„Kontynuujemy współpracę z COVAX i globalną społecznością, aby dawka szczepionki została zastosowana w sprawiedliwy i terminowy sposób”.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Samolubne i hojne rozwiązanie COVID-19

Według Bowmana eskalacja walki o dostęp do uniwersalnej szczepionki to nie tylko kwestia etyczna – to także sposób na zapewnienie Kanadyjczykom bezpieczeństwa.

„Jeśli tego nie zrobimy”, powiedział, „wszyscy dostaniemy wspaniałą lekcję greckiego alfabetu, ponieważ te warianty będą się z nami dalej konfrontować”.


Kliknij, aby odtworzyć wideo:WHO twierdzi, że wariant Omicron COVID-19 jest mniej dotkliwy niż Delta, ale nadal stanowi zagrożenie dla nieszczepionych


WHO twierdzi, że wariant Omicron COVID-19 jest mniej dotkliwy niż Delta, ale nadal stanowi zagrożenie dla nieszczepionych

Im bardziej wirus się rozprzestrzenia, tym więcej się replikuje – i Im większe prawdopodobieństwo wystąpienia błędu podczas iteracji, co jest boomem.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Mutacje te mogą czasami być korzystne dla wirusa, na przykład poprzez zwiększenie jego przenoszenia lub nauczenie unikania szczepień, Według wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia publicznego. Im bardziej rozprzestrzenia się COVID-19, tym więcej następuje reprodukcja – i tym większe są szanse na niebezpieczną mutację.

„W naszym interesie leży szczepienie świata, nie tylko dlatego, że ratuje to wiele istnień ludzkich, ale także dlatego, że jest to sposób na zapobieganie wariantom” – powiedział Singer.

„A kto chce znowu przejść przez Omicron?”

– Z plikami z Reuters


© 2022 Global News, oddział Corus Entertainment Inc.

READ  Zgłoszono wiele obrażeń, ogłoszono poważny wypadek po zderzeniu dwóch pociągów w Anglii

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top