Metalowe baterie alkaliczne i chlorowe Stanford przechowują do sześciu razy więcej energii

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda kierowali zespołem tworzącym nowy typ baterii, który według nich może przechowywać sześć razy więcej energii niż obecne nowoczesne baterie. Stanford i zespół międzynarodowych badaczy opracowali nową baterię zwaną bateriami chloro-alkalicznymi i niedawno opublikowali artykuł przedstawiający ich przełomowe odkrycia. Nowy typ baterii może umożliwić ładowanie urządzeń, takich jak telefony komórkowe i inne gadżety, co tydzień zamiast codziennie.

ten nowa bateria Chemia może być również wykorzystana do umożliwienia samochodom elektrycznym jazdy jeszcze sześć razy przed naładowaniem. Oznacza to, że pojazd elektryczny zdolny do przejechania 200 mil dziennie może przejechać do 1200 mil na jednym ładowaniu przy użyciu nowej baterii chloro-alkalicznej. Nowa chemia baterii wykorzystuje proces przekształcania chlorku sodu lub chlorku litu w chlor.

Ważnym aspektem jest to, że proces konwersji jest odwracalny. Elektrony przemieszczają się z jednej strony baterii na drugą podczas rozładowywania baterii i poruszają się w przeciwnym kierunku, gdy bateria jest ładowana. Hakowanie baterii nie było tym, co naukowcy próbowali zrobić, gdy rozpoczynali projekt. Zespół nie rozpoczął od stworzenia ładowalnych baterii sodowych i litowo-chlorowych. Zamiast tego ich celem było ulepszenie obecnej technologii baterii za pomocą chlorku tionylu.

Chlorek tionylu jest kluczowym składnikiem popularnych baterii jednorazowego użytku, które po raz pierwszy wynaleziono w latach 70. XX wieku. W jednym eksperymencie wykorzystano chlor i chlorek sodu, a naukowcy odkryli, że przekształcanie jednej substancji chemicznej w inną jest stabilne, co skutkuje możliwością ponownego naładowania. Naukowcy nie sądzili, że jest to możliwe i cały rok zajęło im odkrycie procesu, który umożliwia jej działanie.

Ostatecznie zespół odkrył, że materiał węglowy ma nanoporowatą strukturę wypełnioną niezwykle małymi porami. Puste kulki absorbują cząsteczki chloru jak gąbka i przechowują je do późniejszego przekształcenia w sól w mikroporach. Jak dotąd zespół osiągnął 1200 miliamperogodzin na gram materiału anodowego. Porównaj to do 200 mAh na gram obecnych komercyjnych akumulatorów litowo-jonowych, a widać ogromny wzrost.

READ  Nagłe załamanie się ekosystemów lasów bagiennych (Glossopteris) na wysokich szerokościach geograficznych południowych

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top