Meta płaci 725 milionów dolarów za ugodę w procesie Cambridge Analytica

Zbliżenie / Laptop z logo Facebooka obok banera Cambridge Analytica jest umieszczony przy wejściu do budynku, w którym mieszczą się biura Cambridge Analytica w centrum Londynu, 21 marca 2018 r. – Facebook wyraził oburzenie z powodu niewłaściwego wykorzystania jego danych, ponieważ Cambridge Analytica, brytyjska firma firma pośród wielkiego skandalu Wstrząsnęła gigantem mediów społecznościowych, zwalniając jego dyrektora generalnego. (Zdjęcie: Daniel Leal/AFP) (Zdjęcie: Daniel Leal/AFP za pośrednictwem Getty Images)

Meta, firma macierzysta Facebooka, zapłaci 725 milionów dolarów za uregulowanie pozwu pozew zbiorowy Pozew został złożony w 2018 roku. Pozew jest następstwem ujawnienia, że ​​Facebook udostępnił nieprawidłowe dane 87 milionów użytkowników Cambridge Analytica, brytyjskiej firmie doradztwa politycznego powiązanej z kampanią wyborczą byłego prezydenta Donalda Trumpa.

Cambridge Analytica uzyskała dane użytkowników Facebooka, do których dostęp uzyskano za pośrednictwem aplikacji opracowanej przez stronę trzecią. Chociaż tylko około 270 000 posiadaczy kont na Facebooku korzystało z aplikacji „This is Your Digital Life”, uprawnienia aplikacji pozwalały jej na dostęp do danych o znajomych tych użytkowników. Efektem końcowym był zbiór danych obejmujący 87 milionów użytkowników, który deweloper przekazał do Cambridge Analytica, wbrew warunkom korzystania z usługi Facebooka. Zdecydowana większość osób w zbiorze danych nie udzieliła firmie konsultingowej pozwolenia na dostęp do swoich danych.

Nieautoryzowane udostępnianie danych Wyszło na jaw w 2018 rokukiedy reporterzy The New York Times i The Observer poinformowali Facebooka, że ​​Cambridge Analytica wciąż ma kopie danych, chociaż brytyjska firma obiecała sieci społecznościowej jeszcze w 2015 r., że usunie dane.

Cambridge Analytica Ogłoszono upadłość w maju 2018 r. po ustaleniu, że „dalsze prowadzenie działalności nie jest już opłacalne”.

Pozew przeciwko Meta był kontynuowany, a do skargi dodano inne przypadki problematycznych praktyk udostępniania danych przez Facebooka. Rzeczywiście, w pozwie oskarżono Facebooka o umożliwienie „wielu stronom trzecim dostępu do ich treści i informacji na Facebooku bez ich zgody oraz o to, że Facebook nie monitorował odpowiednio dostępu stron trzecich do tych informacji i korzystania z nich”.

READ  Skurcz i jak go wykryć. Biuro podróży pod ostrzałem: ściągawka CBC Marketplace

Meta przyznaje, że nie popełniła żadnego wykroczenia ani nielegalnej działalności, rozstrzygając sprawę. Zamiast tego firma twierdzi, że umowa o wartości 725 milionów dolarów, która wciąż musi zostać zatwierdzona przez sędziego, jest „w najlepszym interesie naszej społeczności i naszych akcjonariuszy” – powiedział rzecznik Meta. agencji Reutera.

Ugoda obejmuje do 280 milionów użytkowników Facebooka, co oznacza, że ​​725 milionów dolarów zostanie rozdzielone bardzo cienko po tym, jak prawnicy powodów dokonają 25-procentowej obniżki.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top