Merkel wyraziła „całkowitą solidarność” z Polską w sprawie Białorusi

BERLIN (AP) – Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w czwartek „całkowitą solidarność” z Warszawą w związku z napiętą sytuacją graniczną Polski z Białorusią.

Ponowił zarzut, że Białoruś prowadzi „hybrydową ofensywę”, wabiąc białoruskich imigrantów, próbując zdestabilizować zarówno Polskę, jak i Unię Europejską, a następnie wysłać ich za granicę z Polską.

„A więc z jednej strony pełna solidarność z Polską, z drugiej chcę jasno powiedzieć, że jest to sprawa między UE a Białorusią, dlatego musimy koordynować wszystko, co dzieje się dwustronnie” – powiedział. Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział dziennikarzom po spotkaniu w Berlinie.

Jego wypowiedzi były postrzegane jako odpowiedź na polską krytykę, której ostatnio nie udało mu się uzgodnić z Warszawą przed zwróceniem się do prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Po apelu Merkel rozpoczęła się Białoruś Deportacja niektórych emigrantów do Iraku.

Merkel powiedziała UE nałoży dodatkowe sankcje Na Białorusi „jeśli nie widać postępu”.

Podkreślił też rolę, jaką w wywieraniu presji na Mińsk może odegrać Rosja, bliski sojusznik Białorusi. Idąc za tym odczuciem, Moraviki wezwał do „pełnego miłości apelu do (Putina) o wpłynięcie na sytuację na Białorusi”.

Moravic powiedział, że sankcje będą potężnym narzędziem przeciwko Białorusi.

Merkel osobno ubolewała, że ​​Putin odrzucił jej rady na szczyt w sprawie sytuacji na Ukrainie.

„Głęboko żałuję, że ani prezydent Rosji, ani minister spraw zagranicznych Rosji nie są przygotowani do odbycia kolejnego szczytu w formacie normandzkim do końca mojej kadencji” – powiedziała Merkel, odnosząc się do czterostronnych rozmów między Rosją. , Ukraina, Niemcy i Francja.

Negocjacje takie jak te muszą być rozwiązywane w kółko przez lata Napięcia między Ukrainą a sąsiednią Rosją, Z ograniczonym sukcesem.

„Byłby to dobry sygnał, że wszystkie strony są zainteresowane rozwiązaniem kwestii Ukrainy” – powiedziała Merkel. „Tak się niestety nie stało”.

READ  Skoki. Znakomite zachowanie kijków w kwalifikacjach

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top