Mediana cen kanadyjskich domów wzrosła o 38% rok do roku, ale spadła od marca

Średnia cena sprzedaży domu w Kanadzie wyniosła w zeszłym miesiącu 688 000 dolarów, co w ciągu ostatniego roku wzrosła o ponad 38 procent.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Nieruchomości, które reprezentuje agentów nieruchomości w całym kraju, stwierdziło we wtorek w komunikacie prasowym, że chociaż ceny są nadal znacznie wyższe niż w zeszłym roku, wzrosty wydają się być umiarkowane.

Liczba ta spadła o 688 000 USD z 696 000 USD w kwietniu i nieco ponad 716 000 USD w marcu, co wskazuje, że chociaż porównania do wczesnych dni koronawirusa pokazują gorący rynek, w rzeczywistości jest zimno.

„Podczas gdy rynki mieszkaniowe w Kanadzie pozostają bardzo aktywne, mamy teraz odnotowane dwa miesiące umiarkowanej aktywności, która dotyczy popytu, podaży i cen” – powiedział prezes CREAT Cliff Stephenson.

Oprócz cen wydaje się, że liczba sprzedanych domów również spada od szczytu w marcu 2021 r.

W ciągu miesiąca sprzedano ponad 50 000 domów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Jednak maj 2020 r. był najwolniejszym majem pod względem sprzedaży zarejestrowanych domów, ponieważ sprzedaż została znacznie ograniczona przez rozwijającą się pandemię COVID-19.

Dowód „stresu ekspozycyjnego”

Sprzedaż domów w marcu wyniosła prawie 70 tys., ale w ciągu następnych dwóch miesięcy spadła o 11, a obecnie o siedem procent.

„Istnieje coraz więcej anegdotycznych dowodów na zmęczenie ofertą i frustrację wśród kupujących, a także oczekuje się, że pilna potrzeba zamknięcia miejsca z COVID zmniejszy się w tym momencie, biorąc pod uwagę naszą pozycję w sytuacji pandemii” – powiedział Stephenson.

CREA twierdzi, że średnia cena sprzedaży może wprowadzać w błąd, ponieważ może być wypaczona przez drogie sprzedaże domów na drogich rynkach, takich jak Toronto i Vancouver. Z tego powodu zawiera inną liczbę, znaną jako indeks cen domów, który jest dostosowywany na podstawie wielkości i typów sprzedawanych domów.

READ  Umowa podatkowa G7 to dopiero pierwszy krok w kierunku globalnego porozumienia: Freeland

Ale nawet HPI wzrósł w maju o ponad 24 procent, najwyższy wzrost w historii. „Ceny raczej nie wzrosną w tym momencie”, mówi CREA, po części dlatego, że wzrost cen zwalnia z miesiąca na miesiąc, w szczególności w Ontario.

„Może w końcu mamy coś innego do przemyślenia niż mieszkanie i pozostawanie w domu przez cały czas” – powiedział główny ekonomista CREA Sean Cathcart. „Przynajmniej na razie, gdy zbliża się światło na końcu tunelu, wygląda na to, że mieszkalnictwo może zająć tylne miejsce, ponieważ wszyscy zaczynamy tego lata wracać do normalnego życia”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top