Maseczki wielokrotnego użytku wytrzymują rok od prania i suszenia » Brinkwire

Nie wyrzucaj jeszcze: maski z tkaniny wielokrotnego użytku wytrzymują pranie i suszenie nawet przez rok

Nowe badanie wykazało również, że umieszczenie bawełnianej maski na odpowiednio dopasowanej masce chirurgicznej na twarzy zapewnia lepszą ochronę niż sama tkanina.

Bawełniane maski wielokrotnego użytku, których używali przez rok lub dłużej, mogą wyglądać nieco gorzej podczas noszenia. Jednak według nowych badań przeprowadzonych przez University of Colorado Boulder, mycie i suszenie ich nie miało wpływu na ich zdolność do filtrowania cząstek wirusa.

„To wspaniała wiadomość dla zrównoważonego rozwoju” – powiedziała Marina Vance, profesor nadzwyczajny w Departamencie Inżynierii Mechanicznej Paula M. Rady. „Pamiętasz tę bawełnianą maskę, którą prałaś, suszyłaś i używałaś ponownie?” Nie rzucaj. Może i tak będzie dobrze”. Badania, opublikowane w czasopiśmie Aerosol and Air Quality Research, potwierdzają również wcześniejsze odkrycia, że ​​umieszczenie bawełnianej maski na masce chirurgicznej odpowiedniej dla twarzy zapewnia lepszą ochronę niż sama tkanina.

Szacuje się, że każdego dnia od wybuchu epidemii powstaje około 7200 ton odpadów medycznych, głównie jednorazowych masek.

„Byliśmy szczególnie zaniepokojeni we wczesnych stadiach pandemii, kiedy poszliśmy na spacer lub pojechaliśmy do centrum i zobaczyliśmy wszystkie te wyrzucone maski zanieczyszczające środowisko” – powiedział Vance, który jest również profesorem inżynierii środowiska.

Kiedy naukowcy z pobliskiego Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej (NREL) poprosili ją o zbadanie wpływu prania i suszenia na maski wielokrotnego użytku, była chętna do połączenia sił.

Ich metoda była prosta: zrobili dwuwarstwowe bawełniane kwadraty, prali i suszyli je wielokrotnie (do 52 razy, co odpowiada rocznemu praniu tygodniowemu) i testowali je co 7 cykli czyszczenia.

Chociaż maski nie były testowane na prawdziwych ludziach — zamiast tego były przymocowane do jednego końca stalowego lejka, za pomocą którego naukowcy mogli kontrolować stały przepływ powietrza i cząstek unoszących się w powietrzu — naukowcy przetestowali maski w warunkach bliższych rzeczywistości. Życie jak najwięcej, w tym wysoki poziom wilgotności i temperatury, aby naśladować wpływ na maskę naszego oddechu.

READ  Wewnętrzny rdzeń Ziemi może być w rzeczywistości miękki

Podczas gdy włókna bawełny zaczęły się rozkładać po wielokrotnym praniu i suszeniu, naukowcy odkryli, że nie miało to wpływu na skuteczność filtracji tkaniny.

Jedyną widoczną zmianą był nieznaczny wzrost oporu wdechu, co oznacza, że ​​po pewnym zużyciu maska ​​może wydawać się trudniejsza do oddychania.

Ważnym zastrzeżeniem jest to, że nie… Podsumowanie wiadomości Brinkwire

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top