Martwe ryby w rzece Odrze na granicy polsko-niemieckiej sondy skażeń natychmiastowych

WARSZAWA, 11 sierpnia (Reuters) – Tony martwych ryb zostały wypłukane z rzeki Odry, która płynie wzdłuż granicy Polski z Niemcami, a urzędnicy ostrzegli ludzi, aby nie wchodzili do wody, ponieważ polski rząd zobowiązał się zbadać możliwe skażenie.

Wolontariusze i rybacy usunęli co najmniej 10 ton ryb z 200-kilometrowego odcinka na północ od rzeki Oławy w południowo-zachodniej Polsce – powiedział w czwartek szef państwowego holdingu wodnego Przemysław Daka. Daca, agencja zarządzająca polskimi wodami krajowymi, nazwała tę sytuację poważną katastrofą ekologiczną.

Urzędnicy ds. ochrony środowiska powiedzieli, że powiadomili prokuratorów o potencjalnym skażeniu drugiej pod względem długości rzeki w kraju. Premier Mateusz Morawiecki obiecał ukarać sprawców.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Martwe ryby zostały znalezione 300 kilometrów na północ od Olavy, powiedziała w czwartek agencji Reuters biolog Eva Truniak, która pracuje dla opozycyjnej grupy Civic Alliance, zarzucając rządowi, że nie reaguje wystarczająco szybko. „Od dwóch tygodni po Odrze płyną martwe ryby i ludzie nie są o tym informowani. Półtora tygodnia temu widziałem dużo ludzi kąpiących się w rzece i nie zdawali sobie sprawy z niebezpieczeństwa. To skandal, ” powiedział.

Próbki wody z Odry pobrane 28 lipca wykazywały 80% prawdopodobieństwo, że zawierały toksyczną substancję mezytylen, podczas gdy próbki pobrane po 1 sierpnia nie zawierały – poinformowali regionalni urzędnicy ochrony środowiska we Wrocławiu.

Dhaka powiedział w środę, że niski poziom wody w rzekach spowodowany suszą w Europie mógł pogorszyć potencjalne skażenie. Podejrzewają, że silny środek utleniający mógł wylądować w wodzie, powodując wzrost poziomu tlenu, co może zaszkodzić rybom. Powiedział, że nie ma powodów do paniki i sytuacja się poprawia.

Kilka niemieckich okręgów graniczących z Polską ostrzegało mieszkańców, aby unikali wody rzecznej i nie jedli oder, chyba że przyczyna śmierci ryb jest jasna.

READ  Port Gwinea, Polska przygląda się wykorzystaniu wodoru

„Oświadczenia Odry są przerażające” – powiedział na Twitterze Michael Gellner, wysoki rangą polityk w niemieckich Zielonych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Marii Sheehan; Montaż przez Alexandrę Hudson i Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top