Marcorsada Mirga-Toss reprezentująca Polskę w finale w Wenecji

Różnorodna polsko-rumuńska artystka, pedagog i aktywistka Małgorzata Mirga-Tas została wybrana do reprezentowania Polski na pięćdziesiątym dziewiątym finale w Wenecji. Podczas wydarzenia, które odbędzie się od 23 kwietnia do 27 listopada 2022 roku, zajmie on polski pawilon, który „na nowo zaczaruje świat”. Rzeźba, malarstwo, instalacja i tkaniny wielkoformatowe, wyzwania Mirca-Dass pielęgnują pozytywny obraz dyskryminujących romskich stereotypów i kultury romskiej. W jego pracach często pojawiają się ubrania należące do przyjaciół i rodziny, które są filmowane na patchworkowych ekranach i pokazują sceny, w których użytkownik angażuje się w codzienne życie, pali, rozmawia lub po prostu siedzi.

Wybierając Mirgę-Dasa spośród trzydziestu trzech kandydatów, recenzent w oświadczeniu przedstawił nowość proponowanej przez siebie instalacji „niezwykle atrakcyjny format wizualny (otwierający pawilon dla szerszej publiczności) wraz z oryginalną i celowo ideologiczną koncepcją Romów, Kultura polska i europejska oraz przeplatające się obrazy satyryczne.”Jury chwaliło połączenie indywidualizmu i komunalizmu, zwracając uwagę na nawiązania do renesansowego malarstwa ściennego, portretu prywatnego i zabytków. .

Pawilon Polski organizowany jest przez Sakta-Narodową Galerię Sztuki w Warszawie. Mieszkający w Krakowie historyk i krytyk sztuki Wojciech Simaski jest niezależnym obserwatorem i urodzonym w Warszawie Jonah Warsaw, niezależnym obserwatorem i autorem mieszkającym w Berlinie, koordynującym wystawę Mirka-Dasa. Instalacja, zarówno w tytule, jak i w naturze, jest odpowiedzią na wątek „mlecznych snów” Finale: Według komunikatu prasowego „artysta stworzy magiczny świat, który będzie nieustannie ‘czarować na nowo’, dając odwiedzającym nadzieję i odpoczynek – schronienie który stanie się rodzajem schronienia.

Wszystkie obrazy

READ  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji zaprasza ambasadorów. Chodzi o sankcje po zatruciu Nawalnego Wiadomości z całego świata

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top