Łotwa i Estonia wycofują się z Chińskiej Grupy Współpracy

Chińska flaga narodowa w Pekinie, Chiny, 29 kwietnia 2020 r. REUTERS / Thomas Peter / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WILNO (Reuters) – Łotwa i Estonia wycofały się w czwartek z grupy współpracy między Chinami a kilkunastoma krajami Europy Środkowo-Wschodniej, idąc w ślady swojej bałtyckiej sąsiadki Litwy, która wycofała się w zeszłym roku.

Posunięcie to ma miejsce w kontekście zachodniej krytyki Chin za wywieranie presji militarnej na demokratycznie rządzony Tajwan, który Chiny uważają za swoje terytorium, oraz zacieśnianie więzi Pekinu z Rosją podczas inwazji na Ukrainę.

Stosunki między Litwą a Chinami pogorszyły się po tym, jak ta pierwsza zezwoliła Tajwanowi na otwarcie de facto ambasady pod koniec zeszłego roku.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Łotewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że dalsze uczestnictwo tego kraju w Grupie Chińskiej „nie jest już zgodne z naszymi celami strategicznymi w obecnym środowisku międzynarodowym”.

Zarówno Łotwa, jak i Estonia powiedziały w komentarzach opublikowanych w czwartek, że będą nadal pracować na rzecz „konstruktywnych i praktycznych stosunków z Chinami”, przy jednoczesnym poszanowaniu międzynarodowego porządku opartego na zasadach i praw człowieka.

Nie udało się uzyskać komentarza do estońskiego MSZ.

Ambasady Chin w Rydze na Łotwie iw Tallinie w Estonii nie odpowiedziały od razu na prośby o komentarz.

Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia należą do krajów, które nadal są w formie współpracy.

Czeskie MSZ poinformowało w maju, że obietnica znaczących chińskich inwestycji i wzajemnie korzystnego handlu nie została spełniona po wezwaniach parlamentu kraju do wycofania się z ugrupowania. Czytaj więcej

Dodatkowe raporty Augustusa Stankeviciusa i Terry’ego Solsvika; Dodatkowe raporty Michaela Martiny i Simona Lewisa w Waszyngtonie. Pisanie Joanny Płosińskiej; Edytowanie przez Josie Kao i Johna Stonestreeta

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top