Lot kosmiczny z Jeffem Bezosem kosztuje 28 milionów dolarów

Rakieta New Shepard firmy Blue Origin z powodzeniem przeprowadziła kilkanaście bezzałogowych startów testowych ze swojego obiektu w górach Guadalupe w zachodnim Teksasie.

Tajemniczy oferent zapłacił 28 milionów dolarów na aukcji w sobotę za miejsce obok Jeffa Bezosa na pokładzie pierwszego załogowego lotu kosmicznego miliardera Blue Origin w przyszłym miesiącu.


Założyciel Amazona ujawnił w tym tygodniu, że on i jego brat Mark 20 lipca zasiądą w pojeździe startowym firmy New Shepard, aby podróżować na skraj kosmosu iz powrotem.

Dołączą do niego bracia Bezos, zwycięzca sobotniej aukcji charytatywnej, której tożsamość pozostaje nieznana, a także czwarty, jeszcze nienazwany turysta kosmiczny.

Blue Origin napisał na Twitterze po sprzedaży: „Nazwisko zwycięzcy aukcji zostanie ujawnione w ciągu kilku tygodni po zakończeniu aukcji”.

„Potem zostanie ogłoszony czwarty i ostatni członek załogi – czekajcie na to”.

Zwycięzca w sobotę pokonał około 20 konkurentów w aukcji, która rozpoczęła się 19 maja i zakończyła 10-minutowym szaleństwem.

Do czwartku stawki osiągnęły 4,8 miliona dolarów, ale w ostatniej aukcji na żywo wzrosły spektakularnie o miliony dolarów.

Dochód – poza sześcioprocentową prowizją aukcyjną – trafi do Blue Origin, klubu przyszłości, którego celem jest inspirowanie przyszłych pokoleń do kariery w nauce, technologii, inżynierii i matematyce.

Założyciel Amazon, Jeff Bezos, planuje podróżować w kosmos rakietą zbudowaną przez jego firmę Blue Origin

Założyciel Amazon, Jeff Bezos, planuje podróżować w kosmos rakietą zbudowaną przez jego firmę, Blue Origin.

Startując z pustyni w zachodnim Teksasie, lot New Shepard potrwa 10 minut, z czego cztery nad linią Kermana, która wyznacza uznaną granicę między ziemską atmosferą a kosmosem.

Po starcie kapsuła odłącza się od swojego dopalacza, a następnie przebywa cztery minuty na wysokości ponad 100 km, w tym czasie osoby na pokładzie doświadczają nieważkości i mogą obserwować krzywiznę Ziemi.

Wzmacniacz ląduje niezależnie na platformie oddalonej o dwie mile od miejsca startu, a kapsuła wypływa z powrotem na powierzchnię z trzema dużymi spadochronami, które spowalniają ją do około mili na godzinę po wylądowaniu.

Moje marzenie o życiu

Bezos, który ogłosił na początku tego roku, że rezygnuje ze stanowiska dyrektora generalnego Amazona, aby spędzać więcej czasu na innych projektach, w tym Blue Origin, powiedział, że podróże kosmiczne to marzenie na całe życie.

Firma New Shepard firmy Blue Origin przeprowadziła ponad tuzin bezzałogowych eksperymentów w swoim zakładzie w górach Guadalupe w Teksasie.

Wnętrze kapsuły załogi Blue Origin - nienazwany model zapłacił 28 milionów dolarów za miejsce na pokładzie wraz z Jeffem Bezosem

Wnętrze kapsuły załogi Blue Origin – nienazwany model zapłacił za miejsce na pokładzie 28 milionów dolarów wraz z Jeffem Bezosem.

„Jesteśmy gotowi przetransportować kilku astronautów” – powiedziała w sobotę Ariane Cornell, dyrektor ds. astronautów i sprzedaży w Blue Origin.

Wielokrotnego użytku podorbitalny system rakietowy nosi imię Alana Sheparda, pierwszego Amerykanina w kosmosie od 60 lat.

Zrobotyzowane, bezzałogowe kapsuły mieszczą sześć siedzeń z poziomymi oparciami umieszczonymi obok dużych włazów, w futurystycznej, słabo oświetlonej kabinie. Wiele kamer pomaga uwiecznić kilka minut, w których turyści kosmiczni doświadczają nieważkości.

prywatny wyścig kosmiczny

Pierwszy załogowy lot Blue Origin odbywa się w kontekście ostrej konkurencji na polu prywatnej eksploracji kosmosu – o pierwsze miejsce walczą SpaceX Elona Muska i Virgin Galactic, założone przez brytyjskiego miliardera Richarda Bransona.

Bezos ma bardzo otwartą konkurencję z Muskiem, którego SpaceX planuje loty orbitalne, które będą kosztować miliony dolarów i wysyłać ludzi w kosmos dalej.

Kapsuła załogi New Shepard jest gotowa do startu podczas ósmego lotu testowego

Kapsuła załogi New Shepard jest gotowa do startu podczas ósmego lotu testowego.

SpaceX rozpoczął już transport astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną i konkuruje z rządowymi kontraktami kosmicznymi.

Tymczasem Virgin Galactic ma nadzieję rozpocząć regularne komercyjne loty suborbitalne na początku 2022 roku, z ostatecznymi planami na 400 lotów rocznie.

Około 600 osób zarezerwowało loty, które kosztowały od 200 000 do 250 000 USD — i mówiono, że Branson weźmie udział w locie testowym tego lata, chociaż nie ustalono daty.


Blue Origin wyleci swoją pierwszą załogę w kosmos w lipcu


© 2021 AFP

cytat: Podróż w kosmos z Jeffem Bezosem sprzedany za 28 milionów dolarów (2021, 13 czerwca) Pobrano 13 czerwca 2021 z https://phys.org/news/2021-06-space-jeff-bezos-mn.html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Jak zwolnić miejsce na iPhonie

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top