L’Oreal w proponowanej akcji skierował się do grupy BC łączącej środki rozluźniające włosy z rakiem u czarnych kobiet

Shamara Hutchinson miała zaledwie 15 lat, kiedy dowiedziała się, że ma raka jajnika.

„To było przerażające” – powiedział CBC mieszkaniec Port Coquitlam w Kolumbii Brytyjskiej. „Myślałem, że diagnoza raka była jak wyrok śmierci”.

Ponad dekadę później, dzięki karzącej chemioterapii w jej nastoletnich latach, Hutchinson mówi, że „w większości” w pełni wyzdrowiała.

Teraz, mając 27 lat, niedawno dowiedziałam się, że nowotwory są jak jej choroba został połączony na niektóre chemikalia w produktach do prostowania i prostowania, których używała regularnie przez lata, zanim została zdiagnozowana.

„Byłem jak, wow… jeśli te produkty zawierają rakotwórcze chemikalia, prawdopodobnie to jest przyczyną mojej choroby” – powiedziała.

Hutchinson, studentka pracy socjalnej, jest jednym z dwóch powodów reprezentowanych w proponowanym pozwie zbiorowym przeciwko gigantowi kosmetycznemu L’Oreal, który produkuje popularną linię balsamów relaksacyjnych Dark & ​​Lovely, oraz innym producentom takich produktów, w tym Force of Nature and Dabur US American.

W pozwie, złożonym w Sądzie Najwyższym Kolumbii Brytyjskiej na początku tego miesiąca, zarzuca się, że produkty są „niebezpieczne, wadliwe i niezdatne do użytku”.

Żadne z roszczeń nie zostało udowodnione w sądzie, a roszczenie nie zostało ratyfikowane jako pozew zbiorowy. Oskarżeni nie przedstawili jeszcze opinii.

Podobne roszczenia pojawiły się w wielu stanach USA, w tym w Kalifornii i Illinois, ale uważa się, że jest to pierwsze w Kanadzie. Adwokat powodów, Richard Chang, powiedział, że wkrótce mają zostać złożone kolejne pozwy w innych hrabstwach.

Prostownice do włosów Dark & ​​Lovely są pokazane w Superstore w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, 20 stycznia. (Ben Nelms/CBC)

„Nie wiedzieliśmy, że nie powinniśmy tego używać”

Prostownice do włosów są sprzedawane i używane głównie przez czarne kobiety. Działają poprzez uszkadzanie struktury białkowej we włosach, aby usunąć naturalną teksturę i muszą być ponownie stosowane co kilka miesięcy, gdy włosy odrastają.

Mogą również powodować poważne oparzenia, pozwalając chemikaliom łatwiej wchłaniać się w skórę głowy, mówi twierdzenie.

Drugim reprezentatywnym powodem w pozwie jest 32-letnia Elle Wiara z Vancouver, która rozmawiała z CBC podczas rekonwalescencji po operacji usunięcia czterech mięśniaków macicy. Te nienowotworowe narośla, które mogą powodować silny ból i nieregularne miesiączki, Była też powiązana Aby zmiękczyć i wygładzić włosy.

Pamięta, jak dowiedziała się o możliwych powiązaniach między tymi produktami a pewnymi problemami zdrowotnymi i rozmawiała z czarnoskórymi przyjaciółmi, którzy również mieli problemy z układem rozrodczym.

„To zaskakujące, nie zaskakujące, szokujące, nie przerażające, a po prostu smutne, ponieważ ilu chorób moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy ich nie stosowali – ponieważ nie wiedzieliśmy, że nie powinniśmy ich używać” – powiedziała Wiara.

oglądać | Elle Wayara wyjaśnia, dlaczego od najmłodszych lat stosowała wygładzanie i prostowanie włosów:

Elle Wayara omawia dyskryminację naturalnych czarnych włosów

Reprezentant powódki w proponowanym pozwie zbiorowym przeciwko producentom prostownic i prostownic skierowanym do czarnych kobiet omawia, dlaczego te produkty są tak popularne.

W pozwie zarzuca się bezpośredni związek między używaniem tych produktów a różne nowotworyendometrioza, mięśniaki macicy, nieprawidłowa budowa układu rozrodczego, utrata ciąży, nieprawidłowy początek dojrzewania, nieprawidłowości rozwojowe, niepłodność i zespół metaboliczny.

Mówi się, że prostownice i prostownice do włosów „zawierają aktywne hormonalnie i rakotwórcze związki, takie jak ftalany, o których wiadomo, że zaburzają funkcjonowanie układu hormonalnego, które nie są wymienione oddzielnie jako składniki, ale ogólnie sklasyfikowane w kategoriach„ zapachów ”lub„ Perfum .

Prokuratorzy oskarżają firmy kosmetyczne o szeroko rozpowszechnione wykroczenia, w tym o zaniechanie badania doniesień o działaniach niepożądanych, wycofywanie lub ostrzeganie klientów i pracowników służby zdrowia.

„Fakt, że te produkty wciąż są na półkach, ludzie wciąż są w stanie je zdobyć… wydaje się, że tak naprawdę ich to nie obchodzi, ponieważ przynosi im to pieniądze” – powiedział Hutchinson.

Wayara powiedziała, że ​​jest szczególnie zmartwiona, ponieważ produkty te są skierowane bezpośrednio do czarnych kobiet, które często napotykają poważne bariery w systemie opieki zdrowotnej, w tym niedowierzanie lekarzy, gdy zgłaszają objawy poważnych schorzeń.

Dodała, że ​​czarni również spotykają się z dyskryminacją ze względu na ich naturalną strukturę włosów i prostowanie ich w odpowiedzi.

„Próbujemy się przystosować, staramy się dopasować w taki sposób, żebyśmy nie musieli zajmować się tymi problemami na co dzień” – powiedział Weyara.

CBC skontaktowało się z firmami kosmetycznymi w celu uzyskania komentarza.

Aby uzyskać więcej historii o doświadczeniach czarnych Kanadyjczyków — od antymurzyńskiego rasizmu po historie sukcesu w czarnej społeczności — sprawdź Being Black in Canada, projekt CBC, z którego Czarni Kanadyjczycy mogą być dumni. Więcej historii możesz przeczytać tutaj.

(CBC)
READ  Przygotuj się na uderzenie, ponieważ twardego lądowania nie można cofnąć: BMO

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top