Lira turecka osiąga rekordowo niski poziom po tym, jak Erdogan broni obniżek stóp procentowych | Wiadomości Recepa Tayyipa Erdogana

W sumie od początku roku lira straciła prawie 40 proc. swojej wartości w stosunku do dolara.

Turecka lira osiągnęła rekordowo niski poziom 12,49 w stosunku do dolara amerykańskiego po tym, jak prezydent Recep Tayyip Erdogan bronił ostatnich ostrych obniżek stóp procentowych. Turecka waluta spadła we wtorek o 8 procent.

Lira straciła w tym roku 40 proc. swojej wartości, w tym prawie 20-procentowy spadek od początku ubiegłego tygodnia. Wobec euro waluta osłabiła się do nowego rekordowo niskiego poziomu 13,4035.

Erdogan powiedział pod koniec poniedziałku w stolicy, Ankarze, że niższe ceny pomogłyby pobudzić wzrost gospodarczy i stworzyć miejsca pracy.

Erdogan naciskał na bank centralny, aby przeszedł na ścisły cykl luzowania, który, jak mówi, ma na celu zwiększenie eksportu, inwestycji i miejsc pracy – nawet gdy inflacja rośnie do prawie 20 procent, a deprecjacja waluty przyspiesza, co poważnie wpływa na zarobki Turków.

Prezydent Turcji broni nieortodoksyjnej teorii, że wyższe stopy procentowe prowadzą do wyższej inflacji.

Jednak większość ekonomistów utrzymuje, że Turcja stoi w obliczu ogromnego kryzysu, w tym rosnącej inflacji, jeśli stopy procentowe będą nadal spadać w nadchodzących miesiącach.

Pod naciskiem Erdogana bank centralny obniżył we wrześniu kluczowe stopy procentowe z 19 do 15 procent, co doprowadziło do swobodnego spadku liry.

Erdogan zastąpił trzech prezesów banków centralnych w ciągu ostatnich dwóch lat, podkopując zaufanie inwestorów.

READ  Rivian zebrała 12 miliardów dolarów podczas jednej z najważniejszych IPO w 2021 r. - TechCrunch

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top