Legenda Maple Leafs, Borje Salming, zmarł i żył z ALS

Zmarł Borje Salming, legendarny obrońca NHL i pionier europejskich graczy w Ameryce Północnej. Miał 71 lat i zdiagnozowano u niego ALS na początku tego roku.

Toronto Maple Leafs, dla którego Salming grał przez większość swojej kariery, Wydano oświadczenie Czwartek, aby ogłosić śmierć Salminga.

„Toronto Maple Leafs opłakują stratę Börje Salminga” – powiedział Brendan Shanahan, prezes Leafs i zastępca gubernatora. Börje był pionierem tej gry i ikoną niezłomnego ducha i niekwestionowanej twardości.Pomógł otworzyć drzwi Europejczykom w NHL i dał się poznać dzięki grze na lodzie i wkładowi społecznemu.

Börje dołączył do Maple Leafs 50 lat temu i na zawsze pozostanie częścią hokejowej rodziny. Składamy najgłębsze kondolencje jego żonie Pii, jego dzieciom Teresie, Andersowi, Rasmusowi, Biance, Lisie i Sarze oraz jego bratu Stigowi”.

Kariera dekoratorska Salminga w NHL trwała 17 sezonów od 1973 do 1990 między Toronto a Detroit, z życiorysem 1148 meczów i 787 punktami. Dwukrotny zdobywca drugiego miejsca w Pucharze Norrisa, Salming został pierwszym urodzonym w Szwecji zawodnikiem, który został wprowadzony do Hockey Hall of Fame w 1996 roku, a dwa lata później do IIHF Hall of Fame. Blueliner był pierwszym zespołem NHL All-Star w 1977 roku i pięciokrotnym NHL All-Star w latach 1975-1980.

Przez 16 z 17 prowadzących NHL Salming był „Królem Toronto”, patrolującym niebieską linię Maple Leafs z fizycznością i hartem ducha, które były sprzeczne z powszechnymi stereotypami, że szwedzcy łyżwiarze tacy jak on są zbyt miękcy, by nimi być. siniaki w NHL. Salming wywarł natychmiastowe wrażenie, kiedy zwiadowca Leafs, Jerry McNamara, zauważył go grającego za granicą w 1973 roku. McNamara był w Szwecji, szukając Inge Hammerstrom. Zamiast tego podpisał kontrakt z Salmingiem jako wolnym agentem.

Obrońca szybko stał się ulubieńcem fanów w Toronto, a jego popularność tam wzrosła. W styczniu 1998 roku Salming został pierwszym graczem urodzonym w Europie, który przekroczył granicę 1000 gier. W następnym roku Salming podpisał roczną umowę wolnego agenta z Red Wings, aby zakończyć karierę. Dziedzictwo Salminga pozostaje w Toronto jako defensywny lider franczyzy pod względem asyst (620) i punktów (760), jednak jego numer 21 został od tego czasu wycofany przez organizację.

READ  Canucks ma nadzieję na cud

Po przejściu na emeryturę Salming pozostał aktywną częścią społeczności hokejowej, która była zdruzgotana, gdy w sierpniu dowiedział się o diagnozie ALS. ALS, postępująca choroba układu nerwowego, wpływa na komórki mózgu i rdzenia kręgowego i prowadzi do utraty kontroli nad mięśniami. Salming początkowo zaczął odczuwać objawy w lutym, a jego stan zdrowia gwałtownie się pogorszył. W zeszłym miesiącu Salming ujawnił, że stracił zdolność mówienia.

Pomimo choroby determinacja Salminga pozostała niezmieniona. Był zdeterminowany, aby wziąć udział w Hall of Fame Weekend w Toronto na początku tego miesiąca, kiedy trzech kolejnych szwedzkich graczy zostało wprowadzonych. Salmingowi się to udało, a Maple Leafs uhonorowali go hołdem przed meczem z Vancouver. Pokonany Salming przyszedł na lód w otoczeniu rodziny do owacji na stojąco. Świąteczny Goblin Drop został wykonany przez mieszkańca Szwecji Olivera Ekmana Larsona i Williama Nylanderai główny trener Leafs, Sheldon Keefe, stworzyli początkowy skład, w skład którego wchodziło wszystkich sześciu urodzonych w Szwecji graczy z Toronto.

Było to drugie wydarzenie w ciągu tylu nocy, w których Salming został uhonorowany. Poprzedniej nocy, podczas dorocznego meczu Hall of Fame pomiędzy Toronto a Pittsburghem, Salmingowi pomagał jego dobry przyjaciel i były kolega z drużyny Darryl Sittler, który załamał się, obserwując, jak Salming wiwatuje na korcie. Salming spotkał się z Sittlerem we wrześniu i powiedział, że chce spędzić weekend w Toronto, w którym udział wezmą trzej urodzeni w Szwecji rekruci: Henrik z Vancouver, Daniel Sedin i Daniel Alfredsson z Ottawy.

Salming był pionierem w każdym znaczeniu tego słowa, umożliwiając dzisiejszym europejskim graczom prosperowanie w świecie Ameryki Północnej.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top