Legenda jazzu Jerry Granelli, bożonarodzeniowa sława Charliego Browna, umiera w wieku 80 lat

Jerry Granelli, legenda jazzu i utalentowany nauczyciel muzyki, najbardziej znany z delikatnego bębnienia na ścieżce dźwiękowej urodziny Charliego Browna, Zmarły. Miał 80 lat.

Wiadomość opublikowana na Facebooku Jerry’ego Granelli we wtorek mówi, że był hospitalizowany w Halifax w grudniu z wewnętrznym krwawieniem i spędził dwa miesiące na oddziale intensywnej terapii. Mimo że wyzdrowiał na tyle, by w końcu wrócić do domu, według publikacji ta męka pogorszyła inne długotrwałe problemy zdrowotne.

Granelli zmarł we wtorek rano w swoim domu w Halifax.

Colin McKenzie, reżyser i reżyser filmowy Granelli, powiedział, że postać Granellego przyciągała do siebie ludzi i trzymała ich tam.

„Chodziliśmy do miasta, a on szedł do sklepu lub restauracji, nigdy wcześniej tam nie był, i wyjeżdżał, a wszyscy go lubili, jakby się ze wszystkimi zaprzyjaźniał.

„Miał tę charyzmę i charyzmę, której po prostu chciałem, wiesz, być częścią”.

Kariera muzyczna Granelli trwała ponad 60 lat i została doceniona przez Grammy Awards, Jones Awards oraz Rock and Roll Hall of Fame. (Stephanie Marcus)

Wieloletni przyjaciel i producent muzyczny CBC, Jeff Riley, który nagrał trzy albumy z Granelli, określił giganta jazzu jako „bogatą osobowość”.

„Może być naprawdę miły, ciepły i hojny, ale innym razem może być naprawdę wymagający i, powiedzmy, do rzeczy” – powiedział Riley CBC. Poranna informacja Halifax. „Ale myślę, że to wszystko było w duchu, aby wydobyć z innych to, co najlepsze”.

Kariera perkusisty Granelli trwała ponad 60 lat i zaowocowała ponad 30 albumami.

Riley powiedział, że Granelli „grał dużo ze wszystkimi” jako muzyk sesyjny i występował z takimi osobami jak The Grateful Dead, Lou Rawls, Moss Allison, Sly Stone i oczywiście Vince Guaraldi.

Mieszkał w San Francisco, Kolorado i Seattle, a pod koniec lat 80. przeniósł się do Halifax.

Jego kompozycje zostały docenione przez East Coast Music Awards, Junos, Grammy Awards, National Library of Congressional Acoustic Archives oraz Rock and Roll Hall of Fame, co skłoniło go do roli w psychodelicznym zespole Light Sound Dimension, czyli LSD .

Granelli w młodym wieku z natury grał na perkusji i wygrał wiele konkursów muzycznych. (Dostarczone przez Jerry’ego Granelli)

Jako perkusista, powiedział Riley, Granelli miał niesamowity zakres i wyjątkowy głos.

“Mógł wydawać dźwięki bębnów, których nikt inny nie potrafił – wiesz, tak sprytnie nawet, wiesz, ogromne, głośne, potężne uderzenia energii.”

Najbardziej znany ze swojego występu Charlie Brown urodziny Z trio Vince Guaraldi, Nagrany w jeden dzień przez trzy godziny. Program telewizyjny został wydany w 1965 roku i jest emitowany corocznie do pokoleń dzieci i fanów.

Granelli wystąpił w A Charlie Brown Christmas jako część Vince Guaraldi Trio. (Telewizja Walta Disneya za pośrednictwem Getty Images)

Granelli przez wiele lat odmawiał wykonywania tej muzyki, bo nie chciał być z nią przedstawiany, ale później pogodził się ze spuścizną.

Riley powiedział, że kiedyś zapytał Granellego, czy przeszkadza mu to, że w jego rozległej i zróżnicowanej karierze muzycznej był głównie znany z tego jednego albumu.

Powiedział: Nie, wcale mi to nie przeszkadza. Powiedział: jestem wdzięczny.

W ostatnich latach Granelli zaczął koncertować w wersji na żywo o nazwie Tales from A Charlie Brown Christmas.

„To był sposób na oddanie” – powiedział Riley. – A ludzie go za to kochali, a on uwielbiał to robić. To było jak, no wiesz, Święty Mikołaj.

Granelli w swojej pracowni w Halifax. (Andrew Vaughan/The Canadian Press)

Granelli był również poszukiwanym nauczycielem, który uczył w Berlinie, Azji Południowo-Wschodniej, Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Keith Mullins, piosenkarz i autor tekstów z Cape Breton, który studiował u Granellego, powiedział, że jego nauczyciel był błyskotliwą, piękną i pracowitą osobą, ale jego styl nauczania mógł być czasami „hardcore”. Mullins przypomniał sobie, jak kiedyś grał na perkusji z zespołem funkowym i Granelli chciał, żeby grał w określony sposób.

„Wstał na mnie i to było tak, jakby krzyczał na mnie najgłośniej: „Graj na dwa i cztery!”

Jego talent nauczycielski polegał na pomaganiu uczniom „stać się całkowicie realnymi” Riley powiedział w ich występie.

„Był w stanie dotrzeć do sedna sprawy. Myślę, że nauczył ludzi słuchać”.

Granelli był praktykującym buddyzm tybetański, o czym Riley powiedział, że informował o jego praktyce muzycznej.

Granelli praktykował buddyzm tybetański, co pomogło uczyć jego praktyki muzycznej. (Scott Irvine C.2019)

„To była medytacyjna medytacja z tradycji buddyjskiej, idea bycia chwilą i nauczenie się puszczania pragnienia, by zrobić to na swój obraz i uczenie się, jak słuchać tego, co naprawdę się dzieje i reagować na muzykę to właśnie tam jest.”

W niedzielę, zaledwie dwa dni przed śmiercią, Granelli podzielił się Twórcze Warsztaty Muzyczne Sztuka w życiu codziennym, którego gospodarzem jest TD Halifax Jazz Festival.

Post na Facebooku przypisany we wtorek jego synowi, J. Anthony Granelli, powiedział, że jego troje dzieci i pięcioro wnucząt będzie tęsknić za Granellim.

READ  Eric Carle, niezwykle głodny autor Caterpillar, umiera w wieku 91 lat | Wiadomości o sztuce i kulturze

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top