Laurel Hubbard, pierwsza transpłciowa ciężarówka olimpijska, startuje w Tokio

Laurel Hubbard, transpłciowy sztangista, w końcu wziął udział w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Nie trwało to długo, ale było ważne. Hubbard nie była w stanie ukończyć żadnego ze swoich pierwszych trzech podjazdów w poniedziałkowy wieczór, przez co odpadła z zawodów o medale w kategorii wagowej kobiet powyżej 87 kg, którą ostatecznie wygrała Chinka Li Wenwen.

Hubbard dała tłumowi serdeczny gest rękami, zanim opuściła arenę zawodów.

Nawet bez ukończenia podnoszenia była pionierką dla sportowców transpłciowych.

Chociaż Nowozelandczyk nie jest jedynym sportowcem transpłciowym biorącym udział w Igrzyskach w Tokio, od lat nie gra na niej i jest przedmiotem uwagi jako pretendentka do medali w podnoszeniu ciężarów.

„Oczywiście nie jestem całkowicie nieświadomy kontrowersji związanych z moim udziałem w tych grach” – powiedział Hubbard po opuszczeniu zawodów. „W związku z tym chciałbym szczególnie podziękować Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, jak sądzę, za rzeczywiste okazanie swojego zaangażowania w zasady olimpiady i uczynienie tego sportu czymś dla każdego. Jest inkluzywny i dostępny”.

Znajdź transmisje na żywo, filmy, które musisz obejrzeć, najświeższe wiadomości i wiele więcej w jednym pakiecie idealnym na igrzyska olimpijskie. Podążanie za drużyną Kanady nigdy nie było łatwiejsze ani bardziej ekscytujące.

Więcej z Tokio 2020

Oglądaj | Laurel Hubbard przechodzi do historii w kategorii kobiet powyżej 87 kg:

Nowozelandczyk przeszedł do historii w kategorii wagowej kobiet powyżej 87 kg, ale nie zdołał ukończyć podnoszenia w Tokio 2020. 2:51

Hubbard podziękował również Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów, ponieważ „pokazali również, że podnoszenie ciężarów jest działalnością otwartą dla wszystkich ludzi na świecie”, a także Japończykom za organizację Igrzysk w wyjątkowych okolicznościach podczas pandemii COVID-19.

Hubbard otrzymała brawa, a także złożyła hołd swoim kolegom sportowcom, gdy zostali przedstawieni na scenie. Wracając do konkursu, poświęciła chwilę na zamknięcie oczu, uśmiech i głęboki oddech. Przekroczyła swój początkowy ciężar 120 kilogramów i wzięła sztangę za ramiona.

READ  Nerlence Noel pozywa Rich Bulla, Clutch Sports

Jej drugi wysiłek w wadze 125 kg – wadze, z którą Hubbard często radził sobie w poprzednich zawodach – był oceniany większością głosów przez sędziów. Za namową członków i personelu Nowej Zelandii trzecia próba była niemal powtórzeniem pierwszej.

MKOl wprowadza nowe „ramy” dla sportowców transpłciowych

Zawodnicy zostają zdyskwalifikowani, jeśli nie zdobędą przynajmniej jednego ważnego podnoszenia w każdej części zawodów.

Zwycięstwo Li dało Chinom siódmy złoty medal w podnoszeniu ciężarów na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Jej zawodniczki nigdy nie zbliżyły się do łącznej wagi 320 kg, a Emily Campbell skończyła 37 kg i zdobyła srebrny medal. Została pierwszą Brytyjką, która zdobyła medal w podnoszeniu ciężarów.

Amerykanka Sarah Robles powtórzyła swój brązowy medal z 2016 roku z rekordem 282, stając się pierwszą Amerykanką, która zdobyła dwa medale w podnoszeniu ciężarów. Robles była wyzwaniem dla drugiego miejsca, ale jej ostatni wyciąg został uznany za nieważny dla ruchu łokciem. „Sędziowie muszą wykonywać swoją pracę, więc robią to”, powiedział Robles. „On jest naprawdę twardy, ale jeśli jest czas, aby stać się twardym, to musi to być na igrzyskach olimpijskich”.

W 2015 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski opracował zestaw rekomendacji, aby uwzględnić sportowców transpłciowych. Kilka organizacji sportowych, w tym IWF, wdrożyło podobną politykę w oparciu o te zalecenia. Różne sporty mogą ustalać własne zasady.

W podnoszeniu ciężarów obejmuje to wymaganie od sportowców wykazania, że ​​ich testosteron jest poniżej pewnego poziomu po przejściu, co jest wymogiem, który spełnił Hubbard. Zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Świata 2017, ale nie rywalizowała przez półtora roku przed Tokio, ponieważ pandemia koronawirusa trafiła na harmonogram zawodów.

„Mój występ nie był taki, jaki bym chciał, ale jestem pokorny wsparciem, jakie otrzymałem od tak wielu ludzi w Nowej Zelandii”, powiedział Hubbard w oświadczeniu wydanym przez Team New Zealand.

READ  Zack Hyman: Jaki zawodnik byłby idealny, aby pomóc Edmonton Oilers przejść do następnego kroku?

W nadchodzących miesiącach MKOl opublikuje nowe „ramy” dotyczące kwalifikacji sportowców transpłciowych. Oczekuje się, że niniejszy dokument uwzględni najnowsze badania naukowe, które zostały opublikowane od czasu ostatniego ważnego przeglądu w 2015 r. Stworzy to podstawę do opracowania zaktualizowanej polityki sportu.

Komitet Olimpijski Nowej Zelandii uznał czasami zaciekłe debaty na temat warunków, które powinny obowiązywać w zawodach sportowców transpłciowych.

„Zdajemy sobie sprawę, że tożsamość płciowa w sporcie jest bardzo delikatną i złożoną kwestią, która wymaga równowagi między prawami człowieka a uczciwością na polu gry” – powiedział NZOC.

„Drużyna Nowej Zelandii jest zaangażowana we wspieranie wszystkich kwalifikujących się sportowców z Nowej Zelandii na igrzyskach olimpijskich, zapewniając im zdrowie psychiczne i fizyczne podczas rywalizacji na arenie światowej”. Wcześniej w poniedziałek Wang Chuyu w kategorii 87 kg kobiet zdobyła dwa pierwsze tego dnia złote medale Chin w podnoszeniu ciężarów. Wang wygrał w sumie 270 kg. Tamara Salazar zdobyła srebro dla Ekwadoru z wynikiem 263, a Chrismary Santana zdobyła brąz z wynikiem 256 dla Dominikany.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top