Lataj wokół krateru Jezero na Marsie w tym nowym filmie

Lataj wokół krateru Jezero na Marsie w tym nowym filmie

Jest powód, dla którego Krater Jezero został wybrany jako miejsce lądowania łazika Perseverance: jest uważany za jedno z najbardziej prawdopodobnych miejsc, w których można znaleźć jakiekolwiek dowody na to, że Mars nadawał się do zamieszkania przez długi czas. W tym fajnym nowym filmie Europejskiej Agencji Kosmicznej możesz zobaczyć dom Perseverance z lotu ptaka.

Został stworzony z danych Mars Express ESA i Mars Reconnaissance Orbiter NASA, Film zabierze Cię na lotniczą wycieczkę po kraterze. Z tej perspektywy możesz zobaczyć elementy wodne w tym starożytnym kraterze uderzeniowym i zrozumieć, dlaczego jest on uważany za jedno z najlepszych miejsc do eksploracji Marsa.

Perseverance wylądował w kraterze Jezero w lutym 2021 r. Zróżnicowane skały i mineralogia znalezione w kraterze Jezero i wokół niego opowiadają historię złożonej historii geologicznej Marsa, nad której badaniem i odkryciem pracuje Perseverance. Krater o szerokości około 45 km został znaleziony na granicy między starożytnym regionem Terra Sabaya – zawierającym skały liczące do 4,1 miliarda lat – a młodszym basenem Isidis Planitia, który powstał w wyniku uderzenia asteroidy.

Czy dziura kiedykolwiek zawierała wodę? Dotychczasowe dowody sugerują, że ściana Jezero przecinała trzy doliny, które kiedyś były rzekami płynącej wody, a krater jest uważany za starożytne „jezioro otwartego basenu”, w którym woda kiedyś wpływała i wypływała z krateru, rodzaj basenu to jest szczególnie obiecujące W poszukiwaniu życia na Marsie.

Zrzut ekranu pliku Interaktywna mapa pokazująca miejsce lądowania i przebytą dotychczas ścieżkę (marzec 2023) dla statku kosmicznego Perseverance NASA wewnątrz krateru Jezero. Wytrwałość przybyła 18 lutego 2021 r. Mapę można zobaczyć w Internecie tutaj.

Na filmie zobaczysz kanał przepływowy odchodzący od ściany krateru w kierunku kamery. Następnie zobaczysz dwa kanały odpływowe (Neretva Valis i Sava Valis, obecne na zachodnim i północno-zachodnim krańcu wyspy Jezero. Najbardziej widoczne z tych odgałęzień biegną do krateru, tworząc starożytną deltę rzeczną w kształcie wachlarza, która była miejscem lądowania Wytrwałość.

READ  Naukowcy z UBC odkryli, że minerały są kluczem do przejścia na zieloną energię

A może te cechy zostały stworzone przez starożytne wulkany? Jezero położone jest obok ciekawego systemu uskoków zwanego Nili Fossae oraz wyróżniającego się obszaru wulkanów Syrtis Major, gdzie lawa płynęła jakieś trzy miliardy lat temu.

Aby naprawdę wiedzieć na pewno, naukowcy będą musieli zbadać Marsa z bliska. W tym celu Perseverance zbiera próbki marsjańskiej skały i gleby i umieszcza je w specjalnych pojemnikach, które pewnego dnia zostaną przechwycone przez przyszłą misję zwrotu próbek. NASA i Europejska Agencja Kosmiczna współpracują nad tą misją, która – mówi Europejska Agencja Kosmiczna Będzie bardziej zaawansowany niż jakiekolwiek misje robotów, które miały miejsce wcześniej, ale zrewolucjonizuje nasze rozumienie zarówno Czerwonej Planety, jak i Układu Słonecznego.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *