Łączenie kropek: zdjęcia NASA z kosmosu dają pewną perspektywę

„Rzeczy będą się ślizgać, ślizgać we wszystkich kierunkach. Nie będzie to już nic, co można zmierzyć.” – Leonard Cohen, „Przyszłość”

W dzisiejszych czasach bardzo trudno jest dostrzec las za drzewami, uzyskać wyraźną perspektywę. W tym tygodniu NASA opublikowała historyczne obrazy początków wszechświata. Weź głęboki oddech, spróbuj odłożyć na bok codzienne zmartwienia i stres i pomyśl o tym. Możemy teraz zobaczyć prawdziwe obrazy z początku wszechświata.

W to ogromne osiągnięcie zaangażowanych jest wielu Kanadyjczyków. Jednak nawet dla astrofizyków nie ma ucieczki od przyziemnego zamieszania, które nas obciąża. Ta wiadomość to tylko część zalewu informacji, które potwierdzają, jak mało dowiedzieliśmy się na planecie Ziemia o wszystkim, co nas otacza. Co dla nas znaczysz?

Przez jeden dzień w zeszłym tygodniu (a niektórzy dłużej) wielu Kanadyjczyków doświadczyło nagłej utraty usług telefonii komórkowej i Internetu. Kto z nas był na to obojętny? Bez poczty e-mail, bez telefonu, bez wyszukiwarki Google czy mediów społecznościowych. Nie ma szczęśliwego zamieszczania zdjęć. Nie ma TikTok. Wszyscy byliśmy w szoku. To sprawiło, że ponownie oceniliśmy nasze poczucie siebie, tego, jak teraz odnosimy się do siebie nawzajem i jak wszyscy jesteśmy narażeni na to, czym się staliśmy. Czy to czas, kiedy rozwój technologiczny przewyższył naszą zdolność do kontrolowania go – „technologiczną osobliwość”?

W tym tygodniu Sri Lanki przeżywają dramatyczne powstanie obywatelskie przeciwko miesiącom przerażających niedoborów paliwa, żywności i leków, których kulminacją było spalenie luksusowego domu premiera i rezygnacja prezydenta. Gdzie indziej na świecie stresy codziennego życia wymiotują i przygotowują się do wybuchu?

Bezwzględna agresja Rosji na Ukrainie trwa nadal, podczas gdy reszta Europy i świata nie pogodzi się z faktem, że największą potęgą jądrową jest bezwzględna dyktatura, która nie bierze pod uwagę wpływu jej działań na życie i stabilność.

READ  Big John, największa na świecie skamielina triceratopsa, zostanie wystawiona pod młotkiem w paryskim domu aukcyjnym

Ach, abyśmy nie zapomnieli, USA – Ronald Reagan”lśniące miasto na wzgórzu– To zepsuta demokracja, która upada pod ciężarem swojej kultury. Telewizyjne przesłuchania z 6 stycznia o Ataku na Kapitol stały się miniserialem prawie nie do odróżnienia od „The Walking Dead”, „Ozark” i „Stranger Things”.

W tym kraju zdarzają się również inne ataki – przeciwko kobietom, dzieciom, grupom etnicznym i społeczności LGBTQ. Kanada nie jest odporna na te trendy, a my nie jesteśmy czyści. Poświęć jeszcze chwilę, aby spróbować zrozumieć poważną i niewypowiedzianą katastrofę oraz konsekwencje naszych internatów.

Czy możemy połączyć te kropki – czy to tylko wszystkie? dźwięk i złość, nic nie wskazuje, ponieważ jest wsysany przez supermasywne czarne dziury wszechświata? NASA bez wątpienia pokaże nam również zdjęcia tego.

Jerry Levitan jest prawnikiem z Toronto, reżyserem filmowym, aktorem, pisarzem i muzykiem. Był kandydatem Ontario Liberal do Davenport.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top