Księżyc jeszcze się nie skończył: Oto, co czeka Kanadyjską eksplorację kosmosu

Od oszałamiających wczesnych obrazów wykonanych przez potężny nowy teleskop do wczesnego sukcesu misji księżycowej Artemis, światowa fascynacja kosmosem przechodzi w hipernapęd.

A Kanada odgrywa dużą rolę w niektórych dużych projektach, w których aspirujący naukowcy ponownie patrzą w gwiazdy w 2022 r., a główne kamienie milowe dopiero nadejdą.

Ale nawet gdy kanadyjscy eksperci kosmiczni oświetlają obecny krajobraz, czekają, aby zobaczyć, czy napływ inwestycji federalnych będzie kontynuowany pomimo krajowych nacisków gospodarczych.

Dla zespołu stojącego za teleskopem Jamesa Webba – nazwanego na cześć administratora NASA, który kierował programem Apollo – ten rok był „bardzo pracowity” – powiedział Ouellette.

Teleskop, który wysłał swoje pierwsze olśniewające obrazy z powrotem na Ziemię w lipcu, zawiera dwa kanadyjskie komponenty, a kanadyjscy naukowcy są jednymi z tych, którzy są zajęci analizą jego wyników.

„W ciągu zaledwie kilku godzin od zebrania danych zdmuchnęło już poprzednie misje z wody” – powiedział Ouellet.

Zauważyła, że ​​zespół z University of Toronto odkrył jedne z najstarszych w historii gromad kulistych, czyli grup milionów gwiazd utrzymywanych razem przez grawitację. Oczekuje się, że gdzieś w pierwszych miesiącach 2023 roku naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu przedstawią pierwszą analizę układu TRAPPIST-1, w którym znajduje się siedem planet podobnych do Ziemi.

Misja NASA Artemis, która planuje pierwszą ludzką eksplorację Księżyca od lat 60., również odnotowała w tym roku ważne kamienie milowe.

Oczekuje się, że lot Artemis I, podczas którego statek kosmiczny Orion ześlizgnął się na tymczasową orbitę księżycową, powróci na Ziemię w niedzielę po udanym starcie 16 listopada.

W przyszłym roku Kanadyjska Agencja Kosmiczna ogłosi kanadyjskiego astronautę, który dołączy do załogi Artemidy II, który ma wystartować w 2024 roku.

Posunięcie to uczyniłoby Kanadę drugim krajem na świecie, w którym człowiek wszedł w przestrzeń kosmiczną – lub region przestrzeni poza ciemną stroną naszego księżyca – powiedział Gordon Osinski, profesor na Western University w Londynie, Ont.

READ  Trzy z czterech instrumentów teleskopu Webba NASA są gotowe do nauki

„Nadal nie wiem, jak Kanada to zrobiła”, powiedział, nazywając to „niesamowitym zamachem stanu”, aby mieć kanadyjskiego astronautę na pokładzie.

„Byłem zachwycony niektórymi zdjęciami z Artemidy” – powiedział. „Jako ktoś, kto nie żył podczas Apollo, oglądanie tych obrazów w czasie rzeczywistym jest niesamowite. Dlatego myślę, że ta misja będzie bardzo inspirująca, ta misja.”

Canadarm3, następca dwóch poprzednich kanadyjskich ramion robotycznych, ma zostać wprowadzony na rynek w 2027 roku i jest już projektowany przez kanadyjską firmę MDA. Oczekuje się, że zacumuje przy księżycowej bramie misji Artemis, placówce orbitującej wokół Księżyca.

Tymczasem Osiński został mianowany głównym badaczem pierwszej kanadyjskiej misji łazika, która ma wylądować na południowym biegunie Księżyca już w 2026 roku. Projektowanie pojazdu przez Canadensys Aerospace Corporation rozpocznie się na dobre w przyszłym roku, powiedział.

„Ludzie mówili o tym od dawna” – powiedział Osiński. „Przez ostatnie 10 lub 15 lat uczyliśmy się po studiach. Płacono nam za myślenie o zrobieniu tego i opracowaniu koncepcji. Ale tak naprawdę to robimy i to jest naprawdę niesamowite.”

Szefowa Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej Lisa Campbell powiedziała, że ​​był to „naprawdę ekscytujący czas” dla krajowego programu kosmicznego.

„To jak wymarzona fabryka i innowacyjna maszyna” – powiedziała.

Campbell przytoczył niezliczone sposoby, w jakie Kanada jest zaangażowana w międzynarodowe projekty w sektorze publicznym i prywatnym, które koncentrują się na eksploracji Księżyca i nie tylko. Ale podkreśliła również, że wysiłki Kanady w kosmosie zmierzają nie tylko do eksploracji zewnętrznych obszarów, ale mają również zastosowanie w domu.

Zasoby naturalne w Kanadzie oraz środowisko i zmiany klimatu w Kanadzie obiecały 169 milionów dolarów w tegorocznym budżecie federalnym na dostarczenie i obsługę nowego satelity monitorującego pożary, który ma zostać wystrzelony w 2028 roku.

Kanada jest również częścią projektu monitorowania atmosfery z NASA, który będzie gromadzić dane do prognozowania ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi.

READ  Odkryta w Chinach czaszka „Smoczego Człowieka” może być nowym gatunkiem ludzkim | nowości naukowe i technologiczne

W 2022 roku agencja ogłosiła Deep Space Healthcare Challenge, konkurs mający na celu opracowanie technologii diagnostycznych i wykrywających, które mogłyby zostać wykorzystane w załogowych misjach kosmicznych oraz w odległych społecznościach w Kanadzie.

„Wyzwania związane z przestrzenią kosmiczną zmuszają nas do tworzenia rzeczy, których potrzebujemy tutaj na Ziemi” – powiedział Campbell.

Kilka projektów związanych z Księżycem, w tym misja łazika, otrzymało finansowanie z Lunar Exploration Accelerator Program, pięcioletniego funduszu o wartości 150 milionów dolarów, który naukowcy tacy jak Osinski mają nadzieję, że zostanie uzupełniony.

„Nienawidziłbym, gdybyśmy wysyłali te wszystkie misje na Księżyc w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat, a potem wracali do punktu wyjścia” – powiedział Osiński. CSA musi przekonać rząd, że jest to opłacalne przedsięwzięcie”.

Chociaż Campbell powiedziała, że ​​program jest „bardzo popularny”, nie chciała powiedzieć, czy rząd federalny zobowiązał się do finansowania kolejnej kadencji.

„Dodatkowa inwestycja jest zawsze mile widziana” – powiedziała.

Federalna strategia kosmiczna liberałów, opublikowana w 2019 r., zobowiązała Kanadę do pozostania krajem podróżującym w kosmos i uznała „znaczenie przestrzeni kosmicznej jako strategicznego zasobu narodowego”.

Ten raport autorstwa The Canadian Press został opublikowany po raz pierwszy 11 grudnia 2022 r.

Mary Danielle Smith, prasa kanadyjska

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top