Kryzys gazowy w Europie skłania polskich górników do protestów płacowych

Polscy górnicy organizują protest okupacyjny, twierdząc, że nie otrzymują wystarczającej płacy, aby wydłużyć swoje godziny pracy, aby złagodzić skutki kryzysu energetycznego, który ogarnął kraj i Europę.

Dwudniowe oblężenie rozpoczęło się we wtorek o 7:00 czasu lokalnego, uniemożliwiając górnikom dostęp do eksportu węgla do elektrowni.

„Protestujący domagają się odszkodowania dla górników, którzy pracowali w weekendy” Powiedział w oświadczeniu.

„Przez miesiące, z powodu kryzysu energetycznego w całej Europie, górnicy pracowali w nadgodzinach iw weekendy, ale nie otrzymywali za to zapłaty” – dodał.

Związek twierdzi, że oblężenie dotyczy tylko dostaw energii elektrycznej dla przemysłu, a nie obywateli.

Europejskie ceny gazu wzrosły we wtorek o 30% z powodu niższych dostaw z Rosji, a referencyjne ceny gazu są obecnie pięciokrotnie wyższe niż w styczniu 2021 r.

Dane niemieckiego operatora sieci Cascade łączą Rosję z Niemcami gazociągiem jamalskim – we wtorek skoczył na wschód, wysyłając gaz do Polski 15. dzień z rzędu, zamiast do Europy Zachodniej.

Odcięto także dostawy gazu z Rosji z Ukrainy na Słowację.

Oczekiwania związane z zimną pogodą w Europie również przyczyniły się do presji na wzrost cen, ale głównym czynnikiem napędzającym były niższe przepływy rosyjskiego gazu, powiedział jeden z handlowców.

Niektórzy prawodawcy UE oskarżyli Rosję, która dostarcza ponad 40% rosyjskiego gazu ziemnego, o wykorzystywanie kryzysu jako obce mocarstwo.

Kraj Stacjonował dziesiątki tysięcy żołnierzy Na granicy z Ukrainą – która dostarcza większość rosyjskiego gazu do Europy – i zażądał, aby Kijów zrezygnował z jakiejkolwiek opcji przystąpienia do NATO.

Odrzuciła też zarzuty eurodeputowanych, że ogranicza przepływ gazu do Europy, próbując uzyskać zgodę na ukończony gazociąg Nord Stream 2, który dostarcza gaz do Niemiec przez Morze Bałtyckie, z wyłączeniem Ukrainy.

Moskwa zaprzeczyła zarzutom, że przygotowuje się do inwazji na Ukrainę, twierdząc, że nowo wybudowany rurociąg zwiększy eksport gazu i pomoże obniżyć ceny w Europie. Powiedział również, że wypełnia zobowiązania umowne związane z dostawami gazu.

READ  Kontrowersyjna druga runda kontrowersyjnego jachtu Intergender MMA zakończyła się w TKO w Polsce

Zamiast tego rosyjski prezydent Władimir Putin w zeszłym miesiącu oskarżył niemieckich importerów gazu.

Ministrowie Spraw Zagranicznych NATO Zaplanowane spotkanie prawie w piątek Przed spotkaniem w przyszłym tygodniu z rosyjskimi urzędnikami negocjującymi ze Stanami Zjednoczonymi.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top