Król Jordanii odbiera pierwszy telefon od Assada od dekady | Aktualności

Syria twierdzi, że dwaj przywódcy rozmawiali o stosunkach dwustronnych „i zacieśnianiu współpracy z korzyścią dla obu krajów i narodów”.

Król Jordanii Abdullah II otrzymał w niedzielę telefon od syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada, powiedział jordański pałac królewski w pierwszej rozmowie między dwoma przywódcami po dekadzie napięć związanych z wojną w Syrii.

Wezwanie nadeszło kilka dni po otwarciu granic Omanu z Syrią, w ramach wysiłków mających na celu wzmocnienie współpracy między dwoma krajami, które borykają się z trudnymi warunkami gospodarczymi.

Dwór królewski Jordanii powiedział, że przywódcy dyskutowali o stosunkach między „braterskimi krajami i sposobach zacieśnienia współpracy między nimi”.

Abdullah potwierdził poparcie swojego kraju dla „wysiłków na rzecz zachowania suwerenności, stabilności i integralności terytorialnej Syrii oraz narodu”.

Oficjalna syryjska agencja informacyjna (SANA) poinformowała, że ​​Assad wezwał Abdullaha do omówienia stosunków dwustronnych i „wzmocnienia współpracy z korzyścią dla obu krajów i narodów”.

Wezwanie pojawia się w kontekście nowej poprawy stosunków między dwoma sąsiadami po wojnie syryjskiej, w której według ONZ zginęło co najmniej 350 209 osób.

rozgrzej relacje

Syryjski minister obrony odwiedził Jordanię pod koniec ubiegłego miesiąca. We wrześniu wznowiono również 10-letnią umowę na transport egipskiego gazu ziemnego przez Jordanię, Syrię i Liban.

Syria została zawieszona w bloku 22-narodowej Ligi Arabskiej w listopadzie 2011 roku, kilka miesięcy po wybuchu konfliktu z powodu brutalnego stłumienia protestów antyrządowych.

Kilka mocarstw regionalnych postawiło na upadek reżimu Assada i zawiesiło stosunki dyplomatyczne z Damaszkiem. Ale Jordania utrzymała swoje stosunki z Syrią, choć ograniczone.

Oman gościł wspierane przez Zachód grupy opozycyjne i setki tysięcy uchodźców.

Kraje arabskie i zachodnie ogólnie obwiniały Assada o śmiertelne stłumienie protestów Arabskiej Wiosny i wspierały opozycję w pierwszych dniach konfliktu, która wysiedliła miliony ludzi.

Syria podlega sankcjom nałożonym przez Stany Zjednoczone i wiele krajów zachodnich.

READ  Naukowcy ujawniają niszczycielską moc kłamstwa Trumpa w skradzionych wyborach Prawa głosu w USA

Biznesmeni jordańscy w dużej mierze unikali prowadzenia interesów z Syrią po ustawie Cezara z 2019 r. – najostrzejszych do tej pory sankcjach USA, które zakazują zagranicznym firmom prowadzenia interesów z Damaszkiem.

Losy wojny zmieniły się pod koniec 2015 roku, gdy Rosja poparła Assada.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top