Kraje na całym świecie świętują Sylwestra, mając nadzieję na jaśniejszy 2022 r. – National

Żal po zmarłych i umierających, strach przed dalszymi obrażeniami i nadzieja na koniec COVID-19 Pandemia była – znowu – słodko-gorzkim koktajlem, na który świat powiedział, że jest skazany do 2021 roku i wprowadzony w 2022 roku.

Sylwester, niegdyś obchodzony na całym świecie z wolną brutalnością, wyglądał jak przypadek deja vu, z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem omicron, który ponownie wypełniał szpitale.

„Musimy się po prostu dobrze bawić” — powiedziała 53-letnia Karen Page, która należała do zmęczonych przygodami biesiadników w Londynie. „Po prostu przeszliśmy tak długo.”

Czytaj więcej:

Kanadyjskie miasta odwołują przyjęcia sylwestrowe, ponieważ uroczystości zaczynają się online

Ciche obchody sylwestrowe na całym świecie zwiastowały początek czwartego roku kalendarzowego otoczonego globalną pandemią. Ponad 285 milionów ludzi na całym świecie zaraziło się koronawirusem od końca 2019 roku, a ponad 5 milionów zmarło.

Historia toczy się dalej pod reklamą

W Paryżu urzędnicy odwołali fajerwerki z powodu narastających infekcji i przywrócili obowiązkowe noszenie masek na świeżym powietrzu, co jest obowiązkiem większości ludzi spacerujących po Polach Elizejskich, gdy zbliżają się ostatnie godziny 2021 roku.

W Berlinie policja zaapelowała, aby nie gromadzić się pod Bramą Brandenburską, gdzie odbywał się koncert bez żywej publiczności. W Madrycie władze zezwoliły tylko 7000 osób na wejście na plac Puerta del Sol, miejsce, które tradycyjnie gości około 20 000 biesiadników.

W Stanach Zjednoczonych urzędnicy przyjęli mieszane podejście do uroczystości na koniec roku: przekreślili imprezę odliczającą w Los Angeles, zmniejszyli się w Nowym Jorku, ale posuwali się naprzód z pełną prędkością w Las Vegas, gdzie oczekiwano, że 300 000 osób weźmie udział w imprezie. pokaz sztucznych ogni na taśmie.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Prezydent Joe Biden zauważył straty i niepewność spowodowane pandemią, ale powiedział: „Wytrwamy. Odbudowujemy się”.

„Wróć do pracy. Z powrotem do szkoły” – powiedział Biden w filmie opublikowanym na Twitterze. „Tak właśnie przeszliśmy przez ten rok. Jak zaakceptujemy następujące rzeczy? razem.”

W Nowym Jorku urzędnicy wpuścili tylko 15 000 osób – zaszczepionych i zamaskowanych – na obwód otaczający Times Square, maleńki skrawek miliona ludzi, który zwykle ściska się, by oglądać spadającą słynną piłkę. Broniąc wydarzenia, ustępujący burmistrz Bill de Blasio powiedział, że ludzie muszą zobaczyć, że Nowy Jork jest otwarty dla biznesu.

READ  Facebook i Instagram nie działają z powodu nieznanego problemu

Jednak do czwartku raper LL Cool J wycofał się z programów telewizyjnych w Nowym Jorku po pozytywnym wyniku testu na COVID-19, a restauratorzy doświadczyli niedoborów personelu i odwołań omicron przez cały sezon świąteczny.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„Naprawdę boję się o naszą branżę” – powiedział nowojorski restaurator David Rabin, którego rezerwacje i rezerwacje na przyjęcia zniknęły w tym miesiącu. „Nikt nie zarobił żadnych pieniędzy w grudniu. Fakt, że dziś wieczorem mogą mieć dobrą noc, nie ma żadnego wpływu.”

Linie lotnicze również zmagały się z końcem roku, odwołując tysiące lotów po tym, jak wirus uderzył w załogi lotnicze i inny personel w złej pogodzie.

Czytaj więcej:

Ponad 3000 lotów odwołanych na całym świecie w Sylwestra

A zmieniający grę proces pandemii 2021 r. – szczepienia – trwał w szybkim tempie. Pakistan powiedział, że w tym roku w pełni zaszczepił 70 milionów z 220 milionów populacji, a Wielka Brytania stwierdziła, że ​​osiągnęła swój cel, jakim jest dostarczenie do piątku szczepionki przypominającej wszystkim dorosłym.

W Rosji prezydent Władimir Putin wyraził żal po zmarłych, pochwalił Rosjan za ich siłę w trudnych czasach i bezczelnie ostrzegł, że epidemia „jeszcze nie ustąpiła”. Rosyjska grupa zadaniowa ds. wirusów zgłosiła 30 860 zgonów z powodu COVID-19, ale państwowa agencja statystyczna twierdzi, że liczba zgonów jest ponad dwukrotnie większa.

„Chciałbym wyrazić słowa szczerego wsparcia wszystkim tym, którzy stracili swoich bliskich” – powiedział Putin w przemówieniu telewizyjnym, które wyemitowano tuż przed północą w 11 strefach czasowych w Rosji.

Gdzie indziej, miejsce, które wielu wybrało na swoje obchody Nowego Roku, jest tym samym miejscem, które aż nazbyt kojarzyło im się podczas zamknięcia: ich domy.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Papież Franciszek odwołał również swoją sylwestrową tradycję odwiedzenia naturalnej wielkości żłóbka wzniesionego na Placu św. Piotra, ponownie, aby uniknąć tłoku. W niezwykłym dla Franciszka posunięciu 85-letni papież nosił maskę chirurgiczną, aby w piątkowy wieczór odprawiać nieszpory modlitw i hymnów siedząc w fotelu. Ale wygłosił także kazanie stojąc i obnażając.

„W czasie pandemii wzrosło poczucie zagubienia się w świecie” – powiedział Franciszek wiernym w Bazylice św. Piotra.

Francja, Wielka Brytania, Portugalia i Australia znalazły się wśród krajów ustanawiających nowe rekordy infekcji COVID-19, ponieważ 2021 ustąpił miejsca 2022.

W Londynie regularny pokaz sztucznych ogni, który przyciągnąłby dziesiątki tysięcy ludzi do centrum miasta i na brzeg Tamizy, został zastąpiony pokazem świetlnym i dronami emitowanymi w telewizji. Informacje o lokalizacji miejsca zdarzenia były utrzymywane z wyprzedzeniem, aby uniknąć gromadzenia się tłumów.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„Ostatnie dwa lata były bardzo trudne dla wielu osób, wielu ucierpiało i jest moment, w którym musimy w końcu zacząć razem” – powiedziała 22-letnia Mira Luke, nauczycielka ze specjalnymi potrzebami.

W piątek, trzeci dzień z rzędu, we Francji zarejestrowano bezprecedensową liczbę 232 200 nowych przypadków, powyżej 200 000. Wielka Brytania była w tyle, z 189.846 nowymi przypadkami, również rekordowymi. W Londynie urzędnicy powiedzieli, że aż 1 na 15 osób zaraziła się wirusem w tygodniu przed Bożym Narodzeniem. Liczba pacjentów z COVID-19 w szpitalach w Wielkiej Brytanii wzrosła w zeszłym tygodniu o 68%, do najwyższego poziomu od lutego.

Jednak hałaśliwe obchody sylwestrowe rozpoczęły się w stolicy Serbii, Belgradzie, gdzie, w przeciwieństwie do innych części Europy, zezwalano na masowe zgromadzenia pomimo obaw o mikron. Jeden z ekspertów medycznych przewidział, że po wakacjach Serbia zobaczy tysiące nowych infekcji COVID-19.

Na Expo 2020, rozległych światowych targach poza Dubajem, 26-letnia turystka Loujain Orfi przygotowała się na sylwestrową ostrożność – po raz pierwszy poza Arabią Saudyjską, gdzie mieszka w Medynie.

Historia toczy się dalej pod reklamą

„Jeśli nie będziesz świętować”, powiedziała, „życie cię ominie”. Jestem zdrowy i wziąłem dwie dawki (szczepionkę). Po prostu musimy się dobrze bawić”.

Australia kontynuowała obchody, mimo że zgłosiła 32 000 nowych przypadków. Tysiące fajerwerków rozświetliło niebo nad Sydney Harbour Bridge i Operą o północy. Tłumy były jednak znacznie mniejsze niż w latach przed pandemią.

W Japonii pisarz Naoki Matsuzawa powiedział, że przez kilka następnych dni będzie gotować i dostarczać jedzenie osobom starszym, ponieważ niektóre sklepy zostaną zamknięte. Powiedział, że pomimo nowej alternatywy szczepienia sprawiły, że ludzie mniej obawiają się pandemii.

„Zaczęło się czuć odrętwiałe i nie baliśmy się już nadmiernie”, powiedział Matsuzawa, który mieszka w Jokohamie, na południowy zachód od Tokio. „Niektórzy z nas zaczynają akceptować, że mi się to nie przydarzy”.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Władze Korei Południowej zamknęły wiele plaż i innych atrakcji turystycznych na wschodnim wybrzeżu, które zwykle są pełne ludzi, którzy mają nadzieję zobaczyć pierwszy wschód słońca w roku.

W Indiach miliony ludzi siedziało w nowym roku z dala od swoich domów, a nocna godzina policyjna i inne ograniczenia usuwały świąteczny szał w New Delhi, Bombaju i innych dużych miastach.

W Chinach kontynentalnych rząd Szanghaju odwołał coroczny pokaz świateł wzdłuż rzeki Huangpu, który zwykle przyciąga setki tysięcy widzów. W Pekinie nie planowano publicznych obchodów, gdzie od połowy grudnia świątynie ludowe są zamknięte lub dostęp jest ograniczony.

Na Filipinach potężny tajfun dwa tygodnie temu zniszczył podstawowe potrzeby dziesiątek tysięcy ludzi przed Sylwestrem. Ponad 400 osób zostało zabitych przez Cyclone Ray, a co najmniej 82 wciąż zaginęło.

Historia toczy się dalej pod reklamą

Leahmer Singson, 17-letnia matka, straciła dom w pożarze w zeszłym miesiącu, kiedy cyklon wysadził jej prowizoryczną chatę z bali w Cebu City. Nowy Rok powita z mężem, który pracuje w fabryce szkła i aluminium, i rocznym dzieckiem w rozsypanym namiocie na polanie, na której setki innych rodzin rozbiło małe namioty z gruzu, worków ryżu i plandek.

Zapytana, czego chce na nowy rok, miała proste życzenie: „Mam nadzieję, że nie zachorujemy”.

Raporty Perry’ego z Wellington w Nowej Zelandii.

Associated Press reporterzy Daniel Cole w Marsylii; Władimira Isachenkova w Moskwie; Franciszka de Emilio w Rzymie; Sylvia Hoy z Londynu. Darko Vojnovic w Belgradzie, Serbia; Isabelle Debre w Dubaju, Zjednoczone Emiraty Arabskie; Yuri Kageyama w Tokio; Hyung Jin Kim w Seulu w Korei Południowej; Ashok Sharma w New Delhi; Ninik Carmini i Edna Tarijan w Dżakarcie w Indonezji; Hau Dinh w Hanoi w Wietnamie; Zhen Su w Hongkongu; Tassanee Vejpongsa w Bangkoku; Jim Gomez w Manili na Filipinach; Frieda Frisaro w Miami; Mariclair Dale w Filadelfii; Naukowiec Associated Press, Chen Si z Szanghaju, przyczynił się do powstania tego raportu.

© 2021 Prasa kanadyjska

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top