Kosmiczny Teleskop Hubble’a NASA oferuje nowe, niesamowite widoki na gazowe olbrzymy

Zdjęcia egzoplanet z Hubble’a w 2021 roku pokazują zmiany w atmosferach Jowisza (po lewej), Saturna (na górze po prawej), Urana (w środku) i Neptuna (na dole po prawej).

Nauka: NASA, ESA, Amy Simon (NASA GSFC), Michael H. Wong (UC Berkeley). Przetwarzanie obrazu: Joseph DePasquale (STScI)

Nasz układ słoneczny na pewno ma kilka pięknych planet. W czwartek NASA i Europejska Agencja Kosmiczna opublikowały nowe spojrzenie na Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna widziane przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

Wszystkie cztery planety to gazowe olbrzymy, co czyni je bardzo różnymi od Ziemi czy Marsa, są skaliste. Jak poetycko stwierdziła NASA w oświadczeniu na temat obrazów Hubble’aRozciągając się od 500 milionów do 3 miliardów mil od Słońca, te potwory są równie odległe, co tajemnicze, żyjąc tak daleko od słońca, że ​​woda natychmiast zamarza w lity lód.

Hubble, wspólny projekt NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej, monitoruje co roku planety zewnętrzne, aby naukowcy mogli śledzić zmiany pogody i atmosfery w czasie. Zdjęcia są częścią Outer Planets Legacy Program (OPAL) i zostały wykonane we wrześniu i październiku.

Na Jowiszu 4 września teleskop zaobserwował nowe burze. „Za każdym razem, gdy otrzymujemy nowe dane, jakość obrazu i szczegółowość funkcji w chmurze zawsze mnie fascynują” Amy Simon powiedziała Z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda.

Widok Saturna z 7 września pokazał zmiany kolorów związane ze zmianami sezonowymi. Bystre oko Hubble’a pozwala naukowcom na kontakt z dowolnymi pasmami na mapie planety, które zmieniają kolory.

Planeta Uran pojawia się w jasnym, białym regionie polarnym na zdjęciu z Teleskopu Hubble’a 25 października. „Naukowcy badają, w jaki sposób jasna pokrywa polarna jest spowodowana zmianami w stężeniu metanu atmosferycznego i charakterystyką cząstek mgły, a także wzorcami przepływu atmosferycznego” – powiedział NASA.

Neptun wygląda jak niebieski marmur w widoku z teleskopu 7 września. Kołysze kilka ciekawych ciemnych miejsc, z których jedna się poruszała. NASA powiedziała, że ​​planeta jest bardzo podobna do tej, która była w 1989 roku, kiedy przyjrzała się misja Voyager 2.

Hubble spędził ponad trzy dekady na odkrywaniu tajemnic kosmosu. ten Zespół teleskopów pracuje obecnie nad usterką techniczną, ale podczas rozwiązywania problemów działa jedno z jego głównych narzędzi naukowych. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, możemy spodziewać się, że Hubble zaprezentuje kolejną serię zdjęć planet w 2022 roku.

READ  Astronauci wyruszają na piątkowy spacer kosmiczny — oto jak oglądać

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top