Koronawirus: Nowa Zelandia przyznaje, że nie może już otrząsnąć się z COVID-19

WELLINGTON, Nowa Zelandia – Rząd Nowej Zelandii przyznał w poniedziałek, co większość innych krajów zrobiła od dawna: nie mogą już całkowicie pozbyć się koronawirusa.

Premier Jacinda Ardern ogłosiła ostrożny plan złagodzenia restrykcji w Auckland, pomimo wybuchu epidemii, który wciąż dojrzewa.

Od początku pandemii Nowa Zelandia przyjęła niezwykłe podejście zerowej tolerancji wobec wirusa, stosując ścisłe blokady i agresywne śledzenie kontaktów.

Do niedawna ta strategia eliminacji była niezwykle skuteczna w 5-milionowym kraju, który zgłosił zaledwie 27 zgonów z powodu wirusa.

Podczas gdy inne kraje stanęły w obliczu gwałtownego wzrostu liczby zgonów i zakłóceń życia, Nowozelandczycy powrócili do miejsc pracy, placów szkolnych i stadionów sportowych zabezpieczonych przed rozprzestrzenieniem się społeczności.

Ale wszystko się zmieniło, gdy bardziej zaraźliwy wariant Delta w jakiś sposób uciekł z obiektu kwarantanny w sierpniu po tym, jak został przywieziony do kraju przez podróżnika powracającego z Australii.

Chociaż Nowa Zelandia weszła w najściślejszą formę zablokowania po odkryciu tylko jednego lokalnego przypadku, ostatecznie nie wystarczyło to do całkowitego zdławienia epidemii.

Jednym z czynników może być to, że choroba rozprzestrzeniła się na niektóre grupy, które zwykle są bardziej nieufne wobec władz, w tym członków gangów i bezdomnych mieszkających w mieszkaniach przejściowych.

Epidemia wzrosła do ponad 1300 przypadków, a w poniedziałek wykryto 29 kolejnych przypadków. Kilka przypadków znaleziono poza Auckland.

Ardern powiedział, że siedem tygodni restrykcji w Auckland pomogło opanować epidemię.

„W przypadku tej epidemii oczywiście długie okresy surowych ograniczeń nie doprowadziły nas do zera przypadków” – powiedział Ardern. „Ale w porządku. Eliminacja była ważna, ponieważ nie mieliśmy szczepionek. Teraz to robimy, więc możemy zacząć zmieniać sposób, w jaki robimy rzeczy”.

Nowa Zelandia rozpoczęła kampanię szczepień powoli w porównaniu z większością innych krajów rozwiniętych. Ceny wzrosły w sierpniu po wybuchu epidemii, ale od tego czasu ponownie gwałtownie spadły.

READ  Jak ciężka jest pogoda w tym roku? Oto bliższe spojrzenie

Około 65% Nowozelandczyków otrzymało co najmniej jedną dawkę, a 40% zostało w pełni zaszczepionych. Wśród osób w wieku 12 lat lub starszych około 79% miało przynajmniej jeden udar.

Zgodnie z planem Arderna, który rozpocznie się we wtorek, mieszkańcy Aucklandu będą mogli spotykać się z bliskimi na zewnątrz z innego domu, ponownie zostaną otwarte ośrodki wczesnego dzieciństwa, a ludzie będą mogli chodzić na plażę.

Nie wyznaczono żadnych dat stopniowego ponownego otwierania sklepów detalicznych i nie tylko z barów i restauracji.

Ardern powiedział, że strategia eliminacji bardzo dobrze służyła krajowi, ale rząd zawsze zamierzał ostatecznie przejść na ochronę przed szczepionkami, co jest zmianą, którą przyspieszyła formuła Delta „zmieniająca zasady gry”.

Podejście rządu do abolicji zostało szeroko poparte przez Nowozelandczyków, ale spotkało się z rosnącą krytyką. Przez weekend setki ludzi maszerowały, by zaprotestować przeciwko blokadzie.

Poseł opozycji Chris Bishop powiedział, że rząd nie ma jasnej strategii radzenia sobie z epidemią poza całkowitą kapitulacją.

Ale Ardern powiedział, że większość środków zostanie utrzymanych w celu kontrolowania epidemii, w tym szeroko zakrojone śledzenie kontaktów i izolacja zarażonych.

„Jest dobry powód, aby z optymizmem patrzeć w przyszłość” – powiedział Ardern. – Ale nie możemy się spieszyć.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top