13 kwietnia, 2021

taniec.org.pl

Informacje o Polsce. Wybierz tematy,

Korona wirus. Szczepionki we wszystkich krajach UE. Trzy kraje rozpoczęły szczepienia

  • Podobnie jak w Polsce – szczepionki Covit-19 dały blisko 10 000 miejsc pracy w wielu krajach Europy
  • Większość krajów podaje szczegóły dotyczące pierwszych pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę przeciwko koronawirusowi
  • Najpierw trafiają do personelu medycznego lub osób starszych mieszkających w domach opieki, gdzie mogą odczuwać poważne konsekwencje zakażenia koronawirusem.
  • Więcej takich informacji można znaleźć na stronie głównej Onet.pl.

Korona wirus. Szczepionki dotarły do ​​wszystkich krajów

Szczepionki, opracowane przez niemiecką firmę Bioendech i amerykańskiego producenta farmaceutycznego Pfizer, zostały wysłane z zakładu produkcyjnego w Belgii tuż przed świętami Bożego Narodzenia i dostarczone ciężarówką do magazynów na całym kontynencie w piątkowe i sobotnie poranki.

Wprowadzenie szczepionki na rynek jest wynikiem koordynacji wszystkich 27 państw członkowskich UE. Pierwsze dostawy tylko poniżej 10.000. Dawki w większości krajów – do zaszczepienia wystarczy mniej niż 5000. Mieszkańców, ponieważ wymagają dwóch dawek na osobę – programy masowych szczepień mają się rozpocząć dopiero w styczniu.

Korona wirus. Wszystkie trzy kraje już rozpoczęły szczepienia

Na Węgrzech pierwsza dystrybucja 9 tys. 750 dawki dotarło ciężarówką wczesnym rankiem w sobotę i zostało przewiezione do Południowego Szpitala Owadów w stolicy. Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia najpierw szczepią. Rząd powiedział, że pozostałe cztery szpitale, dwa w Budapeszcie i dwa w Debreczynie i Nyregihasa, otrzymają szczepionki z tej samej dostawy.

W sobotę szczepionki trafiły do ​​27 miejsc w Niemczech, skąd zostaną wysłane do ośrodków szczepień i mobilnych zespołów. Pierwszą zaszczepioną osobą w sobotę była 101-letnia Edith Guisalla z Holberstadt w Saksonii-Anholt, mieszkanka domu spokojnej starości. Przed oficjalnym harmonogramem szczepień zaplanowanym na niedzielę, wraz z innymi rezydentami i personelem pielęgniarskim. W Niemczech szczepionka jest zalecana dla osób powyżej 80 roku życia oraz osób pracujących z zagrożonymi.

READ  Ograniczenia wielkanocne? Głos zabiera episkopat

Również na Słowacji w sobotę znaleziono około 10 000 miejsc pracy. Dawki szczepionki i tego samego dnia wieczorem 60-letni epidemiolog Vladimir Grigmarie był pierwszą osobą, która została zaszczepiona w szpitalu w Nitrze. Następnie zostanie zaszczepiony personel medyczny szpitali w Bratysławie, Nitrze, Pańskiej Pystrice i Kozisie.

Zdjęcie: PAP / EPA / STRINGER

Pierwszy szczepiony Słowak – Vladimir Kmery

Reszta artykułu to wideo poniżej:

Korona wirus. Szczepionki we Francji i na Półwyspie Iberyjskim

Pierwsza partia szczepionek dotarła do Francji w sobotę rano, a później została dostarczona do przychodni Szpitala Centralnego na przedmieściach Paryża. Pierwsza osoba zostanie zaszczepiona w niedzielę w dwóch ośrodkach dla seniorów: Sevron i Burgundii Dijon na polu Seine-Saint-Denis. Wczesne etapy szczepień obejmują pracowników służby zdrowia i osoby starsze lub osoby z poważnymi chorobami.

Hiszpania i Portugalia otrzymują szczepionki COVID-19 od soboty rano. W obu krajach pracownicy służby zdrowia otrzymują je w pierwszej kolejności.

W Hiszpanii pierwsza dostawa szczepionek jest już w magazynie firmy Pfizer w Guadalajarze, w centralnej części kraju. Stamtąd w najbliższych godzinach zostanie rozszerzony na wszystkie wspólnoty autonomiczne w kraju. Ministerstwo Zdrowia wykorzysta pomoc logistyczną Sił Zbrojnych do zapewnienia szczepień na Wyspy Kanaryjskie, Baleary i części Afryki Północnej, takie jak Chyota i Melilla.

W Portugalii ładunek zostanie przetransportowany wieczorem do szpitali w Lizbonie, Porto i Coimbrze. W sobotę po południu rząd Portugalii wysłał SMS-a, wzywając obywateli do otrzymania bezpłatnych szczepień.

Korona wirus. Szczepionki we Włoszech

We Włoszech szczepionki zostały przywiezione w sobotę do Szpitala Chorób Zakaźnych Spleenzani w Rzymie. Kto stoi na czele walki z koronawirusem od końca stycznia. W niedzielę rano młoda pielęgniarka otrzyma pierwszą dawkę podczas opieki nad osobami starszymi w domu.

READ  „To okropne, okropne”. Polski kierowca o sytuacji na granicy

Większość ustaleń z pierwszej partii trafi do bazy wojskowej w Pradiga de Mar, niedaleko stolicy, gdzie powstanie centrum magazynowania i dystrybucji. Z lotniska wystartują samoloty wojskowe, które przetransportują szczepionki do najbardziej odległych części Włoch. Pozostałe szczepionki zostaną podane w 300 punktach szczepień na 60 pojazdach włoskiej armii.

Korona wirus. Szczepionki w Szwecji, Bułgarii, Chorwacji i Czechach

W Szwecji pierwsze szczepienia odbywają się w domach opieki w niedziele. Proces podlega ochronie danych, więc dane, kto zostanie zaszczepiony jako pierwszy, a gdzie nie zostaną podane do wiadomości publicznej. Obrót szczepionkami jest chroniony przez policję, a miejsce ich przechowywania jest utrzymywane w tajemnicy.

Pierwsza partia 9000 dotarła do Bułgarii 750 dawek w sobotę rano i została podzielona na trzy części. Jedna partia została w Sofii, pozostałe dwie zostały wysłane do Płowdiwu i Burgas. Pierwszą zaszczepioną osobą był minister zdrowia Kostatin Angelov, który później zaszczepił personel medyczny. Ministerstwo ogłosiło również poważną kampanię promującą korzyści płynące ze szczepionki.

W Chorwacji pierwsza partia 9000 dotarła po 750 dawkach wczesnym rankiem w sobotę, a mieszkaniec szpitala w Zagrzebiu ma otrzymać szczepionkę w niedzielę rano. Również w tym kraju władze rozpoczną kampanię promującą szczepionkę: celebryci i inne osoby publiczne zostaną zaszczepione przed kamerami.

W międzyczasie w Czechach 9 000 osób zostało przewiezionych do praskiego szpitala w Motelu w sobotę rano. 750 do dawki z pojazdu zabranego przez żandarmerię. Szczepienia mają rozpocząć się w niedzielę w czterech szpitalach w Pradze i dwóch w Brnie. Po pierwsze, należy zaszczepić przedstawicieli służby zdrowia i osoby starsze, które są obecnie hospitalizowane lub przebywają w placówkach opiekuńczych. Premier Andrzej Bobbis i minister zdrowia John Platney byli jednymi z pierwszych zaszczepionych.

Według AP 27 państw członkowskich UE zgłosiło co najmniej 16 milionów przypadków choroby koronawirusowej i 336 000 przypadków. Śmierci z tego powodu.

READ  Rosja. Zdjęcie demonstrantów z rękami za głowami podczas demonstracji w Petersburgu

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do Newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści