Koreański KHNP złożył ofertę budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej

Warszawa: Koreańska państwowa Korea Hydro Nuclear Power poinformowała w czwartek, że złożyła ofertę budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Firma po raz pierwszy wyraziła chęć budowy zakładu w zeszłym roku, ale Polska ma do czynienia z konkurencją, ponieważ prowadzi rozmowy z firmami amerykańskimi i francuskimi na temat projektu.

Polska planuje budowę elektrowni jądrowych w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i stopniowej emisji węgla oraz szuka partnera do budowy warszawskiej elektrowni jądrowej o mocy 6-9 gigawatów (GW) i zapewnienia 49-procentowego finansowania projektu.

Korea Hydro Nuclear Power poinformowała, że ​​zaoferowała polskiemu wiceministrowi środowiska Adamowi Kuiborz-Sedwertinsky’emu możliwość zbudowania sześciu reaktorów o mocy 8,4 gigawatów, które po raz pierwszy zaczną działać w 2033 roku. „Oferta jest wspierana przez rząd koreański i zawiera złożony plan finansowania od KHNP i koreańskich agencji rządowych” – podała firma w oświadczeniu. Nie podał dalszych szczegółów.

Polska dąży do zmniejszenia swojej zależności od węgla, z którego pochodzi 70 proc. energii elektrycznej. Prowadzono bardzo zaawansowane rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi o finansowaniu warszawskiej technologii i elektrowni jądrowej, ale rozmawiano też z Francją.

READ  Media: Bayern zdecydował się zatrudnić nowego trenera. Musi zapłacić 30 milionów euro! Piłka nożna

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top