Korea Północna kończy „ważny” test satelity szpiegowskiego: media państwowe | Wiadomości o broni jądrowej

Korea Północna opublikowała zdjęcia satelitarne Seulu i Incheon w Korei Południowej, rzekomo zrobione podczas testu.

Państwowe media Korei Północnej poinformowały, że Korea Północna przeprowadziła „ważny i ostateczny” test w zakresie opracowania wojskowego satelity rozpoznawczego, który kraj planuje zakończyć do kwietnia 2023 roku.

Krajowa Administracja Rozwoju Lotnictwa i Kosmosu Korei Północnej (KCNA) poinformowała w poniedziałek, że test został przeprowadzony w niedzielę na krajowej stacji startowej Sohae Satellite Launch Station w Cheolsan w prowincji Pyongan Północny.

Rakieta niosąca coś, co zostało opisane jako „satelita eksperymentalny” – w tym kilka kamer, nadajniki-odbiorniki obrazu, urządzenie kontrolne i akumulator – została wystrzelona pod dużym kątem na wysokość 500 km (311 mil), zgodnie z Korean Central Agencja prasowa.

Według koreańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej test miał na celu przegląd możliwości obrazowania satelitarnego, transmisji danych i systemu kontroli naziemnej.

„Potwierdziliśmy ważne wskaźniki techniczne, takie jak technologia działania kamery w środowisku kosmicznym, możliwości przetwarzania i transmisji danych urządzeń komunikacyjnych oraz dokładność śledzenia i kontroli naziemnego systemu kontroli” – powiedział bezimienny rzecznik kosmiczny Korei Północnej w transmisji KCNA. .

Korea Północna planuje zakończyć „przygotowania do pierwszego wojskowego satelity rozpoznawczego do kwietnia 2023 r.”, powiedział urzędnik w raporcie KCNA.

Południowokoreańska agencja informacyjna Yonhap poinformowała w poniedziałek, że KCNA opublikowała również zdjęcia satelitarne stolicy Korei Południowej „Seulu i sąsiedniego miasta Incheon, prawdopodobnie wykonane z eksperymentalnego satelity”.

W niedzielę Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne średniego zasięgu, które przeleciały około 500 km, zanim uderzyły w morze u wschodniego wybrzeża kraju. Pjongjang ogłosił w piątek, że przetestował silnik na paliwo stałe o wysokim ciągu, który zdaniem ekspertów ułatwi szybsze i bardziej mobilne wystrzelenie jego arsenału rakiet balistycznych.

READ  Gubernator regionu ukraińskiego oferuje siłom rosyjskim „szansę na przeżycie” za pośrednictwem gorącej linii ucieczki

Na nadzwyczajnym spotkaniu w niedzielę najwyżsi urzędnicy bezpieczeństwa Korei Południowej potępili to, co opisali jako ciągłe prowokacje Korei Północnej, które, jak powiedzieli, miały miejsce pomimo „trudnej sytuacji jej obywateli, którzy głodują i są przeziębieni z powodu poważnych niedoborów żywności”.

Korea Południowa odpowie wzmocnieniem trójstronnej współpracy w zakresie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi i Japonią, zgodnie z południowokoreańskim biurem prezydenckim.

Przywódca Korei Północnej Kim Jong Un obiecał opracować zaawansowaną technologicznie broń – w tym satelity szpiegowskie i taktyczną broń nuklearną – jako sposób na odstraszanie i dostarczanie informacji w czasie rzeczywistym o działaniach wojskowych Stanów Zjednoczonych i ich regionalnych sojuszników, Korei Południowej i Japonii , które, jak twierdzi, zagrażają jego krajowi.

Pjongjang wystrzelił w tym roku bezprecedensową liczbę pocisków balistycznych, w tym międzykontynentalny pocisk balistyczny Hwasong-17 (ICBM) – nazwany „potwornym pociskiem” – wbrew międzynarodowym sankcjom.

W piątek rząd Japonii przyjął strategię bezpieczeństwa narodowego, która pozwoliłaby mu na przeprowadzanie uderzeń wyprzedzających i podwojenie wydatków wojskowych, aby zapewnić sobie większą ofensywę przeciwko zagrożeniom ze strony Chin i Korei Północnej.

Strategia stanowiła znaczące odejście od stanowiska japońskiej armii polegającej na ścisłej samoobronie po drugiej wojnie światowej. Japońska strategia opisuje Chiny jako „największe wyzwanie strategiczne”, przed Koreą Północną i Rosją, dla wysiłków Japonii na rzecz zapewnienia pokoju, bezpieczeństwa i stabilności.

W niedzielę japońskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że dzień wcześniej zauważyło flotę pięciu chińskich okrętów wojennych, w tym lotniskowiec, u wybrzeży południowo-japońskiej wyspy Okidatojima. Urzędnicy ministerstwa powiedzieli, że chińskie samoloty bojowe i helikoptery biorą udział w ćwiczeniach startu i lądowania na lotniskowcu, a Japonia odpowiedziała, wysyłając myśliwce i niszczyciel w ten obszar.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top