Kopalnia litu Rio Tinto: Tysiące protestujących blokują drogi w Serbii | Serbia

Tysiące protestujących zablokowało w sobotę główne drogi w Serbii, gdy narasta gniew z powodu wspieranego przez rząd planu zezwolenia na wejście firmy wydobywczej. Rio Tinto do ekstrakcji litu.

W stolicy, Belgradzie, protestujący tłoczyli się na głównej autostradzie i moście łączącym miasto z odległymi przedmieściami, gdzie demonstranci skandowali antyrządowe hasła, podczas gdy niektórzy trzymali transparenty krytykujące projekt wydobywczy.

Według lokalnych mediów, w innych serbskich miastach odbyły się mniejsze protesty, z małymi starciami między protestującymi a demonstrantami opozycji w Belgradzie i północnym mieście Nowy Sad.

Pozwolili zagranicznym firmom robić, co chcą na naszej ziemi. „Postawili nas na talerzu dla każdego, kto może przyjść i wziąć, co chce”, powiedziała podczas protestu 56-letnia ekonomistka Vladislava Svoric.

Demonstranci kierują płomieniami podczas demonstracji w Belgradzie przeciwko popieranej przez rząd propozycji budowy kopalni litu. Zdjęcie: Zorana Jeftek/Reuters

Serbski tenisista Novak Djokovic opublikował zdjęcie z protestu na Instagramie i skomentował: „Czyste powietrze, woda i jedzenie to klucze do zdrowia”.

Bez tego każde słowo o „zdrowiu” staje się przestarzałe” – powiedział Djokovic.

Protesty nastąpiły po podobnych demonstracjach w zeszłym tygodniu, podczas których zamaskowani mężczyźni zaatakowali zgromadzenie w regionie Sabak w zachodniej Serbii, wywołując oburzenie w mediach społecznościowych i oskarżenia rządu o użycie buntowników do stłumienia ruchu.

Duże złoża litu – kluczowego składnika akumulatorów do samochodów elektrycznych – odkryto w zachodniej części miasta Łużnica, gdzie Anglo-Australijska firma kupuje działkę Ale wciąż czeka na ostateczne zielone światło od państwa, aby rozpocząć wydobycie.

Rio Tinto odkrył rezerwy litu w regionie Luznica w 2006 roku.

Według Vesny Brodanovic, dyrektor Rio Sava, siostrzanej spółki Rio Tinto w Serbii, firma zamierza zainwestować w projekt 2,4 miliarda dolarów (2,12 miliarda euro).

Krytycy oskarżyli rząd prezydenta Aleksandara Vucicia o torowanie drogi dla nielegalnych wywłaszczeń gruntów i ignorowanie problemów środowiskowych.

Demonstracje odbywają się na kilka miesięcy przed możliwymi wyborami krajowymi w 2022 roku, a krytycy protestu oskarżają organizatorów o podsycanie kontrowersji w celu osłabienia Vucica przed wyborami.

READ  Międzynarodowe organy ścigania anulują usługę DoubleVPN rzekomo używaną przez gangi okupowe

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top