Koniec łatwych pieniędzy: rozmowy BoE rozbijają się o „zmieniające się zachowania konsumentów” i wgląd w utrzymującą się inflację

„Właściwe jest, aby rynki wyceniały ścieżkę zacieśniania się znacznie wcześniej niż wcześniej”.

za pomocą Wilk Richter NS Wilcza ulica.

Inflacja w Wielkiej Brytanii podskoczyła z mniej niż 1% na początku tego roku do 3,2% w sierpniu, najwyższego poziomu od 10 lat, przy inflacji bazowej – z wyłączeniem żywności i energii – na poziomie 3,1%. Cóż, był pewien „efekt bazy” ze względu na bardzo niską inflację w poprzednim roku. Jednak obecny wzrost inflacji, mierzony średnią roczną inflacją z ostatnich sześciu miesięcy, wynosi już 4,5% i nie jest związany z efektem bazy. Roczna stopa inflacji 4,5% byłaby najwyższa od dziesięcioleci. We wrześniu Bank Anglii podniósł swoją roczną prognozę inflacji do końca roku do ponad 4%.

Chociaż jest to nadal poniżej hiperinflacji w USA, jest znacznie powyżej celu Banku Anglii wynoszącego 2,0%.

Bank Anglii jest zaniepokojony tym, że fundamentalne tendencje są kontynuowane, a nie przejściowe, od zakorzenienia się w gospodarce, że trudno będzie je usunąć poprzez politykę pieniężną po włączeniu, a podwyżki stóp są głośne znacznie szybciej niż oczekiwano.

„Niestety, jeśli spojrzysz na nasze najnowsze prognozy, znajdziesz je [inflation] Andrew Bailey, gubernator Banku Anglii i przewodniczący Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii, powiedział: Poczta w Yorkshire w wywiadzie. “Jako gubernator Banku Anglii wolałbym, żeby tam nie było. Ale przechodzimy przez bardzo niezwykłe czasy i powiedziałbym, że musimy sobie radzić w tych czasach. “

„Oczywiście niepokoi mnie inflacja powyżej celu” – powiedział. „Będziemy mieć bardzo delikatną i trudną pracę na naszych rękach, więc musimy, w pewnym sensie, zapobiec temu, aby ta rzecz stała się integralną częścią tego na stałe, ponieważ oczywiście byłoby to bardzo szkodliwe”.

Powiedział, że duży nacisk kładzie się na kontrolowanie inflacji.

Powiedział, że wraz z pandemią zmieniającą zachowania konsumentów, gospodarka stanęła przed „całymi wyzwaniami, z którymi będziemy musieli się zmierzyć”.

READ  Założyciel Huawei wzywa do przejścia na oprogramowanie, aby przeciwdziałać sankcjom USA

„Mieliśmy duże i niepożądane zmiany cen” – powiedział.

Był to niemal bezprecedensowy zestaw wydarzeń. Jeszcze się nie skończyły, bo się uczymy. Musimy przez nie przebrnąć i będziemy.

Ceny na rynku energii wskazywały, że w przyszłym roku inflacja będzie wyższa, ponieważ w przyszłym roku przewiduje się, że maksymalna cena taryf za energię dla odbiorców ustalana przez regulatora ponownie wzrośnie.

„Od czasu do czasu może się to wydarzyć bardzo dużo, więc nie spodziewałbym się”, powiedział Bailey, ale na razie krzywa forward sugeruje, że będzie wyższa, co wskazuje na ciągłą inflację.

„Więc upadek będzie dłuższy” – powiedział.

Rynki finansowe wyceniają teraz swoją pierwszą podwyżkę stóp jeszcze w tym roku, po tym, jak Bank Anglii na ostatnim posiedzeniu podniósł możliwość podwyżki stóp już w listopadzie.

„Uważam, że właściwe jest, aby rynki zaczęły wyceniać ścieżkę zacieśniania się znacznie wcześniej niż wcześniej”, powiedział The Telegraph Michael Saunders, członek Komitetu Polityki Pieniężnej Banku Anglii.

Powiedział, że obawia się, że presja na moce produkcyjne i wyższy wzrost płac napędzają inflację, która „może stać się bardziej stała, jeśli nie zareaguje polityka pieniężna”.

„Bilans ryzyk przesuwa się obecnie w kierunku znacznych obaw o perspektywy inflacji, ponieważ wydaje się, że obecna siła inflacji okaże się bardziej długoterminowa niż pierwotnie oczekiwano” – Huw Pill, nowy główny ekonomista Banku Anglii , powiedział w zeszłym tygodniu.

Jeśli Bank Anglii podniesie w tym roku swoją stopę procentową, znacznie wcześniej niż oczekiwano zaledwie dwa miesiące temu, pójdzie w ślady mniejszych banków centralnych w Europie i poza nią, które podniosły już swoje stopy, niektóre z nich już kilkakrotnie:

  • Bank of Korea: wzrost o 25 punktów bazowych
  • Narodowy Bank Czech: 3 podwyżki, łącznie 125 punktów bazowych
  • Narodowy Bank Polski: 1 w górę, 40 punktów bazowych
  • Bank centralny Islandii: 3 podwyżki, łącznie 75 punktów bazowych
  • Norges Bank (Norwegia): 1 25 punktów bazowych więcej
  • Bank Rezerw Nowej Zelandii: 25 punktów bazowych.
READ  Browar Phillips mówi, że nie ma strzałów, nie ma usługi

Wszystko to przyszło znacznie szybciej niż oczekiwano tej wiosny. I coraz głośniejsze są obawy – jak choćby prezes Banku Anglii, ale także wśród prezesów Fed i wielu innych – że idea takiego wzrostu inflacji jako „tymczasowego” lub „tymczasowego” może nie zostać wdrożona .

Pojawiają się głośne obawy, że fundamentalne trendy wskazują na to, że będzie stabilniej i że jest w trakcie angażowania się w gospodarkę, pośród zmieniających się zachowań konsumentów, udokumentowanych ich chęcią i zdolnością do płacenia czegokolwiek w warunkach potężnych podatków finansowych . bodziec pieniężny. Zacieśnienie, a raczej usunięcie stymulacji monetarnej, jak podkreślą bankierzy centralni, nadchodzi szybciej niż wcześniej oczekiwano. Jedna z największych drukarni pieniędzy, Bank Japonii, już przestał drukować pieniądze

Lubisz czytać WOLF STREET i chcesz ją wesprzeć? Używaj programów blokujących reklamy – całkowicie rozumiem dlaczego – ale czy chciałbyś wesprzeć witrynę? Możesz przekazać darowiznę. Bardzo to doceniam. Kliknij na szklankę piwa i mrożoną herbatę, aby dowiedzieć się, jak to zrobić:

Czy chcesz otrzymywać powiadomienia e-mailem, gdy WOLF STREET opublikuje nowy artykuł? Rejestracja tutaj.

Nasz patron, firma Classic Metal Roofing Systems, produkuje przepiękne panele metalowe:

  • Różnorodność wykończeń na bazie żywicy
  • Głębokie rowki dla wyrafinowanego, naturalnego wyglądu
  • Bezobsługowy – nie rdzewieje, nie pęka ani nie gnije
  • Odporny na zrzucanie i rozmazywanie

Kliknij tutaj Lub zadzwoń pod numer 1-800-543-8938, aby uzyskać szczegółowe informacje od Klasyczne metalowe pokrycia dachowe O ludzie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top