Koncepcja misji dla słonecznego detektora neutrin, który miałby latać blisko słońca

To jedno z nowych zdjęć Słońca wykonanych z najbliższego podejścia sondy Solar Orbiter Europejskiej Agencji Kosmicznej 26 marca 2022 r. Źródło: ESA

Astronomowie zaproponowali misję koncepcyjną polegającą na wystrzeleniu obserwatorium neutrinowego na orbitę wokół Słońca, aby uzyskać lepszy obraz tego, co dzieje się w jądrze Słońca.


Astronomowie mają bardzo niewiele narzędzi do badania jądra Słońca. Dzięki Bogu reakcje jądrowe Występuje stale w jądrze Słońca, ponieważ łączy wodór w hel i uwalnia ciągły zalew neutrin. Neutrina to maleńkie, przypominające duchy cząstki, które ledwo oddziałują z materią.

Na Ziemi zbudowaliśmy gigantyczne detektory, które wyłapują przypadkowe neutrino. Astronomowie wykorzystali te neutrina do zrozumienia procesów jądrowych zachodzących wewnątrz Słońca i sprawdzenia granic znanej fizyki.

Ale nasze obserwatoria na Ziemi są ograniczone głównie dlatego, że nasza planeta jest tak daleko od Słońca. A co, jeśli wyniesiemy w kosmos obserwatorium neutrin?

zespół Naukowcy astronomii Zaproponuj zadanie koncepcyjne, aby dokładnie to zrobić. Główną zaletą umieszczenia obserwatorium neutrinowego w kosmosie jest możliwość zbliżenia się do samego Słońca. Gdybyśmy przelecieli obserwatorium na taką samą odległość, jak sonda Parker Solar Probe, napotkałoby tysiąc razy więcej neutrin niż ten sam detektor na Ziemi. Zbliżanie się do Słońca może zwiększyć tę liczbę ponad 10 000 razy.

Ten rodzaj strumienia neutrin dałby niezrównany obraz procesów jądrowych w jądrze. Okrążając Słońce, statek kosmiczny zyska kolejną przewagę, szukając asymetrii lub różnic w neutrinach słonecznych, które mogą być oznaką ciemnej materii lub innych dziwnych procesów.

Statek kosmiczny nie będzie musiał nawet zbliżać się do słońca, aby wykorzystać wszystko, co ma do zaoferowania przestrzeń kosmiczna. Grawitacja słoneczna zakrzywia ścieżkę światła, a to światło spotyka się w punkt centralny To setki AU. Ścieżki neutrin również zakrzywiają się wokół Słońca, ale ze względu na obecność masy ten punkt skupienia znajduje się zaledwie 20-40 jednostek astronomicznych. Umieszczenie tam obserwatorium neutrinowego pozwoli astronomom wykorzystać Słońce jako szkło powiększające do badania początków neutrina Pochodzący z centrum galaktyki i poza nią.

Po stronie negatywnej, a obserwatorium neutrin W przestrzeni kosmicznej wymaga warstw grubszych ekranów, aby go zablokować promieniowanie kosmiczne W innych wysokoenergetycznych cząstkach, które mogą naśladować sygnał neutrinowy. Umieszczenie takiego ciężaru w przestrzeni z pewnością będzie wyzwaniem.

Misja jest obecnie tylko koncepcją, ale jeśli się powiedzie, może zapewnić nową platformę do zrozumienia nie tylko tych maleńkich cząstek, ale także fizyki samego Słońca.


Naukowcy testują kluczowy model neutrin w Wielkim Zderzaczu Hadronów


cytat: Koncepcja misji detektora neutrin słonecznych do lotu blisko Słońca (2022, 19 lipca) Pobrano 19 lipca 2022 z https://phys.org/news/2022-07-misja-concept-solar-neutrino-detector .html

Niniejszy dokument podlega prawu autorskiemu. Bez względu na jakiekolwiek uczciwe postępowanie w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść udostępniana jest wyłącznie w celach informacyjnych.

READ  Jak naukowcy zrobili pierwsze zdjęcie czarnej dziury w naszej galaktyce?

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top