Kometa Leonard prawdopodobnie będzie najjaśniejszą i najlepszą kometą roku

Kometa C/2021 A1 sfotografowana 28 listopada 2021 r. z Bayfordbury, Wielka Brytania (39 minut nałożonych zdjęć) – Obserwatorium University of Hertfordshire (CC BY-SA 2.0)

Długo oczekiwana kometa – C/2021 A1 (Leonard) – prawdopodobnie będzie najlepszą kometą 2021 roku i najjaśniejszą kometą pod koniec roku. Kometa zmierza obecnie w kierunku Słońca, w kierunku peryhelium (najbliższego Słońcu punktu) 3 stycznia 2022 roku.

Od czasu odkrycia przez astronomię Greg Leonard W styczniu 2021 kometa zbliżyła się zarówno do Słońca, jak i Ziemi, ale była bardzo słabym obiektem. A Leonard przebył bardzo długą drogę, by pojawić się przed Bożym Narodzeniem.

według space.com, Około 35 000 lat temu kometa znajdowała się na samym końcu swojej wydłużonej eliptycznej orbity – lub apogeum – około 3500 jednostek astronomicznych od Słońca. Jedna jednostka astronomiczna (AU) odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca: 92 955 807 mil (149 565 894 km).

Oznacza to, że 35 000 lat temu Kometa Leonard znajdowała się 325 miliardów mil (525 miliardów km) od Słońca, otoczona niemal niewyobrażalnie zimnym środowiskiem, unosząca się zaledwie o ułamek stopnia powyżej zera absolutnego, czyli temperatury, w której wszystkie cząsteczki przestań sięruszać.

Teraz Kometa Leonard leży w głównej części tego, co prawdopodobnie będzie Ostatnia wizyta słońca, Akumulacja lodowych gazów, takich jak metan, amoniak i para wodna, reaguje wraz z nagrzewaniem się słońca.

Grudzień to miesiąc Leonarda, by zabłysnąć

Chociaż komety są trudne do przewidzenia, według NASA, Niektóre szacunki wskazują, że jasność Komety Leonard stanie się widoczna gołym okiem w drugim tygodniu grudnia.

Rankiem 6 grudnia, około dwie godziny przed wschodem słońca, spójrz w kierunku wschodniego nieba. Od razu zauważysz jasną pomarańczowo-żółtą gwiazdę Arkturus w konstelacji Pasterz Butes.

Prostym sposobem na znalezienie konstelacji jest spojrzenie wzdłuż uchwytu Wielka Niedźwiedzica Z dala od dziobka kieruje się w stronę jasnej pomarańczowej gwiazdy Arcturus i tworzy podstawę konstelacji Boötesa, która dla niektórych może wyglądać jak latawiec.

Konstelacja Butes Shepherd. Źródło – Ontarioparks.com

Używając niedrogiej lornetki 10 x 50, przeskanuj fragment nieba około 5 stopni na lewo od Arktura, a zobaczysz Kometę Leonard. Pyłowy warkocz komety, który zaczął się znacznie wydłużać na początku listopada, powinien być skierowany niemal prosto w górę.

12 grudnia oznaczać będzie koniec porannej wizji, ale Kometa Leonard powróci w wielu „pojawach napisów” na wieczornym niebie. 17 grudnia przesunie się o 5 stopni poniżej olśniewającej planety Wenus. W lornetce szukaj jej bardzo nisko w kierunku południowo-zachodniego horyzontu około godzinę po zachodzie słońca.

READ  Mikroby w żołądku krów mogą rozkładać plastik

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top