Kim jest Yair Lapid, lider opozycji, który rzuca wyzwanie Netanjahu? | Benjamin Netanyahu News

57-letni Lapid zasłynął z udanej kariery gospodarza telewizyjnego, zanim w 2013 roku stał się wiarygodnym graczem politycznym.

Nowa koalicja rzuca wyzwanie premierowi Benjaminowi Netanjahu, najdłużej pełniącemu służbę w Izraelu, po tym, jak jego były skrajnie prawicowy sojusznik Naftali Bennett ogłosił, że dołączy do byłego polityka telewizyjnego, Jaira Lapida.

Wysiłki mające na celu zastąpienie Netanjahu rozpoczęły się już, zanim negocjacje w sprawie utworzenia nowego rządu zostały zniweczone przez niedawny konflikt 10 maja.

W ciągu 11 dni Izrael intensywnie zbombardował Strefę Gazy, podczas gdy Hamas, grupa palestyńska, która rządzi oblężoną enklawą, strzelała rakietami w kierunku Izraela.

W następstwie zawieszenia broni przez Egipcjan 20 maja, prawodawcy rozpoczęli rozmowy w pełnym toku przed środowym terminem, kiedy muszą przedstawić swoją koalicję parlamentowi w celu formalnego wotum zaufania, które pozwoliłoby mu przejąć władzę.

Lapid ma teraz za zadanie umocnić bilateralne umowy z wieloma różnymi partiami – od skrajnych izraelskich nacjonalistów po członków partii United Arab List – w celu stworzenia tego, co izraelskie media nazwały blokiem „zmian”.

Ale kim jest Yair Lapid?

Lapid był liderem centrowej opozycji i był powszechnie znany ze swojej udanej kariery dziennikarza i popularnego gospodarza telewizyjnego. Jest synem urodzonego w Tel Awiwie zaciekłego świeckiego byłego ministra sprawiedliwości Josefa „Tommy’ego” Lapida, który również opuścił prasę, aby zająć się polityką.

Jego matka, Shulamit Lapid, jest znaną powieściopisarką, dramatopisarką i poetką.

Lapid był amatorskim bokserem i mistrzem sztuk walki, który opublikował także dziesiątki książek i był felietonistą w gazecie, zanim został prezenterem na Kanale Drugim, rola, która ugruntowała jego sławę, pojawiając się kiedyś na listach najbardziej poszukiwanych ludzi w Izraelu.

W 2012 roku założył partię Yesh Atid (Jest Przyszłość), a niektórzy nazywają ją ostatnią z serii gwiazd mediów, które chcą zainwestować gwiazdy w sukces polityczny. Niemniej jednak partia odniosła wielki sukces w wyborach w przyszłym roku, zajmując drugie miejsce, zdobywając 19 mandatów w 120-osobowym izraelskim parlamencie.

READ  Gubernator stanu Michigan przeprasza za naruszenie stanowych protokołów zdrowia publicznego dotyczących COVID-19

Od tego momentu Yesh Atid stał się wiarygodną siłą polityczną i stał się głównym graczem w koalicyjnym rządzie Netanjahu w latach 2013-2014, kiedy Lapid był ministrem finansów.

W tej roli skupił się na reorganizacji systemu świadczeń socjalnych dla społeczności ultraortodoksyjnej, której zarzucił raczej wyciskanie pieniędzy z państwa niż szukanie płatnej pracy. Większość jego zmian została cofnięta przez następujące administracje.

Jeśli chodzi o konflikt izraelsko-palestyński, Lapid podobno popiera rozwiązanie dwupaństwowe, ale sprzeciwia się podziałowi Jerozolimy, który Palestyńczycy uważają za stolicę swojego przyszłego państwa.

Partia dołączyła do opozycji w 2015 roku po odmowie zawarcia sojuszu z Netanjahu i przeżyła poważną porażkę w tegorocznych wyborach.

W 2019 roku Yesh Atid dołączył do izraelskich Sumud i Telem, tworząc centrową koalicję Niebiesko-Białych, która została utworzona pod przywództwem byłego dowódcy wojskowego Benny’ego Gantza. Blue and White walczyli następnie z prawicową partią Likud Netanjahu w trzech wyborach w ciągu niecałego roku.

Lapid odłączył się od sojuszu po tym, jak Gantz dołączył do Netanjahu, tworząc kruchy i krótkotrwały sojusz w marcu 2020 r. Lapid oskarżył Gantza o złamanie fundamentalnej obietnicy złożonej przez Niebiesko-Białego swoim zwolennikom, że będzie walczył o usunięcie Netanjahu. .

W wywiadzie udzielonym Agence France-Presse we wrześniu Lapid powiedział, że Gantz naiwnie wierzył, że Netanjahu będzie współpracował w ramach koalicji.

Powiedziałem (Gantz), że pracowałeś z Netanjahu. Dlaczego nie usłyszeć głosu doświadczenia … Ma 71 lat. „On się nie zmieni” – powiedział Lapid. Po opuszczeniu Blue and White Lapid zasiadł w parlamencie na czele partii Jesz Atid i lidera opozycji.

Opisał krótkotrwały rząd jedności między Netanjahu i Gantzem jako „śmieszny sojusz”, w którym ministrowie, którzy nienawidzą się nawzajem, nie kłopoczą się komunikacją. Przewidział również, że koalicja upadnie w grudniu, co nastąpiło w zaciekłej intensywności między Netanjahu i Gantzem.

READ  Organizatorzy: Spór o osoby, które przeżyły odwołanie wydarzenia Tulsa Race Massacre

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top