Kashkari z Fed mówi, że urzędnicy „nadal mają przed sobą długą drogę”, aby wycofać się z walki z inflacją.

Prezes Fed w Minneapolis, Neil Kashkari, zauważył w piątek, że rynki przeszły same siebie w oczekiwaniu, że bank centralny – który w tym roku szybko podniósł stopy procentowe – wkrótce zacznie się wycofywać.

„Jestem zdumiony interpretacją rynków” – powiedział Kashkari w wywiadzie. „Komitet jest zjednoczony w naszej determinacji, aby sprowadzić inflację do 2 proc. i myślę, że będziemy robić to, co trzeba, dopóki nie będziemy usatysfakcjonowani, że inflacja zbliża się do 2 proc. ”.

Urzędnicy Fed podnieśli w tym tygodniu stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego, co jest drugą z rzędu ogromną podwyżką stóp i ruchem, który podniósł ich pozycję polityczną do przedziału od 2,25 do 2,5 procent. Jest to mniej więcej to, co decydenci uważają za sytuację neutralną, ani nie napędzającą ani nie spowalniającą wzrostu, a dodatkowe podwyżki stóp procentowych zaczną skutecznie hamować gospodarkę.

Biorąc pod uwagę ten fakt, prezes Rezerwy Federalnej, Jerome H. Powell, powiedział, że decydenci polityczni ustalą teraz spotkanie w sprawie stóp procentowych poprzez spotkanie, zamiast zobowiązywać się wcześniej do szerokiego planu. Inwestorzy odebrali to jako znak, że bank centralny prawdopodobnie znacznie spowolni ruchy stóp procentowych w nadchodzących miesiącach, gdy gospodarka spowolni. Rzeczywiście, ceny na rynku obligacji sugerują, że inwestorzy uważają, że urzędnicy mogą zacząć obniżać stopy procentowe w przyszłym roku.

„Nie wiem, czego oczekuje rynek obligacji, aby dojść do takiego wniosku”, powiedział Kashkari, dodając, że benchmark byłby „bardzo, bardzo wysoki” dla niskich stóp procentowych.

Kashkari powiedział, że jest za wcześnie, aby stwierdzić, jaka podwyżka stóp byłaby odpowiednia we wrześniu, ale podwyżka stóp o pół punktu na zbliżających się posiedzeniach Fed „wydaje się dla niego rozsądna”.

Zauważył jednak, że dane o inflacji były zaskakujące „w zły sposób” i że dalszy wzrost inflacji bazowej może skłonić go do przekonania, że ​​potrzebny jest ruch o trzy czwarte punktu. (Inflacja bazowa wyklucza niestabilne ceny paliw i żywności w celu wskazania podstawowej presji inflacyjnej).

READ  Ceny gazu w Ontario jutro spadną i tutaj będą najtańsze

Kashkari powiedział, że trudno odpowiedzieć na pytanie, jak wysokie stopy procentowe powinny wzrosnąć, aby ponownie walczyć z inflacją.

„Ile musimy zrobić, aby przerwać cykl inflacji i ponownie doprowadzić inflację w dół?” powiedział pan Kashkari. „Nikt tego nie wie”.

Ale dodał: „Wiemy, że mamy zadanie do wykonania i jesteśmy do tego zobowiązani”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top