Kanadyjska gospodarka stoi w martwym punkcie, ponieważ kluczowe sektory kurczą się w maju

Kanadyjska gospodarka stoi w martwym punkcie, ponieważ kluczowe sektory kurczą się w maju

Ekspansja gospodarcza Kanady wykazała oznaki spowolnienia w maju i czerwcu, cofając się od mocnego początku roku w obliczu wysokiej inflacji i rosnących stóp procentowych.

Statistics Canada poinformowało w piątek, że produkcja w czerwcu jest na dobrej drodze do niewielkiego wzrostu o 0,1 proc. po zatrzymaniu w maju. Następuje po trzech miesiącach lepszego wzrostu od lutego do kwietnia, co pomogło wesprzeć silną ekspansję w drugim kwartale, szacowaną przez agencję na 4,6 proc. rocznie.

Liczby przedstawiają obraz gospodarki, która dominowała przez większą część pierwszej połowy, ale prawdopodobnie wejdzie w okres znacznie wolniejszego wzrostu. Ekonomiści spodziewają się, że tempo wzrostu Kanady spadnie do mniej niż 2 procent rocznie w drugiej połowie tego roku i do 2023 roku.

„Wzrost nie może całkowicie uniknąć zahamowania spowalniającej gospodarki amerykańskiej i agresywnej kampanii podwyżek stóp procentowych Banku Kanady, ponieważ szukamy chłodniejszych trendów w nadchodzących kwartałach” – powiedział w raporcie Doug Porter, główny ekonomista Bank of Montreal. dla inwestorów.

Bank Kanady podniósł swoją referencyjną stopę procentową o ponad dwa punkty procentowe od marca, aby spowolnić wysoką od czterech dekad inflację, i oczekuje się, że podniesie ją o co najmniej pół punktu 8 września.

Wskaźnik wzrostu w drugim kwartale był nawet silniejszy niż 4-procentowe roczne tempo, które bank centralny szacował na początku tego miesiąca i stanowi przyspieszenie z 3,1 procentowego wzrostu w pierwszym kwartale – co tylko wzbudzi zaufanie, że gospodarka potrzebuje więcej. stawki.

„Bank Kanady jest nadal na dobrej drodze do kolejnej nierekordowej podwyżki stóp procentowych na następnym posiedzeniu”, powiedział w raporcie Andrew Grantham, ekonomista z Canadian Imperial Bank of Commerce.

Dolar kanadyjski niewiele się zmienił i wyniósł 1,2822 CAD za dolara amerykańskiego od 10:42 rano w handlu w Toronto. Rentowność dwuletnich kanadyjskich obligacji rządowych wzrosła o dwa punkty bazowe do 2,944 procent.

READ  Kierownictwo FTX wydało 256 milionów dolarów na nieruchomości na Bahamach

Podczas gdy światowa gospodarka mocno ucierpiała z powodu rosnących kosztów energii, Kanada skorzystała na wyższych cenach ropy naftowej, zboża i gazu ziemnego. Silne tempo pierwszej połowy odzwierciedla również skutki ponownego otwarcia na początku tego roku, po ścisłych blokadach związanych z COVID zeszłej zimy.

Kanada była najszybciej rozwijającą się gospodarką G7 w pierwszej połowie tego roku. Z kolei gospodarka USA skurczyła się w obu kwartałach.

Pełne kwartalne rachunki ekonomiczne Kanady zostaną opublikowane dopiero 31 sierpnia.

Agencja statystyczna podała, że ​​wzrost w branżach usługowych został w maju skompensowany spadkiem w sektorach produkcji towarów, zwłaszcza w budownictwie i produkcji. Sektor budowlany był świadkiem powszechnych strajków w ciągu miesiąca.

Wstępne informacje za czerwiec pokazują ożywienie w budownictwie i przemyśle.

Mediana szacunków w ankiecie Bloomberga ekonomistów przewidywała spadek o 0,2 procent w maju.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *