Kanadyjczycy tracą 900 miliardów dolarów majątku netto na cenach domów

Po zbudowaniu bilionów dolarów wartości netto podczas pandemii COVID-19, około 900 miliardów dolarów zostało utraconych w drugim kwartale 2022 r. z powodu słabych rynków mieszkaniowych i finansowych, co stanowi największy spadek w historii, zgodnie z niedawną analizą RBC.

raport, Opublikowano 26 październikamówi, że „ryczące” nieruchomości i „rosnące” rynki akcji stworzyły 3,9 biliona dolarów nowego bogactwa netto podczas COVID, a pandemiczny boom na rynku nieruchomości spowodował wzrost wartości domów o 52 procent.

Jednak „chłód” cen domów spowodowany rosnącymi stopami procentowymi, a także słabymi rynkami finansowymi, doprowadził do straty 900 miliardów dolarów, czyli 5,4 procent, w drugim kwartale tego roku, mówi RBC.

Bank zapowiada kolejne spadki w przyszłości. Oczekuje się, że do końca roku całkowita wartość netto spadnie o ponad 1,1 biliona dolarów w porównaniu ze szczytowymi poziomami pandemii, chociaż według prognoz RBC będzie to nadal wyższy niż poziom sprzed pandemii.

„Ten spadek zamożności rodziny nadejdzie w czasie, gdy Kanadyjczycy już odczuwają presję rosnącej inflacji i rosnących stóp procentowych” – czytamy w raporcie.

„Dotyczy to w szczególności Kanadyjczyków z dolnego końca skali dochodów, którzy wydają większą część swoich zarobków na „nieuznaniowe” lub podstawowe zakupy, takie jak gaz, żywność i schronienie”.

Tymczasem gospodarstwa domowe o wyższych dochodach kontynuowały wydatki na artykuły pierwszej potrzeby, takie jak podróże i hotelarstwo, co według analizy utrzymywało ogólne wydatki na wysokim poziomie i zwiększało presję inflacyjną.

W piątek Statistics Canada poinformowało, że realny PKB Kanady nieznacznie wzrósł 0,1 procent w sierpniu.

W środę Bank Kanady podniósł swoją główną stopę procentową o pół punktu procentowego do 3,75 procent, starając się obniżyć inflację, a gubernator Teff McClem sygnalizował oczekiwanie dalszych podwyżek stóp. Bank oczekuje Możliwa stagnacja w Kanadzie w pierwszej połowie 2023 roku.

Analiza RBC mówi, że rosnące stopy procentowe i presja cenowa skłonią Kanadyjczyków do priorytetowego traktowania artykułów pierwszej potrzeby, takich jak artykuły spożywcze i gaz, a także dług.

READ  Nieruchomości: 1 na 4 milenialsów myśli, że nigdy nie będzie posiadać domu

RBC szacuje, że rodziny będą musiały odłożyć do 15 procent swojego domu tylko na obsługę zadłużenia, z czego połowa jest spowodowana kosztami kredytu hipotecznego.

Wydaje się, że wydatki kanadyjskie ustabilizowały się latem po wzroście na wiosnę po zamknięciu spowodowanym przez firmę Omicron, czytamy w raporcie.

RBC twierdzi, że rosnący spadek zakupów niektórych towarów uznaniowych, takich jak meble, wpłynie na przedsiębiorstwa, szczególnie w sektorze produkcyjnym.


Z plikami od Jordana Gollinga, CTV National News Producer i kanadyjskiej prasy

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top