Kanada rozważa wysłanie 4 czołgów Leopard na Ukrainę: źródła

Kanada rozważa wysłanie na Ukrainę czterech czołgów Leopard 2, jak poinformowały wysokie źródła CBC News – ale nie podjęto żadnej decyzji.

Źródła podają, że rząd może ogłosić przekazanie czołgów w czwartek.

CBC News nie zidentyfikowało poufnych źródeł, ponieważ nie są one upoważnione do publicznego wypowiadania się.

Jedno ze źródeł podało, że Kanada prawdopodobnie wyśle ​​Ukrainie czołg typu A4 – najstarszy na wyposażeniu kanadyjskiej armii. Kanada kupiła A4 od Holandii podczas wojny w Afganistanie.

The Globe and Mail po raz pierwszy poinformował, ile czołgów Kanada może wysłać na działania wojenne Ukrainy.

oglądać | Może Kanada może dostarczyć Ukrainie 50 czołgów: emerytowany generał

Może Kanada może dostarczyć Ukrainie 50 czołgów: emerytowany generał

„Wiele czołgów jest w złym stanie, ale możemy upewnić się, że są sprawne i gotowe do wysłania Ukraińcom” – powiedział w środę emerytowany kanadyjski generał Rick Hellyer dla Power & Politics. „To z pewnością będzie nas kosztować trochę wysiłku, ale chciałbym, żeby tak się stało”.

Wcześniej w środę premier Justin Trudeau powiedział, że jego rząd udzieli Ukrainie większego wsparcia, ale odmówił przyłączenia się do sojuszników, ogłaszając darowiznę niemieckich czołgów do odparcia sił rosyjskich.

Jeden z ekspertów wojskowych powiedział, że zapowiedź Niemiec, że wyślą czołgi Leopard 2 na Ukrainę, wywiera presję na Trudeau, by poszedł w ich ślady.

„Będziemy nadal tam być, aby zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie” – powiedział Trudeau. „Nie zamierzam dziś niczego ogłaszać, ale mogę powiedzieć, że bardzo uważnie przyglądamy się temu, co możemy zrobić, aby wesprzeć Ukrainę”.

Trudeau wygłosił uwagi w Hamilton w Ontario, gdzie uczestniczy w rekolekcjach gabinetu przed powrotem Parlamentu.

Ukraina od tygodni prosi swoich sojuszników o dostarczenie jej do 300 niemieckich czołgów bojowych Leopard 2. Kilku aliantów miało te czołgi na stanie, ale nie mogło ich przekazać, chyba że Niemcy wyraziły zgodę na przekazanie pojazdów stronie trzeciej.

READ  Kliniki szczepionek COVID-19 w Quebecu oferują drugie dawki Pfizera, nawet jeśli to nie twoja kolej na technologię

Wcześniej w środę kanclerz Niemiec Olaf Schultz zapowiedział, że jego kraj dostarczy Ukrainie 14 czołgów Leopard 2 z jego armii.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że Niemcy poinformowały o swoim planie kilku sojuszników przed ogłoszeniem, w tym Kanadę.

„Niemcy zawsze będą na czele, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy” – powiedział później Schulz w przemówieniu do prawodawców w niemieckim parlamencie federalnym.

Sojusznicy wkraczają

Niemcy ogłosiły to tego samego dnia, w którym prezydent USA Joe Biden powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 czołgów M1 Abrams.

Niemcy, niechętne rozgniewaniu samej Rosji wysyłaniem czołgów, powiedziały, że Pantery nie zostaną wysłane, dopóki Stany Zjednoczone nie postawią Abramsa na stole.

W zeszłym tygodniu Wielka Brytania ogłosiła, że ​​wyśle ​​na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2.

Reuters poinformował w środę, że norweski minister obrony zapowiedział, że jego kraj przekaże czołgi Leopard 2 Ukrainie, dołączając do Polski, Finlandii, Hiszpanii i Holandii.

Czołg wojskowy z 6 żołnierzami.
Jeden ze starych radzieckich pojazdów opancerzonych używanych przez ukraińskich żołnierzy w terenie. (Stephanie Genzer/Wiadomości CBC)

Walter Dorn, profesor nauk obronnych w Royal Military College, powiedział, że darowizny ogłoszone przez inne kraje zwiększyły presję na Kanadę, aby zrobiła to samo.

„Myślę, że Stany Zjednoczone będą wywierać presję na Kanadę, aby rekrutowała czołgi Leopard 2, ponieważ Leopard 2 będzie ostoją ukraińskich sił pancernych” – powiedział.

Dorn powiedział, że czołgi Abrams bardzo różnią się od Leopardów 2 i że sojusznicy prawdopodobnie chcą, aby Ukraina miała bardziej zunifikowaną flotę pojazdów, aby zapewnić im wsparcie w zakresie części zamiennych i napraw na polu bitwy.

wyzwania związane z konserwacją

Dorn powiedział, że niemiecka deklaracja jest ważna, ponieważ pozwala Ukrainie przeciwdziałać rosyjskim postępom na Ukrainie i przeprowadzać własne ataki.

„Jest to potencjalnie zmiana gry, ponieważ zadaje więcej ciosów siłom ukraińskim” – powiedział Dorn CBC News. „Są o całe pokolenie lepsi.

„Broń zachodnia jest cięższa, ma lepszy pancerz, może zadać więcej ciosów i łatwiej przejąć terytorium. Naprawdę, [Russian] T-72 nie mają szans w starciu z tą nowocześniejszą bronią”.

Dorn powiedział, że chociaż Ukraina zamówiła 300 czołgów, posiadanie zaledwie 100 takich pojazdów miałoby ogromne znaczenie na polu bitwy.

Niemcy powiedzieli, że czołgi nie będą gotowe do bitwy przez kilka miesięcy.

Dorn powiedział, że szkolenie załóg i budowa obiektów konserwacyjnych potrzebnych do utrzymania czołgów w ruchu zajmie trochę czasu.

Kanadyjskie Siły Zbrojne mają na swoim wyposażeniu 112 Leopardów II. Obejmuje 82 przeznaczone do walki i 30 używanych do inżynierii i odzyskiwania uszkodzonych pojazdów. Wiele z nich nie jest gotowych do walki z powodu problemów z konserwacją.

Według artykułu opublikowanego w zeszłym roku przez Royal Military College, „niski poziom obsługi czołgów podstawowych Leopard 2 jest problemem endemicznym i problemem na poziomie strategicznym od czasu wdrożenia”.

Gazeta za problemy z konserwacją obwiniła brak infrastruktury, techników i części zamiennych.

Siły nie określą liczby czołgów gotowych do walki

Emerytowany generał porucznik i były dowódca armii kanadyjskiej Jean-Marc Lanthier powiedział w wywiadzie dla The Canadian Press, że każda darowizna prawie na pewno zrównoważyłaby potrzeby Ukrainy z potencjalnym wpływem na armię Kanady.

„Pozbycie się jakichkolwiek czołgów – ponieważ mamy tak mało, tak mało tych, które aktywnie działają – miałoby natychmiastowy wpływ na poziom gotowości armii” – powiedział Lanthier, który służył jako oficer pancerny.

„Czy to jest coś, co powinno nas powstrzymać przed wysłaniem czołgów? Myślę, że ponosimy moralną odpowiedzialność w związku z pilną potrzebą zaspokojenia potrzeb Sił Zbrojnych Ukrainy i narodu ukraińskiego. Oni są w stanie wojny. My nie”.

Kanada kupiła Pantery od Niemiec podczas wojny w Afganistanie. Domyślnie są podzieleni na eskadry po 19 czołgów każda, z dwoma eskadrami w Edmonton i trzecią w CFB Gagetown, uwaga: większość pozostałych znajduje się w Armored Training School w Gagetown.

oglądać | Ambasador Niemiec: Czołgi znacznie zwiększają zdolności obronne Ukrainy

Ambasador: Czołgi amerykańskie i niemieckie znacznie zwiększają zdolności obronne Ukrainy

Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły w środę, że dostarczą Ukrainie czołgi podstawowe. Sabine Sparwasser, ambasador Niemiec w Kanadzie, dołączyła do Power and Politics, aby omówić, w jaki sposób Niemcy podjęły tę decyzję.

„Zwykle trzymasz kilka z nich w magazynie gotowych do wdrożenia, ale nie jest to coś, co koniecznie robimy, ponieważ nie mamy numerów” – powiedział Lanther.

Rzecznik Departamentu Obrony Narodowej Andrew McKelvey nie skomentował w środę, jaki procent samolotów wojskowych Leopard 2 jest obecnie gotowych do walki, ani ile z nich jest wyłączonych z eksploatacji z powodu konserwacji lub z innych powodów.

Powiedział, że „obsługa czołgów jest podobna do obsługi samolotów, a stan floty w danym momencie zależy od kompleksowego harmonogramu konserwacji, napraw i remontów, co wiąże się z określonymi wymaganiami dotyczącymi szkolenia operacyjnego lub personelu”.

„Ze względów bezpieczeństwa operacyjnego nie możemy powiedzieć, ile Leopardów 2 jest serwisowanych jednocześnie ani podać harmonogramu ich konserwacji”.

Pytanie, przed którym stoi rząd, powiedział Lanther, brzmi: czy korzyści z wysłania czołgów na Ukrainę przeważają nad wpływem na wojsko. Jeśli tak się stanie, kolejnym pytaniem będzie, czy te czołgi zostaną wymienione — a jeśli tak, to jak szybko.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top