Kanada przejmuje wymuszone towary z Chin; Ujgurscy prawodawcy wzywają do dalszych działań

Ludzie biorą udział w wiecu, by dopingować Kanadę i inne kraje, rozważając opisanie traktowania przez Chiny ludności ujgurskiej i mniejszości muzułmańskich jako ludobójstwa, przed ambasadą Kanady w Waszyngtonie, Stany Zjednoczone 19 lutego 2021 r.Leah Mehlis/Reuters

Rząd kanadyjski skonfiskował towary z Chin, które zidentyfikował jako Z tego powodu z powodu pracy przymusowej przechwycono pierwszą chińską dostawę, odkąd w 2020 r. zaostrzono prawo federalne, zakazujące importu towarów wytwarzanych pod przymusem.

W marcu Kanadyjska Agencja Służb Granicznych poinformowała The Globe and Mail, że od czasu wejścia w życie nowych przepisów nie przejęto żadnego importu z Chin dokonywanego przy użyciu pracy przymusowej.

Ale 12 listopada Kiedy ponownie zapytałem The Globe, czy CBSA przejęła jakiekolwiek chińskie przesyłki od czasu wprowadzenia zakazu w połowie 2020 r., agencja przyznała się do jednego zastrzeżenia.

Rzeczniczka Kanadyjskiej Agencji Służb Granicznych, Rebecca Purdy, powiedziała The Globe, że urzędnicy celni skonfiskowali przesyłkę odzieży damskiej i dziecięcej, która przybyła do Quebecu z Chin, w oparciu o przekonanie, że została ona „wyprodukowana lub wyprodukowana w całości lub w części przez Praca.” Agencja nie ujawniła daty zajęcia, a wspomniane zasady poufności uniemożliwiły jej identyfikację importera. Powiedział również, że informacje o przechwyceniach były dostępne tylko od 3 listopada.

Obrońcy praw człowieka twierdzą, że Chiny zmusiły Ujgurów i inne mniejszości tureckie do pracy przymusowej w ramach planu asymilacji ich do głównego nurtu chińskiej kultury. Bawełna jest głównym towarem eksportowym z Xinjiangu w północno-zachodnich Chinach, gdzie Pekin został oskarżony o przetrzymywanie dużej liczby Ujgurów i innych. Pomidory i przetwory z pomidorów to kolejne ważne produkty eksportowe z regionu.

Członkowie rządzącej Partii Liberalnej i partie opozycyjne twierdzą, że Kanada musi zrobić więcej w nadchodzącym parlamencie, aby zająć się represjonowaniem tych mniejszości przez Chiny.

Niektórzy posłowie, w tym liberalny poseł Samir Al-Zubayri, wezwali do bardziej kompleksowych wysiłków, aby zapobiec wwożeniu do Kanady towarów pochodzących z pracy przymusowej.

READ  Dlaczego wariant delta COVID-19 rozprzestrzenia się tak szybko – i co to oznacza dla Kanady

Poseł liberałów John McKay również wyraził poparcie dla zaostrzenia środków. „To okazja dla Kanady, by spojrzeć w lustro i pozbyć się pracy przymusowej z naszych łańcuchów dostaw” – powiedział.

inni bronią Kanada stworzy specjalny przepływ uchodźców dla Ujgurów szukających tutaj azylu.

W 2018 r. Kanada podpisała umowę USA-Meksyk-Kanada, następczynię północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu. W ramach nowego traktatu handlowego Kanada zobowiązała się do zaprzestania importu produktów wytworzonych z pracy przymusowej. Zakaz uchwalił w połowie 2020 r., a na początku 2021 r. ogłosił, że rozprawi się z takimi towarami pochodzącymi z Chin.

Chiny są oskarżane o poddawanie Ujgurów i innych grup nie tylko przymusowej pracy, ale także masowemu więzieniu, niszczeniu miejsc kultu religijnego i torturom. Coraz większy materiał dowodowy z monitorów praw człowieka, zachodnie media i zeznania ocalałych Ujgurów szczegółowo opisują, w jaki sposób Chiny narzuciły urządzenia wewnątrzmaciczne, sterylizację, a nawet aborcje setkom tysięcy ludzi w Sinciangu. Associated Press poinformowała, że ​​wskaźnik urodzeń w Hotan i Kaszgarze, głównie ujgurskich regionach Sinkiangu, spadł o ponad 60 procent w latach 2015-2018.

W lutym kanadyjska Izba Gmin zatwierdziła wniosek oświadczający, że chiński rząd prowadzi kampanię ludobójstwa na Ujgurach i innych tureckich muzułmanach. Inne zachodnie ciała ustawodawcze poszły w ich ślady, w tym w Wielkiej Brytanii, Holandii i Belgii. Administracja prezydenta USA Joe Biden Wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że traktowanie Ujgurów i innych tureckich muzułmanów przez Pekin jest zgodne z wiarygodną definicją ludobójstwa.

Zubiri powiedział, że Kanada ma teraz szansę zająć silniejsze stanowisko w trudnej sytuacji Ujgurów, nie obawiając się krzywdy Michaela Kovriga i Michaela Spavora, którzy zostali zatrzymani przez Chiny w 2018 roku i zwolnieni na początku tego roku. „Po powrocie Michaelsa pozwala nam to posunąć się do przodu w sposób, którego nie mogliśmy zrobić wcześniej” – powiedział.

Pan Zuberi i poseł Bloc Québécois Alexis-Brunelle Duceppe wzięli udział w Zgromadzeniu Ogólnym Światowego Kongresu Ujgurów w Pradze w zeszłym tygodniu. Grupa jest organizacją parasolową dla Ujgurów na wygnaniu, która opowiada się za prawem członków grupy etnicznej do decydowania o własnej przyszłości politycznej w Chinach. Wydarzenie przyciągnęło polityków z wielu krajów zachodnich, którzy chcieli pociągnąć Chiny do odpowiedzialności.

READ  Pożar w południowym Tajwanie zabił co najmniej 46 osób, a dziesiątki rannych

Pan Zubiri, pan Brunel Dusip i poseł NDP Heather McPherson byli członkami podkomisji Izby Gmin w 2020 r., która przygotowała raport wzywający Kanadę do podjęcia działań w sprawie leczenia choroby przez Chiny. Ujgurów. Raport zaleca stworzenie „nadzwyczajnego napływu uchodźców w celu przyspieszenia wjazdu Ujgurów”. Taki przepływ nie jest tworzony.

„W krajach trzecich jest wielu Ujgurów, którzy są naprawdę zagrożeni deportacją do Chin i umieszczeniem tam w obozach internowania. Możemy stworzyć program, który powita Ujgurów tutaj, aby mogli być bezpiecznie przesiedleni” – powiedział Zubiri.

Pani McPherson, obecnie krytyk NDP do spraw zagranicznych, powiedziała, że ​​uważa za rozczarowujące, że Ottawa nie postąpiła jeszcze właściwie. „Mamy nowy rząd i mam nadzieję, że ambicje są większe i zrobimy więcej, aby upewnić się, że zrobimy wszystko, co możemy dla Ujgurów” – powiedziała.

Chiny przygotowują się do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w lutym. Na Światowym Kongresie Ujgurskim Brunel Dusip sponsorował rezolucję wzywającą do odroczenia igrzysk do czasu, gdy niezależna misja monitorująca będzie mogła zbadać represje w Sinkiangu. Rezolucja wzywa również do przeniesienia gier w inne miejsce, jeśli Chiny odmówią przeprowadzenia dochodzenia lub dochodzenie wykryje nadużycia.

Rząd premiera Justina Trudeau odrzucił pomysł bojkotu igrzysk, podobnie jak inne kraje zachodnie.

Michael Chung, konserwatywny krytyk spraw zagranicznych, powiedział, że Kanada powinna przynajmniej odmówić wysłania jakiegokolwiek przedstawicielstwa dyplomatycznego na Igrzyska w Pekinie: „Powinniśmy przynajmniej zwrócić uwagę na dyplomatyczny bojkot tych igrzysk: nie ma ze strony przedstawicieli rządu Kanady.”

Pan Chung powiedział, że Kanada powinna przyjąć amerykańskie podejście do towarów wytwarzanych z pracy przymusowej w Sinciangu. Zakaz „odwróconej odpowiedzialności” w Waszyngtonie oznacza, że ​​kategorie towarów z Sinciangu – takie jak bawełna czy pomidory – są zakazane, chyba że importerzy mogą udowodnić, że nie zostały skażone pracą przymusową.

READ  Buntownik wcześniej znany jako „Quunun Shaman” przyznaje się do winy ataku na Kapitol – National

Dowiedz się, co dzieje się w salach władzy, dzięki nagłówkom i kluczowym komentarzom politycznym danego dnia, zgodnie z wytycznymi Globe Editors (tylko dla subskrybentów). Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top