Kanada i Dania osiągnęły porozumienie w sprawie spornej wyspy w Arktyce, podają źródła

Załoga duńskiego okrętu Federen wykonuje ceremonię podnoszenia flagi na niezamieszkanej wyspie Hans u północno-zachodniej Grenlandii, 13 sierpnia 2002 r.Vedrina/Kanadyjska prasa

Kanada i Dania osiągnęły porozumienie w trwającym od dziesięcioleci sporze granicznym o Hans Island, głaz o powierzchni 1,3 kilometra kwadratowego w arktycznym przejściu morskim między Grenlandią a Wyspą Ellesmere, podają źródła.

Eskimoska nazwa wyspy to Tartupaluk – opisująca jej nerkowaty kształt – i zgodnie z umową na wyspie zostałaby nakreślona granica, dzieląca ją między kanadyjskim terytorium Nunavut i duńską półautonomiczną prowincją Grenlandia.

Źródła podają, że Kanadyjczycy i Duńczycy planują ujawnienie i świętowanie ugody 14 czerwca jako przykład tego, jak kraje mogą pokojowo rozwiązywać spory graniczne, nawet gdy Rosja ignoruje oparty na zasadach porządek międzynarodowy i przeprowadza zakrojony na szeroką skalę atak militarny na Ukrainę. The Globe and Mail nie zidentyfikowali źródeł, ponieważ nie są upoważnieni do publicznego wypowiadania się w tej sprawie.

Spór o małą wyspę Hans sięga wczesnych lat 70., kiedy narody negocjowały swoje granice morskie; Pozostawili status wyspy przyszłym negocjacjom.

powiedział Aluki Kotierk, prezes Nunavut Tunngavik Inc. (NTI), prawny przedstawiciel Eskimosów Nunavut w sprawie rdzennych praw traktatowych i negocjacji traktatowych, spór nigdy nie niepokoił Eskimosów. Mimo to pochwaliła umowę.

„Spór między Kanadą i Danią o Tartupaloc lub Hans Island nigdy nie spowodował problemów dla Eskimosów. Niezależnie od tego, wspaniale jest widzieć, jak Kanada i Dania podejmują działania w celu rozwiązania tego sporu granicznego.

„Jako geograficzni sąsiedzi z więzami rodzinnymi, Eskimosi z Nunavut i Grenlandii rozumieją wagę wspólnej pracy na rzecz naszej wspólnej przyszłości. NTI przewiduje, że ten długotrwały związek między Eskimosami z Nunavut i Grenlandii będzie symbolem trwającej współpracy między Kanadą i Danii”.

Zauważyła również istotną rolę, jaką Eskimosi odegrali w umacnianiu władzy Kanady nad ziemiami arktycznymi. „Suwerenność Kanady w Arktyce jest możliwa tylko dzięki użytkowaniu i zajmowaniu przez Eskimosów” – powiedziała Cottierk.

READ  Królowa Elżbieta wraca do domu po nocy w szpitalu, mówi Pałac Buckingham - patriotyczna

Michael Byers, arktyczny ekspert i politolog z University of British Columbia, pochwalił wiadomość o transakcji. Powiedział, że rok 2022, kiedy Rosja naruszy suwerenne terytorium Ukrainy, jest idealną okazją dla Kanady i Danii do „oczyszczenia swojego podwórka i wysłania sygnału do innych krajów”.

Spory o Hans Island sięgają dziesięcioleci.

Profesor Byers powiedział, że w 1983 r. Kanada wydała pozwolenie na użytkowanie gruntów kanadyjskiej firmie naftowej na założenie obozu naukowego na wyspie Hans, aby zbadać, jak lód morski wpływa na platformy wiertnicze. W 1984 roku Tom HoymA Dodał, że duński minister ds. Grenlandii poleciał na Hans Island helikopterem i podniósł duńską flagę, co skłoniło rząd Kanady do wydania dyplomatycznego protestu.

Profesor Byers powiedział, że kolejne duńskie flagowce – i kanadyjskie protesty – pojawiły się w 1988, 1995, 2002, 2003 i 2004 roku. W 2000 roku zespół geologów z Geographical Society of Canada odwiedził wyspę, zmapował jej położenie i pobrał próbki geologiczne.

W 2004 roku The Wall Street Journal zacytował Petera Taxoya Jensena, doradcę prawnego duńskiego ministra spraw zagranicznych, jak oba kraje zachowywały poczucie humoru podczas całego konfliktu: „Kiedy duńska armia tam idzie, zostawiają butelkę alkoholu. [Canadian] Przybywają tam wojska, zostawiają butelkę kanadyjskiego klubu [whisky] Znak z napisem „Witamy w Kanadzie”. „

W 2005 roku ówczesny sekretarz obrony Bill Graham odwiedził Hans Island, aby potwierdzić twierdzenia Kanady. Jego podróż nastąpiła wkrótce po tym, jak członkowie kanadyjskiego wojska odwiedzili wyspę, złożyli kanadyjską flagę i zbudowali kamienny znak Eskimosów znany jako Inukchuk.

Pan Hoym, były minister duński, odpowiedział, pisząc felieton w The Globe, w którym stwierdził, że „Wyspa Hansa jest od wieków wykorzystywana przez Eskimosów na Grenlandii jako idealny punkt do uzyskania przeglądu stanu lodu i perspektywy polowań, zwłaszcza na niedźwiedzie polarne i foki. Kanadyjscy Eskimosi nie używali wyspy na zawsze”.

READ  Białoruś porzuca krótkotrwałą maskę pośród eskalacji wirusa

Profesor Byers powiedział, że Kanadyjczycy powinni pamiętać, że Eskimosi z Grenlandii i Nunavut „to ci sami ludzie i nie mieli granic ani granic przed przybyciem Europejczyków”.

Powiedział, że wierzy, że fakt, iż premier Justin Trudeau nie uczynił suwerenności Arktyki częścią swojej politycznej marki, pomógł stworzyć sytuację, w której można zawrzeć umowę.

„To świetny przykład na to, jak obniżyć temperaturę polityczną, można rozwiązać punkty tarcia”.

Ugoda oznacza, że ​​dla Kanadyjczyków, których stać na tysiące dolarów, aby dostać się na tę wyspę, Hans Island zapewnia unikalną granicę lądową Kanady z Europą.

„Będziesz mógł udać się na Hans Island i przejść z Kanady do Europy iz powrotem do Kanady. Nie wyobrażam sobie, żeby byli tam jacyś funkcjonariusze graniczni” – powiedział profesor Byers.

Powiedział, że ugoda, o ile wiedział, nie miała wpływu na otaczające prawa morskie, ponieważ Kanada i Dania uregulowały te sprawy w 1973 roku.

Nasze biuletyny Poranne i Wieczorne Aktualizacje zostały napisane przez redaktorów Globe i zawierają zwięzłe podsumowanie najważniejszych nagłówków dnia. Zarejestruj się dziś.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top