Jedyny polski astronauta Mirosław Hermaszewski zmarł w wieku 81 | Polska

W 1978 roku zmarł generał Mirosław Hermaszewski, jedyny polski kosmonauta, który okrążył Ziemię w sowieckim statku kosmicznym. Ma 81 lat.

O śmierci emerytowanego pilota Sił Powietrznych poinformował w poniedziałek za pośrednictwem Twittera jego zięć, poseł do Parlamentu Europejskiego Ryzard Czarnecki. Później powiedział polskim mediom, że Hermaszewski zmarł w szpitalu w Warszawie z powodu komplikacji po operacji, którą przeszedł tego ranka.

„W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną wiadomość o śmierci generała Mirosława Hermaszewskiego” — napisał Czarnecki na TwitterzeNazywając go „wspaniałym pilotem, dobrym mężem i ojcem oraz bardzo kochającym dziadkiem”.

Hermaszewski stał się bohaterem narodowym dzięki swojemu lotowi w kosmos. Przez dziewięć dni w czerwcu i lipcu 1978 roku on i sowiecki kosmonauta Piotr Klimow krążyli wokół Ziemi na pokładzie statku kosmicznego Sojuz 30, który zadokował na orbitalnej stacji kosmicznej Salut 6. Okrążyli kulę ziemską 126 razy.

Hermaszewski (z prawej) z sowieckim kosmonautą Piotrem Klimukiem, z którym okrążył Ziemię 126 razy. Zdjęcie: Sovfoto/Universal Images Group/Shutterstock

W wywiadzie dla polskiej gazety Rzeczpospolita z 2018 roku Hermaszewski powiedział, że podczas lotu najbardziej bał się, że ich statek kosmiczny zostanie uderzony przez meteoryt. Zmysły jego i Klimuka były wyostrzone, wychwytując nawet najcichszy dźwięk, powiedział.

Hermaszewski wyruszył w kosmos w ramach programu Intercosmos Związku Radzieckiego, który dawał krajom ówczesnego regionu wschodniego, znajdującym się pod hegemonią Moskwy lub powiązanym z Sowietami, możliwość eksploracji kosmosu.

W marcu 1978 roku Vladimir Remak z ówczesnej Czechosłowacji jako pierwszy eksplodował w ramach programu. Hermaszewski podążył za nim, a Sigmund Jahn z NRD był trzecią osobą, która latała w tym roku. Wszyscy zostali przeszkoleni w fabryce lotniczej Star City pod Moskwą.

Inne kraje, które dostarczyły astronautów, to Węgry, Bułgaria, Kuba, Wietnam, Mongolia, Rumunia, Syria, Afganistan i Indie. Francja dołączyła później do programu, wysyłając Jean-Loup Chrétien w 1982 roku.

READ  Korona wirus. Szczepionki we wszystkich krajach UE. Trzy kraje rozpoczęły szczepienia

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top