Japonia ogłasza dwa zgony po otrzymaniu dawek skażonej szczepionki COVID-19

Dzisiaj, w sobotę, japońskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dwie osoby zmarły po otrzymaniu szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19 firmy Moderna Inc, która została później zawieszona po odkryciu zanieczyszczeń.

Jak podał departament w oświadczeniu, w tym miesiącu mężczyźni po trzydziestce zmarli w ciągu kilku dni od otrzymania drugiej dawki Moderny. Każdy z nich miał ujęcie z jednego z trzech klastrów branżowych oczekujących na czwartek. Przyczyny śmierci są badane.

Japonia wstrzymała stosowanie 1,63 miliona dawek szczepionki Moderna wysłanych do 863 ośrodków szczepień w całym kraju, ponad tydzień po tym, jak lokalny dystrybutor, Takeda Pharmaceutical Co., otrzymał doniesienia o zanieczyszczeniach w niektórych fiolkach.

„Obecnie nie mamy dowodów na to, że te zgony zostały spowodowane przez szczepionkę Moderna COVID-19” – powiedzieli Moderna i Takeda w oświadczeniu z soboty. „Ważne jest przeprowadzenie oficjalnego dochodzenia w celu ustalenia, czy istnieje jakikolwiek związek”.

Rząd powiedział również, że nie zidentyfikowano żadnych problemów dotyczących bezpieczeństwa ani skuteczności, a zawieszenie trzech partii Moderny było środkiem zapobiegawczym.

Fumi Sakamoto, dyrektor ds. kontroli infekcji w Międzynarodowym Szpitalu Św. Łukasza w Tokio, ostrzegł przed powiązaniem strzałów ze zgonami zgłoszonymi w sobotę.

„Może istnieć tylko tymczasowy związek między szczepieniem a śmiercią” – powiedział Sakamoto Reuterowi. „Jest wiele rzeczy, o których nadal nie wiemy, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na temat tych dwóch przypadków”.

Japoński nadawca NHK, powołując się na źródła z ministerstwa zdrowia, poinformował, że zanieczyszczenia w niektórych butelkach w Japonii są uważane za cząstki metaliczne.

Japonia podała ponad 124 miliony zastrzyków szczepionki COVID-19, przy czym około 44% populacji zostało w pełni zaszczepionych.

Według stanu na 8 sierpnia 991 osób zmarło w Japonii po otrzymaniu szczepionki Pfizer Inc i 11 po otrzymaniu szczepionki Moderna, ale według Ministerstwa Zdrowia związek przyczynowy między zastrzykami a zgonami nie został udowodniony. Działania niepożądane zgłaszano z częstością 0,01% na strzał Moderna.

READ  Plan odlewniczy Intela identyfikuje erę „angstremów” po nanometrach

W przypadkach zgonów zgłoszonych w sobotę, każdy mężczyzna miał gorączkę dzień po drugiej dawce i zmarł dwa dni później. Urzędnik Ministerstwa Zdrowia powiedział dziennikarzom, że nie ma dowodów na to, że ich strzały zawierały zanieczyszczenia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top