Jakie grupy ucierpiały najbardziej?

W ostatnich miesiącach ceny w wielu sektorach gospodarki wzrosły i społeczeństwo to zauważa. Jednym z dowodów tego jest to, że zainteresowanie badaczy terminem „inflacja” jest większe niż kiedykolwiek w ostatniej dekadzie.

Najnowsze dane z Biuro Statystyki Pracy Podkreśla rosnące koszty we wszystkich dziedzinach i pokazuje, że niektóre sektory odnotowują w tym roku szybki wzrost cen.

Gdzie inflacja uderza najmocniej?

Od 1996 roku Rezerwa Federalna kieruje swoją politykę monetarną wokół utrzymywania stopy inflacji na poziomie 2% rocznie. W większości przypadków inflacja w USA w ciągu ostatnich dwóch dekad zwykle oscylowała w granicach jednego lub dwóch punktów procentowych tego celu.

W tej chwili większość kategorii cenowych ją przekracza, a niektóre nawet znacznie ją przekraczają. Oto wyniki różnych kategorii wydatków konsumenckich w ciągu ostatnich 12 miesięcy:

CPI . klasa Zmień na rok
towary energetyczne 49,5%
Używane samochody osobowe i ciężarowe 26,4%
Usługi energetyczne 11,2%
nowe pojazdy 9,8%
Tytoń i produkty do palenia 8,5%
jedzenie w domu? 5,4%
Jedzenie poza domem? 5,3%
usługi transportowe 4,5%
ubranie 4,3%
Schron 3,5%
napoje alkoholowe 2,2%
usługi opieki medycznej 1,7%
Towary opieki medycznej -0,4%

Wśród tych wysoko postawionych kategorii widać wyraźnie, że paliwo i transport ucierpiały najmocniej.

Zagłębianie się w dane ujawnia również dokładniejsze historie. Poniżej skupiamy się na pięciu obszarach wydatków konsumenckich, które ucierpiały najbardziej, o tym, jak bardzo ceny wzrosły w ciągu ostatniego roku i dlaczego ceny wzrosły tak szybko:

1. Benzyna (+50%)

Konsumenci są wstrząśnięci, ponieważ ceny pomp gazowych są o ponad 1 USD za galon wyższe niż rok wcześniej.

Mówiąc najprościej, zwiększony popyt i ograniczona globalna podaż powodują wzrost cen. Nawet przy rosnących cenach, produkcja ropy naftowej w USA powoli odradza się po pandemii, ponieważ amerykańskie firmy naftowe obawiają się nadpodaży na rynku.

READ  Lira turecka osiąga rekordowo niski poziom po tym, jak Erdogan broni obniżek stóp procentowych | Wiadomości Recepa Tayyipa Erdogana

Tymczasem prezydent Biden określił inflację jako „najwyższy priorytet”, ale rząd dysponuje ograniczonymi narzędziami ograniczania podwyżek cen. Na razie Biden wezwał Federalną Komisję Handlu do zbadania roli, jaką firmy energetyczne odgrywają we wzroście cen gazu.

2- Gaz ziemny (+28%)

Ceny gazu ziemnego wzrosły z powodów podobnych do wzrostu cen benzyny. Dostawy powoli wracają do sieci, a na produkcję ropy naftowej i gazu ziemnego w Zatoce Meksykańskiej negatywnie wpłynął we wrześniu huragan Ida.

W porównaniu z poprzednią zimą rachunki za ogrzewanie w gospodarstwach domowych mogą wzrosnąć nawet o 54%. Szacuje się, że 60% amerykańskich gospodarstw domowych ogrzewa swoje domy paliwami kopalnymi, więc wyższe ceny prawie na pewno będą miały wpływ na wydatki konsumentów w okresie świątecznym.

3. Samochody używane (+26%)

Światowy kryzys dotyczący półprzewodników powoduje spustoszenie w wielu branżach, ale w wyjątkowy sposób dotknął przemysł motoryzacyjny. Nowoczesne samochody mogą mieć ponad tysiąc chipów, więc ograniczone dostawy utrudniły produkcję prawie miliona samochodów w samych Stanach Zjednoczonych. To jest niesamowite Niedobór żetonów Ma to pośredni wpływ na rynek samochodów używanych, który w ciągu jednego roku wzrósł o 26%. Sektor wynajmu samochodów również wzrósł o prawie 40% w tym samym okresie.

4. Mięso (+15%)

Producenci mięsa stoją w obliczu trudności, czego skutkiem są wyższe ceny w kasach konsumentów. Koszty transportu i paliwa uwzględniają wyższe ceny. Ograniczona dostępność siły roboczej jest również problemem dla branży, który został zaostrzony przez środki COVID-19. Inflacja jest uważana za wysoką jako kategorię wysokiego poziomu, ale w niektórych kategoriach produktów zwierzęcych, takich jak surowa wołowina i bekon, wskaźniki inflacji osiągnęły dwucyfrowe wartości w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

5. Meble i wyposażenie (+12%)

Na tę kategorię wpływa kilka czynników. wysokość w ceny drewna W połączeniu z innymi surowcami wcześniej w tym roku oczywiste efekty. Oprócz materiałów, wysyłka tak nieporęcznych towarów była w rzeczywistości wyzwaniem ze względu na problemy globalnego łańcucha dostaw, takie jak: Port zapasowy.

READ  Zdobądź najlepszą torebkę crossbody poniżej 150

Jak inflacja może wpłynąć na wydatki konsumentów

Rosnące ceny nieuchronnie wpływają na gospodarkę, ponieważ konsumenci dostosowują swoje nawyki zakupowe.

Zgodnie z postem Ankieta88% Amerykanów obawia się inflacji w Stanach Zjednoczonych. Oto pięć najważniejszych obszarów, w których konsumenci planują ograniczyć wydatki:

praca oszczędzająca pieniądze % respondentów
Ogranicz posiłki w restauracji / posiłki na wynos 48%
Zachowaj moją istniejącą technologię (np. telefon i tablet) zamiast aktualizować 30%
Niedrogie jedzenie i ograniczenie zakupów spożywczych? 29%
Kup mniej ubrań/akcesoriów 29%
Odłóż naprawy, remonty lub modernizacje domu 23%

Czy w 2022 r. inflacja nadal będzie rosła?

Wielu ekspertów uważa, że ​​inflacja w Stanach Zjednoczonych spowolni do 2022 roku, choć nie ma w tej kwestii konsensusu.

Poprawa podaży półprzewodników i złagodzenie przeciążenia portów na całym świecie może pomóc spowolnić inflację, jeśli nic nie pójdzie źle. Jeśli jednak ostatnie lata są jakąś wskazówką, nieprzewidziane wydarzenia mogą w każdej chwili zmienić sytuację.

W najbliższym czasie konsumenci będą musieli dostosować się do szoku związanego z etykietą.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top