Jak każda klasa aktywów, waluta i sektor S&P 500 radziła sobie w 2021 r.

Giełda 2021: sektory o najlepszych i najgorszych wynikach

To był kolejny rok pełen wydarzeń – i choć może nie do końca porównać do fave 2020, wciąż był pełen wydarzeń poruszających rynek, takich jak:

  • Zbliżająca się premiera szczepionek COVID-19
  • Zakłócenia łańcucha dostaw i utrzymujący się niedobór półprzewodników
  • Rekordowe wydatki stymulacyjne i akumulacja zadłużenia przez rządy na całym świecie
  • Pojawienie się nowych niepokojących zmiennych, takich jak Delta i Omicron
  • Główne niepokoje polityczne i zamieszki na Kapitolu
  • Rosnące dowody na (nieprzejściową) inflację

Rzućmy okiem na sektory, które dobrze prosperowały podczas zwrotów akcji 2021 r. – a to nie mogło wytrzymać zmienności.

Chcesz mieć dodatkową wizję w 2022 roku?

Dostęp do naszej strony Globalna prognoza na rok 2022 seria

2021 zwycięzcy i przegrani według sektorów

Nasza dzisiejsza wizualizacja wykorzystuje ulepszony zrzut ekranu FinViz Wykres siatkowy przedstawiający ostateczne opublikowane dane liczbowe dotyczące głównych spółek giełdowych w USA, posortowane według sektora i branży.

Oto najwięksi beneficjenci z zeszłego roku wraz z tymi, którzy pozostali w tyle.

Zwycięzcy

1. Duża technologia

W ostatnich latach nie było zaskoczeniem, że duże firmy technologiczne znajdują się na szczycie jakiejkolwiek listy. W 2021 r. Alphabet kontynuował swoje zerwanie, wzrastając o 65%, aby osiągnąć a 2 biliony dolarów kapitalizacja rynkowa.

Microsoft zakończył rok z wynikiem 51%, Apple zyskał 34%, a nawet platformy Meta (z domu Facebook) odnotowały dwucyfrowe wzrosty. Amazon był jedynym, który odnotował jednocyfrowy wzrost o 2,4% w 2021 roku.

2. Półprzewodnik

Kto najbardziej czerpie korzyści z ciągłego niedoboru półprzewodników? Oczywiście ci, którzy go projektują lub produkują.

Na przykład Nvidia podwoiła cenę akcji w ciągu roku, przy wzroście o 125%. Inne firmy produkujące sprzęt i materiały półprzewodnikowe, takie jak ASML i Applied Materials, odnotowały wzrost o ponad 60%.

3. Poszukiwanie i wydobycie ropy i gazu

Rok 2020 był dobrym punktem wyjścia dla cen ropy, a nawet kontraktów terminowych negatywny poślizg w jednym punkcie. Jednak ostatni rok był milszy dla energetyki.

READ  Mniej zadłużonych Kanadyjczyków pomimo COVID-19: Sondaż

Cena WTI rozpoczęła rok od mniej niż 50 dolarów za baryłkę, ale zakończyła rok na 75 dolarów za baryłkę – huśtawka, która robi ogromną różnicę w ekonomii każdej baryłki.

4. Real Estate Investment Trusts (REIT)

Był to jeden z największych lat dla REIT-ów od dziesięcioleci, w którym REIT-y FTSE Nareit All Equity osiągały najlepsze wyniki od 1976 roku.

Ci, którzy znają REIT-y, wiedzą, że zwroty różnią się o sektor nieruchomościI tak jest w tym przypadku. W szczególności, to przemysłowe REIT-y – w szczególności REIT-y typu self-storage – osiągnęły lepsze wyniki. Additional Storage, REIT, która inwestuje w jednostki samoobsługowe, osiągnęła wynik 96% i jest tego najlepszym przykładem.

5. Zarządzanie aktywami

Przy rekordowo niskich stopach procentowych i trwającym zamieszaniu wywołanym przez COVID-19, jest to idealna scena dla oportunistycznych firm private equity.

Branża zarządzania aktywami jako całość radziła sobie dobrze w 2021 r., ale w szczególności PE . firmy Podobnie jak Blackstone i KKR, które skorzystały, szanując 99% i 84% zysków.

Szanowni:
Banki, handel detaliczny, materiały budowlane, plany opieki zdrowotnej, inżynieria i budownictwo

przegrani

1. Górnicy metali szlachetnych

Inflacja wystartowała w 2021 roku, a jej dobroczyńcą jest zwykle sektor metali szlachetnych.

Jednak w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy tak się nie stało. Zarówno złoto, jak i srebro zakończyły się ujemnymi zwrotami przez cały rok, co zaszkodziło górnikom metali szlachetnych.

2. Chiński e-commerce

Pekin ostatnio rozprawiał się z krajowym sektorem technologicznym w Chinach, co miało ogromny wpływ na firmy takie jak Pinduoduo, Alibaba, Baidu i JD.com, które doświadczyły masowego załamania cen akcji.

Wszystkie były poniżej wartości dwucyfrowych, ale Pinduoduo – największa platforma technologiczna w Chinach skoncentrowana na rolnictwie – odnotowała największe spadki, o ponad 67% w ciągu roku.

3. Firmy zajmujące się energią słoneczną

Zgodnie z oczekiwaniami instalacje fotowoltaiczne w USA działają w rekordowym tempie.

READ  Prognoza cen gazu ziemnego - Rynki gazu ziemnego nadal się załamują

Jednak zarówno niepewność regulacyjna, jak i problemy z łańcuchem dostaw utrzymywały ceny akcji w krótkim okresie. Dlatego firmy takie jak Sunrun, firma produkująca panele fotowoltaiczne do budownictwa mieszkaniowego, odnotowały w 2021 r. spadek kursu akcji o 51%.

4. Treści i informacje internetowe

Wielkie firmy technologiczne kontynuowały swój bieg, ale inne firmy zajmujące się treścią i informacją wykorzystującą technologię miały trudniejsze lata. Jednym z takich przykładów jest Zillow, która trzasnęła drzwiami w trakcie przewracania swojego domu po uświadomieniu sobie swoich strat 500 milionów dolarów.

Akcje Zillow spadły o 54% w ciągu roku i zwolniły jedną czwartą swoich pracowników.

5. Duży kredyt

To był przeciętny rok dla dużych firm obsługujących karty kredytowe, takich jak Visa i Mastercard, które były stabilne pod względem wyników na giełdzie. Tymczasem PayPal spadł o 19%.

Według inwestora-miliardera Chamath Palihapitiya, rok 2022 może nie być lepszy. Kilka dni temu można się spodziewać, że Visa i Mastercard będą Największe niepowodzenia biznesowe Następny rok.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top