Jak długo potrwa epicki wzrost zapasów energii?

Akcje energetyczne cieszą się najlepszymi wynikami na rynku od lat. Mają też najlepsze wyniki na S&P 500 w tym roku – przynajmniej jak dotąd. Po latach słabych zysków, słabych zwrotów z rynku i wycofywania się inwestorów z akcji spółek naftowych i gazowych, akcje konwencjonalnych źródeł energii znów wchodzą w życie.

Ropa wzrosła powyżej 100 dolarów za baryłkę po inwazji Rosji na Ukrainę. Jednak publiczne firmy zajmujące się wydobyciem ropy łupkowej w Stanach Zjednoczonych powstrzymały się od powrotu do starych sposobów wydawania, polegających na zrzuceniu wszystkich przepływów pieniężnych (plus dużej ilości pożyczonych pieniędzy) na odwierty tak dużej ilości ropy, co może obniżyć ceny ropy. Rynki ropy, gazu i paliw również sprzyjały wyższym cenom ropy i gazu. Rekordowe przepływy pieniężne i zyski odnotowali również producenci ropy i gazu. Niedostatek na światowych rynkach energii, chroniczne niedoinwestowanie dostaw w ciągu ostatnich kilku lat oraz znaczące zmiany w światowych przepływach handlu ropą naftową w następstwie coraz ostrzejszych sankcji wobec Rosji, łącznie wspierają ceny ropy i gazu oraz zapasy.

Strach przed stagnacją

Ale kiedy Fed działał agresywnie i wprowadził plan podniesienia stóp procentowych, aby schłodzić szalejącą inflację – najwyższą od ponad 40 lat – Wall Street zaczęła się martwić rosnącymi perspektywami recesji, która obniżyłaby w przyszłości popyt na ropę.

Inwestorzy energetyczni znajdują się teraz na rozdrożu. Rajd lepiej przegapić, ale handlowcy obawiają się końca tych dobrych czasów spowodowanych wysokimi cenami benzyny, które wkrótce mogą zacząć niszczyć popyt, i rekordowymi cenami oleju napędowego, które mogą mocno uderzyć w gospodarkę? Inni kwestionują zdolność Fedu do zarządzania „miękkim lądowaniem” amerykańskiej gospodarki przy jednoczesnym podnoszeniu głównej stopy procentowej.

Szanse na recesję wzrosły, ale taki wynik nie jest scenariuszem bazowym dla wielu analityków i banków inwestycyjnych, którzy twierdzą, że recesja nie jest nieunikniona.

READ  Kontrakty terminowe na akcje płaskie, aby rozpocząć tydzień z S&P 500 cali poniżej rekordu

Stagnacja i znaczne spowolnienie wzrostu światowego popytu na ropę to główne zagrożenia dla akcji spółek energetycznych. Trend ESG, który skłonił inwestorów do unikania tradycyjnych akcji energetycznych, może wpłynąć na nastroje inwestorów.

Energia to najlepiej działający segment S&P 500

Jednak ci inwestorzy, którzy utknęli w akcjach energetycznych, zostali nagrodzeni dobrymi zwrotami w ciągu ostatniego roku. Ponieważ popyt na ropę zaczyna odradzać się w 2021 r., zapasy energii zaczynają rosnąć z najniższych poziomów w 2020 r. Przy wzroście ropy powyżej 100 USD za baryłkę, sektor energetyczny przeżywa w tym roku zamieszanie. Od roku do 31 maja sektor energetyczny S&P 500 był skoczył 55,7%W porównaniu do spadku indeksu o 13,3%. Energia i usługi komunalne były właściwie jedynymi dwoma sektorami, które odnotowały wzrosty między styczniem a majem.

Sektor energetyczny był również największym kontrybutorem do wzrostu zysków S&P 500 za pierwszy kwartał 2022 r., dane Factset pokazać się w maju. Spośród wszystkich jedenastu sektorów sektor energetyczny odnotował najwyższy roczny wzrost zysku wynoszący 268,2%, dzięki cenom ropy, które w I kwartale 2021 r. przekroczyły średnią cenę ropy o 63%.

Powiązane: OPEC rozważa duży wzrost wydobycia ropy jako rekompensatę dla Rosji

Wśród dziesięciu najlepszych spółek notowanych na indeksie S&P 500 od początku roku, Dziewięć firm energetycznych, w tym Occidental, Marathon Oil, Cotera Energy, Valero, Halliburton, APA, Devon Energy, Hess i Marathon Petroleum. Zapasy na Zachodzie wzrosły o 139,1 procent, z dużym wzrostem w ciągu ostatnich dwóch miesięcy po tym, jak Berkshire Hathaway Warrena Buffetta powiedział, że zbudował budynek Duży udział ponad 15% W firmie.

„Zdecydowałem, że to dobre miejsce do zainwestowania pieniędzy z Berkshire” – powiedział Buffett Powiedział Na dorocznym spotkaniu Berkshire Hathaway w kwietniu.

„Ona [Oxy CEO Vicki Hollub] Mówi, że nie zna ceny ropy w przyszłym roku. Nikt tego nie robi. „Ale uznaliśmy, że ma to sens” – dodał Buffett.

READ  Papiernia Powell River zamyka działalność na czas nieokreślony, dotyczy to ponad 200 pracowników

Czy jest miejsce na wzrost zapasów energii?

To był dobry rok dla zapasów energetycznych.

Jednak przy nasilających się trudnościach makroekonomicznych inwestorzy próbują teraz przewidzieć, jak długo zajmie giełdzie energii, zanim stagnacja lub gwałtowny spadek wzrostu popytu na ropę doprowadzą do jej załamania.

W obozie byków amerykański system inwestycji łupkowych pomaga wzmocnić akcje, ponieważ inwestorzy są zadowoleni z ciągłej powściągliwości, pomagając firmom energetycznym osiągać rekordowe przepływy pieniężne i zwiększać dywidendy.

„W poprzednich cyklach … firmy wydawały jak pijani marynarze, aby stawiać nowe platformy wiertnicze w ziemi i znajdować ropę” – powiedział Walter Todd, dyrektor ds. inwestycji w Greenwood Capital, który jest właścicielem akcji naftowych, w tym Chevron i EOG Resources. Reuters.

Nie dotyczy to już łaty łupkowej w USA.

Dyscyplina odegrała rolę w zwyżce zapasów, ale najwyższe ceny ropy od 2014 r. i wieloletnie spadki zapasów paliw przy rosnącym popycie były największymi przyczynami wzrostu zapasów ropy.

„Po raz pierwszy firmy energetyczne mają powód do uśmiechu od około 2014 roku” – powiedział Stuart Glickman, analityk ds. energii w CFRA Research. sklep zeszły tydzień.

Z drugiej strony spowolnienie gospodarcze lub recesja mogą zatrzymać rajd na jego torze, jeśli ucierpi światowy popyt na ropę. Na przykład Goldman Sachs twierdzi, że recesja nie jest nieunikniona.

Ekonomiści z Goldman Sachs napisali w gazecie Raport 30 maja.

„Nadal spodziewamy się wolniejszego wzrostu, ale nie stagnacji, z ożywieniem związanym z handlem do +2,8% w drugim kwartale, a następnie +1,6% średniego wzrostu w ciągu następnych czterech kwartałów”, powiedział Goldman Sachs.

Tsvetana Paraskova dla Oilprice.com

Więcej najlepszych czytań z Oilprice.com:

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top